Maraşlı: Bir hata yaptın, âşık oldun...

Maraşlı: Bir hata yaptın, âşık oldun...
Bu bölüm -hakkını vermek lazım- bayağı iyiydi. Çünkü kafamızı yoran bazı şeyleri öğrendik. Temposu yüksekti ve güzel bir bölüm finali ile bitti.
 

 
Maraşlı için kızı bir zaaftı ve bu zaafa yenildi. Bunun sonucunda istihbarat/Hilal, Maraşlı’yı aldı. Bu kadar basit olmadığını belirterek, şunları anlatmak istiyorum: Öncelikle, Mehmet İnce (istihbaratçı) için düzenlenen saldırıda; Zeliş yaralanıyor. Bunun devamında Maraşlı’yı istihbarat alıp, hazırlayıp görev veriyor. Böylece eski bir asker olduğunu öğreniyoruz. (Mahur’un fotoğrafını masaya koyduğunda, aldığı eğitimler ile ilgili yazılar yazıyordu.)
 
Mehmet İnce, Türel ailesini araştırdığı için saldırı oldu. Burada sormamız gereken 2 soru var. Birinci: İstihbarat ne oldu da Türel ailesini araştırıyor? İkinci: Bu konu şirket ve Aziz’in uyuşturucu işi ile ilgilimi? Bu ailede derinlere indikçe bizi şaşırtacak durumların bayağı çok olduğunu, hele de bağlantılı durumların çok olacağını düşünüyorum.
 
Maraşlı’nın, kızının intikamı için istihbarata çalışması beni ikna etmedi. Ya gerçekten çok öfkeli olduğu için bu görevi kabul etti. (Tabii Hilal, Maraşlı’nın yeteneğini biliyordur ve bu olaya öfkeli olduğu için bu öfkeyi kullanıp, bu görevi kabul ettirmiştir.) Ya da yazının başında da dediğim gibi; her şey bu kadar basit değildir.
 
Mahur, Maraşlı ile gittikleri yeri; ilk gittiğinden bambaşka bir vaziyette buldu. Ve burada gördüğü tim arkadaşları, Maraşlı’nın duvarında asılı olan fotoğrafların içinde yoktu. Bunu Maraşlı’ya sorduğunda “Bu başka bir tim. cevabını verdi. Celal gerçekten yalan söyleyemiyor. Bu yalanı, Mahur’u hikayesine inandırıp; ailenin içinde kalmak için yaptı. Peki, Aziz ilk başta iş teklif ettiğinde; niye kabul etmedi de, logoyu görünce kabul etti? İstihbaratın istediği, aileye girip, olayı çözmesiydi. Benim anladığım: Önünde bir fırsat var değerlendirmiyor, logoyu görünce kabul ediyor. Eğer logoyu fark etmemiş olsaydı, Aziz’in teklifini yine ret mi edecekti?
 

 
Yüzleşme
 
Maraşlı, aptal gibi, Mahur’un her şeyi öğrenmesini sağladı. Mahur’un ve diğerlerinin bunları öğrenmesinde benim için bir sıkıntı yok. Burada demek istediğim, Maraşlı’nın amatörlüğü idi. Böyle görevdeki insanların amatörlüğü beni üzüyor.
 
Herkesin Ömer mevzusunu öğrendiğinde iki kişi harika iş çıkardı. Mahur ve Necati. Diğerleri, duyguya bile giremedi. Alina Boz’un gözlerine baktığınızda, gözlerinin bile bu duyguyu yaşadığını görebilirsiniz. Ben baktım, şahidim. ^^ Ve Necati. Fragman ile az çok anlamıştık Ömer’i öldürdüğünü. (Ömer’in oğlu veya değil. Bu konuya girmeyeceğim.) Necati’nin herkesin içinde ki konuşması, babası için dedikleri çok iyiydi. Yani Mahur ve Necati isyan ediyor, diğerleri öylece duruyor. Ben bu aileyi ve diziye etkisini pek beğenmiyorum. Tek bu konu özelinde demiyorum. İlk baştan beri bu aileden emin değilim. İstihbarat, Maraşlı’yı bu aileye sızması ile görevlendiriyor. Ama ben bu ailenin gücünü, etkisini hissetmedim. :(
 
Necati için üzgünüm, Aziz beş para etmez biri. Necati’nin babası ile sarıldıklarında, Necati’nin gözleri “Bu dünyayı yakarım.” diyordu.
 

 
Çok tartışılan bir konu vardır. İnsan özünde mi kötüdür, yaşadığı olaylar mı insanı kötü yapar? Savaş’ın biraz çocukluğunu izledik. Onun hastalık zaafını kullanıp, zarar verenleri; bir yere kapatıp yaktı. (Tabii, yeni bölümde buranın devamı gösterirler mi bilemem. Çünkü daha çocuk yaşta bunu yapması, içinde kötülük ile büyüdüğünü bize gösteriyor. Belki buranın devamı var ve Savaş bu çocukları yakmıyordur. Büyüdükçe yaşadıkları bu onu bu hâle getirmiştir.)
 
Savaş’ın adamı Suat, benim dikkatimi çektiği gibi sizinkini de çekmiştir. Önce, Savaş hastanede yatarken, biri ile buluştu. Ben bu kişiye ‘siyah arabalı kişi’ diyorum. ^^ Devamında Savaş, Maraşlı’yı yakarken bu kişi buraya geldi ve bu duruma engel oldu. Bunları izleyince, Suat’ta bir şey olduğunu fark ettim. Fikrim Suat’ın bu kişi içinde çalıştığı ama bunu da Savaş’ın bildiğini düşünüyorum. Bu kişi Türel ailesindeki kişi mi, bir başkası mı? Fakat Savaş’ın biraz çekindiği aşikâr. Ama arabaya binerken ki tavırları çok da korkuyor gibi değildi.
 
Hani Suat buluştu ya bu kişi ile. Tam bu sırada Necati ortalıkta görünmüyordu. Ve diğerleri evdeydi. İki seçenek var. Birinci: Necati gizli gizli evden çıkıyor, herkes odasında biliyor ve Savaş’ın ortağı.
 
İkinci: Başka biri. Bazı yorumlarda bunun Hilal olduğunu okudum. Bunu düşünmelerinin sebebi: Hilal’in Savaş’ı bu bölümde Maraşlı’dan kurtarması. Ve belki Hilal’in Savaş’ı fotoğraf olayından kurtarmıştır, Savaş’ı kullanmak istiyor düşüncesi. Eğer Savaş ile istihbarat arasında bir bağ varsa, bu durumda Savcı olayı oyun oluyor. Yani Mahur bir cinayete tanık olsun, Maraşlı; Mahur’u kurtarsın ve böylece Savaş peşine düşsün. Bunlar olunca Maraşlı aileye girsin. Eğer bir bağ varsa bu durum kabaca böyle.
 
Benim fikrim böyle bir durum olmadığı. Böyle olunca bazı mantıksızlıklar doğuyor. Örnek vereyim: Eğer Maraşlı aileye girebilsin diye bu dediğim olduysa, Savaş; Mahur’u ödül töreninde öldürtmeye kalktığında, Maraşlı televizyonda gördü ve Mahur’u kurtardı. Maraşlı bunu düşünüp, buraya gidip Mahur’un hayatını kurtarmasa, Mahur ölecek miydi? 
 
Bir de tam tersi bakalım. Savaş, maske ile Zeliş’i korkuttu ya, ilk başta çok adam vardı, büyük bir olay çıkaracaktı. Ama Zeliş’i korkutmak ile yetindi. Burada istihbarat -belki Türel ailesindeki ortağı yapma demiştir ama istihbarat ile bağlantılı diye üzerine konuştuğum için istihbarat diyorum- izin vermemiştir. Kızını da korkutmasına, Maraşlı’nın zaafını ölçmek için izin vermiştirler.
 
Bu tezi çürüteyim. Peki Savaş, Türel holdingin %51’ini aldığında, bu şirketin uçakları ile uyuşturucu işi yapacak olması; bence Savaş’ın istihbarat ile hiçbir bağının olmadığı gösteriyor. Ben hiç böyle bir bağlantı düşünmemiştim. Savaş ve siyah arabalı kişi, olaylara daha büyük bir pencere açacaktır.
 
Yalnız kafam, bunları düşünüp tahmin ederken allak bullak oldu. Yazının başında bazı konuları öğrenmiştik dedim ama yeni konular/teoriler açıldı. Yazıyı Maraşlı ve Mahur ile toparlayalım.
 

 
Yazının başında şöyle bir cümle kurmuştum: “Bu kadar basit olmadığını belirterek, şunları anlatmak istiyorum.”  Bununla demek istediğim, Maraşlı’nın gerçekten Kahramanmaraşlı olup olmadığı, askerliği niye bıraktığı ve konuşma tarzı. Önemli soru da “niye Celal bu operasyon için seçildi?” İşte burada aynı yere varıyoruz, askerliği niye bıraktı, 46-49 gün komada kalma mevzusu ve diğer merak ettiklerimiz.
 
Dikkatinizi çekti mi bilmem. İstihbaratın “Operasyonun başını hatırlıyorsun değil mi.” dediğinde ve görüntüleri izlediğimizde, Maraşlı bizim alıştığımız tipten çok uzaktı. Burada eğitim aldığı belli oluyordu.
 
Yazıyı yazmadan önce 9. bölüm fragmanının yayınlanması çok iyi oldu. Çünkü çoğumuz “Maraşlı, âşık olduğunu söylerken numara yaptı.” dedik. Fakat Mahur gitmeyecek olsa bunu hemen itiraf eder miydi, işte bunu bilemiyorum. (Etmezdi, bakın biliyorum. ^^ Çünkü aşk yok görev var.)
 
Bazı kişiler öpüşme oldu diye mutlu olabilir ama beni için erken bir durumdu. Mahur gitti veya gitmedi. Artık ailesinin yanında kalmaz, Maraşlı aileden uzaklaştı. Yani hikâye yeni bir boyut alıyor. Koruma görevi bitti mi, tam emin değilim.
 
Maraşlı’nın aileye girmek için Mahur’u kullanması ve her şeyi tesadüf gibi gösterme klişesinin yapılacağını düşünmezdim. Diğer taraftan tüm olayların tesadüf olması hikâyeyi basitleştiriyordu. Bu konuda aradayım.
 
Yazıyı Alina Boz’u överek bitiriyorum. Mahur’un bazı tavırları hoşuma gitmiyor. Fakat Alina Boz tüm benliği ile bu Mahur’u yaşıyor. Ben gözlerinin içinde hissettim bunu.
 
Maraşlı dizisi beynimi yoruyor ve böyle yaparak keyif veriyor. Hikâyenin bir kısmı için klişe lafını kullandım. Ama bunu senaryo olarak harika işledir. Tebrik ederim.
 
Vakit ayırdığınız teşekkür ederim.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER