Evlilik Hakkında Her Şey: Sanem Cevher

Evlilik Hakkında Her Şey: Sanem Cevher
Favori/m 
  • Tarz
  • Gülüş
  • Kıyafetler
  • Takılar
  • Işıklar
Veeeee  sahne... Karşısınızda Sanem Cevher...

Size bu sezonun merakla beklediğim işlerinden biri olan Evlilik Hakkında Her Şey dizisinin Cevher kızlarından birinden bahsedeceğim. MF Yapım'ın işi geliyor, Yusuf Pirhasan yönetmen koltuğunda, dizinin kadrosu belli olmaya başlamıştı ki bi' de baktım Gökçe Eyüboğlu. Derken teaser, fragman, ilk bölüm yayın tarihi. Başlar başlamaz kendini hemen gösteren Sanem Cevher. Öyle kendine has karakter yaratmıştı ki izlerken sevmemeniz, beğenmemeniz olmaz. Haaa sinir olabilirsiniz, nefret edebilirsiniz. Bunlar da değişik duygu durumlarıdır vesselam iyiye işarettir. Boş değilsiniz Sanem'e karşı.


 Cevher kızı Sanem...

Cevher Ailesi'nin üç tatlı kızının tam da ortancası Sanem. Soyadı zaten değerliyken ismini de onu pekiştirsin diye Sanem koymuş olsalar gerek^^ Böylesine mücevher gibi kadın. Tü tü tü... Ailesinin dağılması Sanem'in başka huylarının ortaya çıkmasına sebep olmuş. Aslında bi' nevi kendini saklama yok yok kendini dışarıdaki ortamdan kamufle etme hayır hayır acılarla başa çıkmanın Sanem yolu. Tam da böyle Sanem Cevher'in yaptığı. Haaaa ortanca çocuk olmanın değişik yanını da fark etmiş olsa gerek biraz aykırılık doğasında kalmış. Annesi ve ablası gibi avukat olmuş olması Sanem'in farklı olmadığı anlamına gelmiyor malesef. Ne ablası gibi olgun ne de kardeşi gibi şımarık olma hakkı doğmuş Sanem'e. Mesleğini eline almalı, yolunda ilerlemeli. Aşık olmalı mı, başka meslek yapmalı mı, ayrı yerde yaşamalı mı gibi kavramlara pek de Sanem'in cevap hakkının olabildiğini düşünmüyorum. Çünkü Sanem önündeki iki güçlü ve acılı (evet, abla da büyük olduğundan acısı fazla) kadınla büyümüş. Erkek nefreti onda "erkekleri kullanma" , "erkek dediğin elinin kiri" , "ben kendimi biliyorum, gelmesinler istemiyorlarsa" gibi neticelere gebe olmuş. Annesinin ve ablasının başarılarının yanında Sanem'in meslek anlamında aşırı başarılı olduğunu pek söyleyemeyebiliriz, lakin onun için huzur, eğlence, mutluluk gibi kavramlar daha ağır basıyor. İş zaten olur, yapılır, halledilir modunda.

Sanem'in erkekleri telefonuna kayıt etme biçiminden (açma xx) de aslında onlara verdiği değeri görüyoruz. Hepsi onun için geçici ilişki. Kalıcılık zor zanaat malum baba faktörü ve kötü enişte Sergen var! (Sergen'e falan çok giremeyeceğim, konumuz Sanem Sanem Sanem)


#UrSan mı diyoruz :D

Sanem'in aşkı fark etmesi sanırım anca Ural gibi biriyle olabilirdi. Yine kodlamayla telefona kayıt edilen bir adam, akşam verilen bir söz, tutulması mesleğe gelebilecek zede. Aslında meslek değil de soyad diyelim. Eeeee Cevher soyadına yakışmayacaksa bir şekilde olaya dahil olunur, ilerleme yapılır. Kazanmak için bazı savaşlar yapılır, hilelere de yer vardır. ^^

Sanem'in hali, edası, tavrıyla çok şık ve hoş bir duruşunun olduğunu düşünüyorum. Gökçe Eyüpoğlu'nu zaten ama sahnede ama ekranda izlemek aşırı keyifli. Daim olsun enerjisi, parlasın yıldızı, yayılsın etrafa ışığı.

Sanem'in sanırım en sevdiğim özelliklerinden bir tanesi de doğruları söylemesi. Tamam, belki yanlış zamanda yanlış şekilde söyleyebiliyor ammaaa amacı belli. Aslında biraz da baskılanıyor. Mesela eniştesinin onu öpmesini ablasına doğru zamanda söylemek istemesi zaman kaybettirdi. Alkolle ve eğlenceyle haşır neşir olmasının Sanem'in karakteriyle kötü orantıda bağlantı kurulduğunu düşünüyorlar. Oysa ben mesela böyle düşünmüyorum. Sanem hepsinin aksine aslında ailesine en çok değer veren kişi. Aileye değer vermek demek eve gelirken ekmek almak, sürekli gülümsemek, uslu insan olmak değil bana göre. Eğlencenin nirvanasını yaparak da aileni düşünebilirsin. İlla sarılarak sevgiyi göstermek gerekmez mesela. Şimdi ablası Azra'nın daha başarılı olduğu yerde Sanem haset etmez. Aksine ablasının başarısı onun evrene saçtığı enerjilerden biri. Mesela kardeşi için Yalın'la konuşması ve gerçekleri anlatarak yollarına ışık olması aile kavramına ne denli önem verdiğinin göstergelerinden biri. Mesela yeğenlerine destek olması, annesine zor anında sahip çıkması.

Sanem'in ilerleyişini, içindeki tüm matruşka gibi açıldıkça açılan tüm kadınlarını izlemeyi, dokunduğu yere açtırdığı çiçekleri, değdiği yere verdiği ziyanları; hatalarıyla, doğrularıyla, hileleriyle, gülüşüyle kendini sahiplenişini büyük bir heyecan ve merakla takip ediyorum.


Bakalım büyük birleşme neler getirecek??? (Heyecan efektiiiiiii)

Çünkü dizi tam da ismi gibi. Her şey var içinde. Eşe, kardeşe, işe, aşka, sevgiye, nefrete... Evlilik Hakkında Her Şey derken evliliğin tam da içinde barışma, boşanma, kavga, sevgi, aileler... 

Eeeee peki o zaman biz ne diyorduk: SANEM CEVHER'İN ASKERLERİYİZ! ^.^

Sevgiler...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER