Taht Oyunları'nda dört sezonda neler oldu?

Taht Oyunları'nda dört sezonda neler oldu?
Westeros’un mücadelesi artık neredeyse herkesi sardı, fakat bu hikaye nasıl başladı beşinci sezona gelene kadar neler oldu kısaca hatırlatayım. Her şey şu koca duvarın ötesindeki Akgezenlerin yıllar süren uykularından uyanması ve ortaya çıkıp Yabanileri kesip biçmesiyle harekete geçti; hikaye de bir türlü ölmeyen mavi gözlü zombileri gibi yavaş yavaş ilerleyip kanımızda dolaşan bir zehir gibi içimizi sardı.
 
Önce Kuzey'in en güçlü hanedanına, kralın, yani Robert Baratheon’un taç giymesinde en büyük yardımı dokunan Stark'ların Kıştepesi adı verilen kalesine gidiyoruz. Stark’lar yanlarında babaları Ned Stark’ın piçi Jon Snow ile ormanda yaban kurdu yavrularına rastlayınca onları evcil hayvanları olarak besleyip büyütmeye karar veriyorlar. Bunlar iki kız üç erkek, toplam beş kardeş. Rob, Sansa, Arya, Brandon ve Rickon Stark, anneleri Catelyn, babaları Ned Stark ve yarı kardeşleri Jon Snow ile mutlu mesut yaşarken kralın ziyaretiyle olaylar başlar ve bir daha eski huzurları kalmaz.

 Cersei'nin askerleriyiz!

Kral, oğulları Joffrey ve Tommen, kızı Myrcella, karısı Cersei Lannister, başmuhafızı Jamie Lannister ile Kıştepesi'ne gelip Ned’den öldürülen sağ kolunun yerini alması için Kral Şehri'ne gelmesini ister. Bu arada Lannister Hanedanı'nın haşarı cücesi Lord Tyrion’u bol bol şarap içerken ve karı kız düdüklerken görmeye alışıyoruz. Daha bu şoku atlatamadan Brandon Stark, Jamie ve Cersei arasındaki kardeş sevişmesine şahit olup kuleden aşağıya itiliyor, ama ölmüyor.
 
Bu arada Daracık Denizin öte tarafında, Essos kıtasının batısındaki Pentos Şehrinde sapsarışın Targaryen kardeşlerle tanışıyoruz. Ağabey Viseyrs, kızkardeşi Daenerys’i atlı kabilelerin en güçlüsü Khal Drogo’ya pazarlamak ve ondan söz olarak alacağı atlı ordusuyla Westeros’a geçip tacını kazanmakla meşgul. Düğünde Jorah Mormant diye sefil bir köle taciri soylu ortaya çıkıp Daenerys’e bağlılık yemini ediyor, bir de Ejderha yumurtaları sunuluyor Khalesiye hediye olarak.

 RIPNedStark! Kalbimizdesin

Sonra yolculuklar başlıyor; Jon Snow ve Lord Tyrion kuzeye duvara doğru yol alıyor, öbür kıtada Drogo ve sürüsü Dothrakiler Çim Denizi'nde ilerliyorlar. Kral Robert’in planlarında ise oğlunu Sansa ile evlendirmek var, bu yüzden Ned Stark kızlarıyla Kral Şehri'ne yola çıkıyor, yolda Ned Stark, Kral'ın emri demiri kestiği için Sansa’nın kurdunu öldürüyor ve aynı anda yatağında hareketsiz yatan Brandon Stark kendine geliyor, artık sakat ve hiçbir şey hatırlamıyor düştüğü günden...
 
Kral Şehri'nde Ned Stark bir şeylerden şüphelenmeye başlıyor, önce Robert Baratheon’un şehirdeki piçlerini geziyor, sonra bacanağı ve ondan önceki sağ el, Jon Arryn’in okuduğu kitapları incelemeye başlıyor, arada eşi Catelyn gelip oğulları Brandon’u, Lannisterlar'ın öldürmeye çalıştığını söylüyor ve hemenKkuzeye geri dönüş yoluna geçiyor. Dönüş yolunda Lady Stark, Lord Tyrion Lannister ile karşılaşınca onu tutsak alıp kızkardeşi Lady Lysa Arryn’in yaşadığı vadideki Eyyrie Kalesi'ne götürüyor. Fakat şanslı kurnaz Tyrion, duruşma olarak ölümüne dövüş istiyor ve şampiyonu kazanınca serbest kalıyor.
 
Bu arada Kral Şehri'nde Robert ve Ned, Targaryen kızının öldürülmesi konusunda tartışma yaşıyorlar, sağ el görevi bırakıyor, bela onu bırakmıyor, kardeşi Tyrion’u çok seven Jamie Lannister kızgınlıkla Ned Stark ve adamlarına saldırıyor, Ned bacağından yaralanıyor, Jamie şehirden sıvışarak babasının yanına kaçıyor, böylece yaşlı aslan Lord Tywin de oyuna dahil oluyor.
 
Robert yaralı haliyle yatağında yatan Stark Lordu'ndan kan davası gütmemesini isteyip sağ el görevini ona geri veriyor, Ned Stark da boş durmayıp kendini kitaplara ve ilme veriyor. Böylece de Joffrey ve Tommen’in Robert Baratheon’un değil Jamie Lannister'in çocukları olduklarını anlıyor, çünkü sapsarı saçlılar ve Baratheon’lar kapkara, fakat ne hikmetse koca şehirde bunu farkedebilen bir kendisi var.

 Khalesi'nin kezbanlık zamanları

Suyun öteki tarafında ise Khalesi tam kraliçeliğe alışmışken ve kocasının sevgisini kazanmışken sabırsız kardeşi Viseyrs tarafından aşağılanması ve tehdit edilmesi ne onun ne Khal Drogo’nun hiç hoşuna gitmiyor. Genç Targaryen'in, son ejder olmadığı başından aşağı dökülen kaynar sıvı altından tacın Viserys’in ölümüne yol açmasıyla anlaşılıyor. Fakat Daenerys’in çilesi bitmiyor, bu sefer de bir pazar yerinde öldürülmeye çalışılıyor, onu öldürtmeye çalışan kralın danışmanı Lord Varys’in adamları, onu kurtaran ise yine Varys’in casusu olduğu anlaşılan Lord Jorah. Daenerys Jorah’ın taraf değiştirmesi sayesinde zehirlenmekten kurtuluyor.
 
Bu arada kralın şehrinde doğrucu davut Ned Stark Cersei’ye durumu açıklayıp çocuklarıyla beraber şehri terketmesini istiyor, fakat kral Robert o esnada bir av sırasında ağır yaralanınca, ölüm döşeğindeki krala durumu anlatamıyor, yine de ölmeden kraldan şehrin yasal koruyucusu ünvanını alıyor, bir yandan da kralın büyük kardeşi Lord Stannis’e bütün herşeyi anlatan bir mektup yolluyor.

 Joffrey'i dizine yatırıp poposuna poposuna vuracak bir milyon kişi buluruz

Kral ölünce Kraliçe Cersei oğlu Joffrey’i tahta çıkarmaya kalkıyor, Ned Stark da hazinedar küçük konsey üyesi Lord Baelish’e ve şehirin muhafızlarına güvenip krala başkaldırıyor. Ne yazık ki karısının eski aşığı Serçeparmak Baelish ve şehrin muhafızları taht odasında ona ihanet edince Ned tutuklanıyor. Büyük kızı Sansa Kraliçe'nin göz hapsinde kral şehrinde kalıyor, küçük kızı Arya ise izini kaybettiriyor. Kralın küçük kardeşi Renly Baratheon ve sevgili sikicisi Loras Tyrell, adamlarıyla çoktan şehri terketmişler bile.
 
Cersei Lannister, Sansa’ya ağabeyi Rob’a mektup yazdırıp krala bağlılık yemini etmek üzere güneye çağırtıyor, Rob da sancaktarlarını toplayıp yola çıkıyor, yolda karşılaştığı annesinin önerisi ve tespitleriyle krala başkaldırmaya karar veriyor arada Lord Walder Frey’le anlaşıp kızlarından biriyle evlenme sözü vererek Lord Frey’in ikiz kulelerinden nehir geçip güneye kestirmeden iniyor ve askerleriyle saldırarak Jamie Lannister’i esir alıp ordusunu dağıtıyor, o artık adamlarının gözünde kuzeyin gerçek kralı.

Arya da gözümüzün önünde büyüdü

Kral Şehrinde ise, Joffrey kral muhafızlarının başı sör Bariston Selmy’i görevinden azlediyor, krala ihanet ettiğini itiraf eden Ned Stark’ın kellesini uçuruyor ve kral Robert Baratheon’un tüm piçlerini muhafızlarına yakalatıp kestiriyor ama en büyük piçi, demirci çırağı olan ve Arya Stark kuzeye duvara doğru yola çıkan gruba katılıp şehirden kaçıyorlar. Tyrion Lannister ise babasının vekaletiyle kralın sağ kolu olmak üzere şehre geri dönüyor.
                                                                         
Dar Deniz'in ötesinde Khal Drogo önce yaralanıyor, sonra yarasından dolayı ölüm döşeğinde, en son kara büyüyle kurtarılamadığı Khalesisi tarafından bitkisel hayattayken yastıkla boğularak öldürülüyor. Daenerys Fırtınadadoğan’ın çilesi bitmiyor, kara büyü sırasında çocuğunu da kaybedince o umutsuzlukta, ejderha yumurtalarıyla beraber Khal Drogo’nun ölüm töreninde alevlere dalıyor, alevlerden sağ çıktığındaysa artık üç tane capcanlı ve şipşirin ejderhacıkları var.

 Kızıl öfke günümüzde yaşasa kesin Bond kızı olurdu!

Arada en kuzeyde bir şeyler oluyor ama Jon Snow en sonunda bekaretini teslim edecek kızıl afet Ygritte’i buluncaya kadar kimsenin ilgisini ve dikkatini çekmiyor. Tam da Catelyn Stark ile anlaşmış ve tüm Kuzeyi Rob Stark’a bırakmışken Renly Baratheon ağabeyi Stanis’in kızıl afet Lady Melissandre ile yarattığı iblisi tarafından öldürülüyor ve adamları Stanis’e katılıyor. Sir Loras Tyrel ise Renly’nin bi türlü çakamadığı kızkardeşiyle Twain Lannister’a katılıyor. Renly’nin ölümünden sorumlu tutulan Lady Brienne Tarth Catelyn Stark’la kuzeye kaçıyor. Theon Greyjoy demir adalara geri dönüyor, oradan da bir gemiye açılıp önce kuzey kıyılarına saldırıyor, sonra savunmasız Kıştepesini ele geçiriyor, Brandon ve Rickon’u tutsak alıyor. Sonra onları elinden kaçırınca yerlerine çiftçi çocuklarını öldürerek yakıyor.
 
Rob Stark "bir yandan savaşırken bir yandan seviş" felsefesine dalıyor, nasıl dalmasın ki? Bulduğu Volantisli kuzguni nefis kısrak anasını bile kıskandırıyor. Kampta Jamie Lannister, Karstark’ların oğlu olan gardiyanını öldürüp kaçmaya kalkıyor fakat yakalanıyor ve öldürülmek isteniyor. Başından beri oğlunu ikna etmeye çalışan Catelyn Stark kızlarını geri gönderme vaadiyle kendisini kandıran Jamie’yi Lady Brienne refakatinde gizlice güneye gönderince sadece anne oğulun arası açılmıyor, Starklarla ordunun diğer yarısı olan Karstarkların da ilişkisi zayıflamaya başlıyor.
 
Harrenhall’in yıkıntıları arasında, Arya Stark bir süre Twain Lannister’ın hizmetçiliğini ve garsonluğunu yaptıktan sonra sanki kırk yıllık kankası oluyor, ihtiyar kurt Arya’nın kim olduğunu anlasa anlattıklarının onda birini anlatmazdı genç kıza, sonunda sıkılan ve biricik oğluna kavuşamayan Twain Lannister, Lord Stannis’in Kral şehrine donanmayla ilerlediğini de duyunca güneye Kralına yardım için harekete geçiyor ordusuyla.   
 
Suyun öbür yakasındaysa Khalesi, Qarth şehri kendisini kabul edinceye kadar perişan bir şekilde çöllerde geziniyor, tüm atlı adamlarını kaybetmiş olarak. Qarth’da kendisine yardımcı olacak tüccarlar bulmaya çabalarken bir de ejderhalarını büyücülere kaptırıyor, neyseki sonunda büyücüyü alt edip ejderlerine kavuşuyor.

Shae rolünde Sibel Kekilli oynadı

Kral Şehrinde Tyrion metresi Shae ile mutluyken ve onu çaktırmadan Sansa’nın hizmetine sunmuşken Stannis’in kuvvetleriyle şehre saldıracağı haberiyle huzursuzlaşıyor. Kral Joffrey ile zaten arası kötüyken ve yeğeni fırsat buldukça ona laf sokmaktayken bir de Cersei’nin kızı Myrcella’yı Dorne krallığına gelin göndermesi kız kardeşiyle de arasını iyice açıyor. Stannis’in donanmasının yarısını yakıp şehri kahramanca savunması da durumunu düzelmiyor, neyseki şehir düşmek üzereyken Lord Twain Lannister ve Sir Loras Tyrell adamlarıyla gelip şehri kurtarıyorlar. Sir Loras yardımları karşılığında kızkardeşi Margaery Tyrell’in Joffrey ile evlenmesini istiyor, kral da hevesle kabul ediyor, zaten Sansa’dan da sıkılmıştı.
 
Jon Snow kuzeyde Mance Rayder sayesinde birleşmiş yabani kabilelere casus olarak katılırken, sezon, akyürüyen ordusunun bir türlü bitmek bilmeyen, duvara doğru ilerleyişiyle sonlanıyor. Khalesi kendine sadık Dothrakileriyle Qarth’dan denize açılıp Astapor’a ulaşıyor. Astapor’da Westeros’tan gelen Baristan Selmy Khalesinin muhafızı olmaya ve onu korumaya ant içiyor. Şehirde Lekesizler adı verilen çocukluktan hadım edilmiş köle askerler eğitiliyor ve Draenerys onları almak için pazarlıklar yapıyor, 8000 lekesiz için önce ejderi Drogon’u vermeyi kabul ediyor, tercüman köle seksi Missandei’yi hediye olarak önden alıyor, sonradan Drogon’u salıp Astapor’u yaktırıyor ve lekesizleri özgürleştiriyor. Lekesizler aralarından Gri Solucanı liderleri olarak seçiyorlar.

 Hodor rolünde oynayan Kristian Nairn bu yıl İstanbul'a gelip Garajİstanbul'da konser verdi

Kuzey'de Starkların sancaktarı Lord Bolton’un piçi Ramsay Snow, Kıştepesini geri alıp Theon’u tutsak ediyor ve dehşet kalesine götürüyor. Yakılıp terkedilen Kıştepesi'ndeki mahzenlerden çıkan Bran, Rickon, Hodor ve Yabani Kadın kuzeye duvara doğru yola çıkıyorlar, yolda karşılaştıkları Jorjen ve kızkardeşi Meera onlara katılıyor. Arya Stark ve Robert Baratheon’un en büyük piçi Harrenhall’dan ayrılıp batıya Riverrun’a yola çıkıyorlar ama yolda ışık tanrısının rahibiyle tarafsız kardeşlik askerlerine yakalanıyorlar. Lady Brienne ve Lord Jamie ise yine Lord Bolton’un adamına yakalanıyor, üstelik adam dalga geçer gibi Jamie’nin sağ elini bileğinden kesiyor.
 
Kral Şehri'nde Lord Varys yıllar önce penisini kesen büyücüyü bulup sandığa tıkıp getirtmiş işkence yapıp intikamını alıyor. Lord Baelish ise kralının isteğiyle Lady Arryn ile evlenmek üzere Eyrie’e gitmek için hazırlık yapıyor. Margaery Tyrell, Kral Joffrey’i etkisi altına almaya başlıyor. Babasının emriyle hazinedar olan Tyrion ise Tyrell’lerin büyükanneleriyle düğün pazarlığı yapıyor. Tyrell’ler Sansa ile Loras’ın evlenmesini de planlarken Twain Lannister Sansa’nın Tyrion ile evlenmesine karar veriyor, Loras’a da kızı Cersei’yi yamıyor.
 
Rob Stark, annesinin ve danışmanlarının tüm uyarılarına rağmen, Riverrun’da zindanlarda tutulan iki genç Lannister’i kaçırıp öldüren Karhold beyi Rickard Karstark’ın kafasını kesiyor, bunun üzerine Karstarklar kuzeyin kralını terkediyor. Kafası bozulan Rob, evlendiği Volantis’li kısrağına daha hırslı binerken, aklına Casterly Kayası'na saldırmak geliyor. Tek sorun İkizlerin Lordu ve Riverrun Sancaktarı Walder Frey’in askerlerine ihtiyacı olması. Lord Frey Harrenhall toprakları ve kızlarından birinin Rob’un dayısı Edmure ile evlenmesi karşılığında yardım etmeyi kabul ediyor.

Sen istiyor duj?

Stannis’in karısı ve kızını ilk defa görüyoruz. Kocasının Lady Melissandre ile olan ilişkisinden gayet memnun, ona bir oğul verememesi kadının kafayı yemesine sebep olmuş. Işığın rahibesinin ana karaya Robert’in piçine gitmesine ses çıkarmıyor Lord Stannis, kadın çocuğu kardeşlikten satın alıp amcasıyla tanıştırmaya Dragonstone Kalesi'ne geri dönüyor. Sonra piçin kanını sülüklere emdirip Stannis’e veriyor. Lord Stannis üç sülüğü (Rob Stark, Balon Greyjoy, Joffrey Baratheon) birer birer mangala atıp kızartıyor. Daha sonra amaç piçi Işığın Tanrısı'na kurban etmek, fakat Stannis’in sağ kolu Davos Seaworth çocuğu zindandan kaçırıp kaleden gizlice gönderiyor.
 
Tyrion, Kral Şehri'nde Sansa ile evlenirken, Rob’un dayısı da ikizlerde Lord Frey’in en güzel kızıyla evleniyor. Ama İkizlerdeki düğün neşeli başlayıp kanlı bitiyor. Affetmeyen kinci Lord Frey, Rob’u, kurdunu, annesini, karısını ve tüm Stark askerlerini misafir ettiği evinde katlediyor. Arya Stark tam katliam sırasında geliyor ve ayrılırken ilk adamını öldürüyor, Bran ise rüyalarında gördüğü üç gözlü kuzgunu bulmak için, Rickon ve Yabani Kadın'ı Kara Kale'de bırakıp kuzeye duvarın ötesine doğru yola çıkıyor Hodor, Jorjen ve kız kardeşi Meera ile birlikte.
 
Lord Bolton’un piçi Ramsey Snow, tutsak ettiği Theon’un en değerli parçasını, yani penisini kesip onu uşağı haline getiriyor, öyle ki onu çok seven ablası Yara kurtarmaya geldiğinde, o bile Theon’un artık ölü olduğunu kabul ediyor, o artık Reek.
 
Daracık Deniz'in öteki yakasında Khalesi Daenerys Yunkai şehrine ulaşıyor, ve şehirdeki 200.000 köleyi özgürleştirme çabasına girişiyor. Önce şehrin güçlü dostları, 2000 kişilik zırhlı atlı ikinci oğulları kendi safhına çekmeye çalışıyor. Kendisine aşık olan teğmen Daario Naharis diğer iki komutanı öldürerek Khalesiye bağlılık yemini ediyor, sonra hep birlikte arka kapıdan şehre gizlice girip kölelerin tamamını özgürleştiriyorlar. Tüm bu hengamede Jaime Lannister evine, Kral Şehri'ndeki sevgili Cersei’sinin yanına dönmeyi başarabiliyor üçüncü dönemin sonunda.

Öleceksin!

Kış hala gelemiyor ama kraliyet düğünü zamanı geliyp çatıyor. Tywin Lannister merhum Ned Stark’ın kılıcındaki Valyria çeliğinden iki adet kılıç yaptırıyor, biri oğluna biri kral Joffrey’e düğün hediyesi olarak. Düğüne Dorne Krallığı'nın varislerinden Prens Oberyn Martell’de teşrif ediyor, kardeşini öldürten Lannisterler'den ve öldürüp tecavüz eden Clegane kardeşlerden Dağ olanına müthiş öfkeli, Kralın Şehri'ne öcünü almak için geldiği anlaşılıyor. Tyrion, aşiftesi Shae’ye Pentos’a giden bir gemide yer ve Dar Deniz'in öbür yanında yaşayacağı bir ev ayarlıyor, fakat orospu Tyrion’a hala kızgın Sansa ile evlendiği için.

Düğün sonrası kutlamaları gerilimli bir şekilde Joffrey’in ve Tyrion’la alay etmesi ve efendilik taslamasıyla geçerken Kral içtiği içkiden zehirlenerek ölüyor. İçki kadehini ona veren Tyrion ise Cersei tarafından direkt suçlu ilan edilmiş oluyor. Tyreller hemen yeni planlar yapıp Margaery’i Joffrey’in kardeşi tahta oturacak küçük Tommen’e hazırlamaya başlıyorlar. Arada sol eliyle kılıç kullanma eğitimine başlayan Jaime de kız kardeşi Cersei’yi oğlu Joffrey’in cenazesinde cesedinin başında zevkle ve hırsla sevişiyor. En kuzeyde öncü yabanilerle birlikte duvara tırmanıp duvarın güneyine dönmüş ve onlarla anlaşamayıp savaşıp Ygritte tarafından ölümüne yaralanarak Kara Kale'ye yaralı olarak sığınmış olan Jon Snow, kargaları uyarıyor, Mance Rayder 100.000 kişilik ordusuyla ve birleştirdiği yabani klanlarla kuzeyin gördüğü en büyük ateşi yakıp duvara saldıracak. Jon Snow’la güneye inmiş olan öncü yabani kolu da civar köylere saldırıp yakıp yıkıp güneyden kara kaleye ilerliyor.

Dragonstone’da Stannis Melissandre’nin ve karısının telkinleriyle kayın biraderi Sir Axel Florent’i kafir ilan edip yaktırıyor sonra sağ kolu sir Davos’un aklına gelmesiyle beraber Braavos’a Demir Bankasına gidip krallık dileniyorlar, Sir Davos Demir Banklıları Westeros’ta onlara borçlarını geri ödeyecek tek güvenilir kralın Lord Stannis olduğuna ikna ediyor. Kıştepesinde, kuzeyin vekilharcı olan Lord Bolton, piçi Ramsey’i Moat Cailin’i kalesini almaya, Jamie’nin elini kesen güvenilir adamını da Duvar’a Stark kardeşleri bulmaya gönderiyor. Kuzeyde Brandon kurdu Yaz’ın beyninin içine girip etrafı onun gözünden görmeye iyice alışıyor.

Dar Deniz'in öte tarafında Khalesi Daenerys Fırtınada doğan Meereen şehrinin kapılarında kölelere hitap edip herkesi özgür bırakacağını söylüyor ve içeriye silah sağlayarak isyan başlatıyor. İsyan sonucu Khalisa Meereen kraliçesi oluyor, onun adı artık Mhysa ve şehrin tüm sahiplerini çarmıha geriyor. Ejderhaları büyürken dertleri de büyümeye başlayan Khalesi artık milletin dertlerini dinlemeye başlıyor oturduğu Taş Taht'tan.

Kralın Şehri'nde Joffrey’in kardeşi Tommen tahta çıkıyor ve Margaery Tommen’i geceleri yatağında ziyarete başlıyor, iki arada bir derede de Tyrell büyükannesi kral Joffrey’i zehirlediğini torununa ima ediyor. Lord Twain Prens Oberyn’in Tyrion’un davasında hakim olmasını istiyor ve ona küçük konseyde bir sandalye ayarlıyor. Jamie vicdanını rahatlatmak için önce kardeşini hapiste ziyeret edip suçsuz olup olmadığını ve Sansa’nın nerede olabileceğini soruyor sonra kılıcını Lady Brienne’e vererek ondan Stark kızlarını bulup emniyete alması için söz verdiriyor, yanına da seyis olarak Tyrion’un seksi seyisi Podrick Payne’i ekliyor.

Lord Baelish tarafından Vadiye, Eyyrie’ye kaçırılan Sansa, teyzesi Lysa Arryn ile tanışıyor, yaşlı teyze onu biricik aşkı Serçeparmaktan kıskanıp hala memesinden süt emmek isteyen 10 yaşındaki oğlu Robin’e yamamaya çalışıyor. Fakat Sansa Robin’e tokat atıp bir de Lord Baelish’le öpüşünce kızan teyzesi kıskançlıkla Sansa’yı ay kapısından aşağı atmaya çalışıyor, yetişen Serçeparmak’ın iknasıyla Sansa’yı bırakan Lysa Arryn, yine onun tarafından yüzlerce metre aşağıya atılıyor ay kapısından. Sansa masumiyetini kaybederek Vadi Lordlarına Teyzesinin intihar ettiği yalanını anlatıyor ballandırarak.

Bu arada kralın şehrinde başlayan göstermelik duruşma, Tyrion’un dövüşerek yargılanma talebiyle heyecan kazanıyor. Cersei’nin şampiyonu Sir Clegane ‘Dağ’ ile kapışacak kimseyi bulamayan Tyrion başta umutsuzluğa kapılsa da, öcünü almak isteyen prens Oberyn ziyaretiyle keyifleniyor. Prens kapışmada sör Clegane’i ağır yaralıyor fakat bir anlık gafleti ona pahalıya maloluyor, prensin kafatasını parçalayan ağır yaralı ‘Dağ’ böylece Tyrion’un da ölüme mahkum olmasını sağlıyor.

Khalesi büyük keyifle Daario Naharis’le sevişiyor ama biz ne bu sevişmeyi ne de Muhteşem Missandei ile Gri Solucan arasında yaşanması gereken ilişkiyi göremiyoruz, Gri solucan hadım olduğu için ve Missandei’yi sikemeyeceği için ikisi de çok ama çok üzgün, bizim de içimiz parçalanıyor. Bu arada Ejderhalar iyice kontrolden çıktıkları için Daenerys ikisini zincirleyip zindana kapatıyor ve çığlıklarından bir kez daha içimiz parçalanıyor, Drogo ise ortalarda yok, kaçmış. Khalesi bir de Lord Jorah’ın ihanetini öğrenip onu yanından kovuyor. Kuzeyde ise Bolton’un piçi Theon rolü oynattığı Reek sayesinde Moat Cailin’i savaşmadan ele geçirip herkesin derisini yüzüyor, sonra kaleyi babasına teslim edip ondan Ramsey Bolton olduğunu gösteren fermanı alıyor. 

Duvarda savaş kızışıyor, fakat kargalar yabanileri bir süreliğine püskürtüyorlar, umutsuz Jon Snow duvarı geçip Mance’in yanına gidiyor, onunla konuşup ikna etmeye çalışırken nereden çıktığı belli olmayan Stannis’in atlıları yabanileri biçiyor ve Mance’i tutsak alıyor. Kara Kaleye dönen ekip ölülerini yakıyor, ara Jon Snow sevdiceği Ygritte’i kuzeye çıkarıp orada yakıyor. Duvarın ötesinde ise Brandon Stark ve ekibi karların arasında kıpkımızı yapraklı bir yaşlı ağaç buluyorlar, tam ağaca ulaşacakken iskeletlerin saldırısında Jorjen öldürülüyor, fakat Bran ilk insanların çocuklar dediği biri sayesinde ağacın altındaki mağaraya girip üç gözlü yaşlı kuzguna ulaşıyor. Mağaranın yaşlı adamına dönüşen kuzgun Brandon’a hiçbir zaman yürüyemeyeceğini fakat artık uçabileceğini söylüyor.

Kralın Şehri'nde Cersei babasına karşı çıkıp ona ensest ilişkiyi herkese söyleme tehdidiyle Lord Loras Tyrell ile evlenmeyeceğini anlatıp aşkı Jamie ile sevişmeye gidiyor, Jamie Lannister kızkardeşi Cersei’yi seviştikten sonra keyifle kardeşi Tyrion’u serbest bırakmaya zindanlara gidiyor, Tyrion serbest kaldıktan sonra Lord Varys yanına gidecekken vazgeçip babasının odasını ziyaret ediyor, orada önce kendisine ihanet eden orospusu Shae’yi babasının yatağında, sonra kendisinden nefret eden babasını sıçarken tuvalette keyifle öldürüyor. En sonunda ulaştığı Lord Varys onu sandığa sokup gemiye bindiriyor, tam dönecekken artık Kralın Şehri'nde keyif almayacağını anlayarak o da gemiye atlıyor.

Lady Brienne Vadi yolundan dönmekte olan Sandor Clegane ‘Tazı’ ve Arya Stark ile karşılaşıp Tazıyı kılıç karşılaşmasında ağır yaralıyor fakat Arya’yı gözden kaybediyor. Atına atlamış Arya’yı bölümün sonuna doğru sahil köyüne girerken görüyoruz, kuzeye gitmek için Braavos’lu kaptanı ayarlayıp tekneye biniyor ve bir diğer gemi yolculuğu başlarken sezon bitiyor.  


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER