Poyraz Karayel ve Fransız Lape Hastanesi

Poyraz Karayel ve Fransız Lape Hastanesi

Daha önce Arka Sokaklar dizisinde Mesut Komiser'in yaşadığı alkol sorunundan dolayı bir yazı paylaşmıştım.

Son 3 bölümdür Poyraz Karayel dizisinde doktor olan Ayşegül karakterinin çekimleri Fransız Lape Hastanesi'nde çekiliyor. Tabii insanı anılara götürüyor bu çekimler. 10 dakika da olsa, insan bir garip oluyor. Bir yandan seviniyorsun, bir yandan hiç geri dönmek istemediğin yer olduğu için görmek istemiyorsun. Ama gene de aynı şey, Bakırköy Hastanesinde yatıp ya da Balıklı Rum'da yatıp TV'de herhangi bir yerde görenler için duygusal oluyordur.

Hastaneye sarhoş şekilde gelip yattığın, bir odada tüm gün oturduğun, sana farklı bakan gözlerin olduğu bir yerde gayet normaldir. Alkolizm tedavisi gördüğüm yer olduğu için iki defa o koridorları, o doktorlara kızılan anları insan daha çok anlıyor. Aslında, keşke hastaneden doktorları ve hemşireleri oynatsalardı, daha gerçekçi olabilirdi. Hastanede böyle topuklu ayakkabıyla gezen doktor görmedim hiç, o sebepten bunu da eleştiri olarak kabul etsinler.

Ayşegül karakteri, psikolojik sorunları olan bir gençle uğraşıyor orada. İlaçları verdiği mavi kutu bile beni tedirgin etmeye yetti. ''Oralara gitmeyeceğim'' diye içimden sayıkladım açıkçası. İnsan ayık olduğu her günün, alkol almadığı günlerin kıymetini bir ders olarak görüyor bu dizinin çekimlerinde.

Hele o bahçesi, hemşireler ve yardımcılarının bizi gezdirdiği günler aklıma geliyor. Sohbetler ettiğimiz, bizim moralimizi düzeltmek için elinden geleni yapan psikiyatri ve hemşireleri hatırlıyorum her sahnede ve gülümsüyorum mutlu şekilde...

Tekrar ve tekrar moral verdikleri anlar aklıma geliyor ve içim bir hoş oluyor. Ama oraya dönmemek için asla ve asla alkol içmeyeceğime söz veriyorum içimden ve bundan çok mutluyum. Bunu açık söylüyorum sizlere...

Tabii şimdi oradaki doktor ve hemşireler ifşa olmama açısından dizide gözükmüyor olabilir, buna da sonsuz saygı duyarım. Onlar kendilerini çok iyi biliyor zaten...

Aklıma alkol geldiğinde, canım alkol istediğinde, 2010-Aralık ve 2015 Ocak ayında hastaneye olan girişim ve tedavi olduğum günler aklıma geliyor.

Unutmayın alkolizm, yani tedavi olmak kötü bir şey değil. Ayık kalmak kötü bir şey değil. Alkolik olduğunuz konusunda utanmayın, gidin ve eğer alkol bağımlısıysanız tedavi olun.

Selam olsun güzel insanlar...

Şu parçayla bitirelim tabii;


Bu yazı, eskibiralkoliğingünlüğü blogunda yayınlanmış ve yazarının izni ile kullanılmıştır.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER