Happy Valley: Son nefese kadar mücadeleye devam

Happy Valley: Son nefese kadar mücadeleye devam
Uyarlamak konu olduğunda son dönemde İngiliz dizilerini de gündemine alan sevgili dizi sektörümüz izleyicileri Sadakatsiz (Doctor Foster), Evlilik Hakkında Her Şey (The Split), Yalancılar ve Mumları (Mistresses) dizileriyle buluşturdu. Her ne kadar Yalancılar ve Mumları tutmayıp ortadan yok olsa da diğer iki dizi yayın hayatını başarıyla devam ettiriyor. Ayrıca bu dizilere yakında "Son Nefesime Kadar" da katılıyor.

Ben de bu bahaneyle dizinin orijinali Happy Valley'den biraz bahsetmek istedim. Bahsi geçen diğer diziler gibi BBC'nin ekrana getirdiği dramalardan. Hatta halen devam ediyor. Gerçi 2014'te başlayan dizinin en son 2016'da ikinci sezonu yayınlandı. İngiltere'deki sektörün gamsızlıkta marka olmasını kenara koyarsak, dizinin yaratıcısı Sally Wainwright'ın diğer projeleri ve COVID-19 salgınının araya girmesiyle 3. ve son sezonun çekimleri daha yeni başladı. Yıl bitmeden yayınlanacağını farz edersek 6.5 yıllık aradan sonra yeniden ekranda olacak.

Suç draması türündeki BAFTA ödüllü dizinin sezonları 6'şar bölümden oluşuyor. Hali hazırda elimizde 12 bölüm var yani. Bölümler bir dönem Netflix Türkiye'de de vardı hatta, ben de oradan takip edip izlemiştim ama şimdiye kadar kalkmışlar.Konusu:

İsminden hiç de feyz almamış, Halifax'a bağlı vadi üzerine kurulmuş küçük bir kasabadayız. Catherine Cawood burada polis amiri olarak görev yapıyor. Kızı birkaç yıl önce intihar etmiş. Boşanmış, oğluyla arası iyi değil. Rahmetli kızından yadigar, bakmak zorunda olduğu bir torunu var. Kız kardeşiyse uyuşturucu tedavisi görüyor. Hatta görev aldığı bölgenin en büyük sorunlarından birisi uyuşturucu. Bir yandan da bu sorunu çözmek için çaba sarf ediyor.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi Tommy Lee Royce’un, yani kızının intiharından sorumlu tuttuğu kişinin vadiye döndüğünü öğreniyor. Catherine her ne kadar kızının intiharı sonrası onun tecavüzden hüküm giymesi için uğraşsa da başarılı olamamış, Tommy uyuşturucu bulundurmaktan ceza almış ve 8 seneyi tamamladıktan sonra tahliye olmuş.

Dizide hem Catherine ile Tommy'nin arasındaki gün geçtikçe artan gerilim hem de polis birimi ve kasabanın önde gelen bazı isimleri üzerinden etrafta dönen (özellikle uyuşturucu odaklı) dolaplar anlatılıyor. Başrolde Sarah Lancashire yer alırken ona Siobhan Finneran, James Norton, Charlie Murphy ve George Costigan gibi isimler eşlik ediyor.Happy Valley, beğendiğim polisiye dramalardan birisi. İngilizler olarak genellemeyeyim hadi, BBC bu alanda genelde dişe dokunur diziler çıkarıyor zaten.

İlk sezonu Catherine'in ailesini çevreleyen olaylara daha fazla ağırlık verdiği de için biraz daha fazla sevdiğimi hatırlıyorum. İkinci sezonda bağımsız bir vakayı odak noktası yapıyorlar. Ayrıca her sezon sonunda ana konuyu toparladıkları için ucu açık bir şekilde final yapmıyorlar. Akıcı ilerleyen, görsel ve duygusal anlamda tatmin eden bir yapım.

Başta Sarah Lancashire olmak üzere başarılı bir oyuncu kadrosu da var. Ben James Norton beyciğimi öncesinde başka işlerde izlemiş olmaktan çoktan tanısam da kendisi sektörde bu diziden sonra tanınır oldu ve Lancashire'la birlikte BAFTA adaylığı kazandı. Ayrıca ikinci sezonun içinden Matthew Lewis (Harry Potter serisi) çıkmasından da memnun olmuştum. Öte yandan yer verdiği gerilim ve şiddetin dozu nedeniyle tepki çekmişliği de var, bahsetmiş olayım. Ama bunun seyir zevkini ya da merak duygusunu etkilediğini pek de düşünmüyorum ve türü sevenlere bir denemesi için tavsiyedir.
FOX Türkiye'nin ekrana getirmeye hazırlandığı uyarlama Son Nefesime Kadar'da ise başrolde Nurgül Yeşilçay (Mihri) yer alırken dizide Emre Kınay, Emre Bey, Ertan Saban, İpek Filiz Yazıcı, Baran Bölükbaşı, Begüm Birgören, Rojda Demirer gibi oyuncular da rol alıyor.

Yapımını Pastel Film üstlendi, senaryosunu Bizim Hikaye ve Umutsuz Ev Kadınları uyarlamalarında da görev alan Hatice Meryem kaleme alıyor. Deniz Çelebi Dikilitaş ise bölümleri yönetiyor. Kısa süre önce ilk tanıtımı yayınlanan dizi yakın zamanda ekranla buluşacak gibi duruyor. Dolayısıyla yolu şimdiden açık olsun, umarım orijinalin hakkını veren iyi bir uyarlama çıkar ve izleyiciden beklediği ilgiyi görür...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER