Son Yaz: İki mektup...

Son Yaz: İki mektup...
Hemen; cümlemin başında, bu bölümü çok beğendiğimi belirtmeliyim. Çünkü geçtiğimiz bölüm -finali hariç- benim için çok iyi değildi. Bu haftaki yazımda, bölümü dört konu başlığı üzerinden yorumlayacağım, bunlar: CanSel (Canan-Selim), AkMur (Akgün-Yağmur), AkSel (Akgün-Selim) ve bölümün finali.
 
CanSel
 
Bir önceki bölümde vurguladığım bir konu vardı. Bu konu: Yaşadıkları olayların sonucunda, Selim ile Canan’ın birbirini teselli etmesini istemiştim. Önceki bölümde Selim’in Canan’ı yalnız bırakması ve Fatih yüzünden ben beklediğimi alamadım. Fakat bu bölüm istediğim oldu diyebilirim.
 
En çok merak ettiğim konu: Canan ve Yağmur’un Fatih olayını duyduklarında, verecekleri tepki idi. İkisinin de bu olayda Selim’e laf kondurmayıp, ‘belki’ bile dememeleri çok güzeldi. Yıllardır görüşmedikleri hâlde, birbirlerini iyi tanımları; aile bağını ve sevginin gücünü gösterdi. Canan’ın Selim için üzülmesi ve Selim’in kötü bir vaziyette olmasına rağmen Canan’ın yanında dertlerini unutması, birbirlerine bakışları çok güzeldi. Bayağı bir buz eridi diyebilirim.
 
Funda Eryiğit’e hayran olduğum için bir parantez açmak istedim. Bayıldığım oyunculardan biri. Bir baktım mı, içinde olduğu çoğu projeyi (Bir Başkadır, Poyraz Karayel 3. sezon, Hakan: Muhafız ve diğerleri) izledim. İyi ki bu dizide.
 
Ek olarak, Ali Atay’ı izlemeyi çoğumuz özledik. Funda Eryiğit ile dizinin içinde; çok iyi uyum ve karakter derinliği yakalamışlar. Bu çifti izlemek bizim için büyük keyif.
 

 
AkMur
 
Dizinin büyük çoğunluğunda Akgün ve Yağmur’un sahnesi azdı. Bölümde iki olayda beraber sahnesi vardı. Fakat Yağmur beni biraz yordu diyebilirim. Çünkü Yağmur’un her olayın içinde olması sinirlerime dokunuyor. Babası için uğraşması güzeldi ama Akgün’ün peşinden gitmesi, işine karışması, ağlaması beni rahatsız etti. Ve hislerinden emin olmadığı için, Akgün’ü bir merak ediyor, bir ‘benim umurumda değil’ gibi ya da benzeri cümleler kuruyor. Biraz çocukça davranıyor diyebilirim.
 
Bölümün finalini ayrıca yazacağım ama bu ikilini bir diğer sahnesi burada olduğu için yazıyorum. Veda mevzusunun çok uzadığını bir önceki yazımda da belirtmiştim. Yine belirtmek istiyorum. Bu kaçıncı veda!
 
Akgün, Yağmur’a bir mektup ile veda etmişti. Bu mektubu Yağmur şans eseri öğrendi ve tekrar veda etmek için buluştular. Birbirlerine sarılmaları, Akgün’ün Yağmur’un gözyaşını silerek “Bak yine düştü buradan, bir pıt.” demesi, birbirlerine bakışları gerçekten de bir daha görüşmeyecekler gibiydi. Çok beğendim bu sahneyi.
 

 
AkSel
 
Savcımın sözleri hem Akgün’ü hem de izleyicileri çok üzdü... Akgün’ün yaptığı hatalar var ama yaşadığı zorlukları da biliyoruz. Hem Akgün’ün de çok büyük bir hatası yok bence. İlk olarak: Selim’ini, Halil Sadi’nin kaçırdığı malları bulmasına engel olmaya çalıştı fakat Selim sonuçta buldu. İkinci olarak: Latif’i öldürülmekten kurtardı. Bu zaten kötü bir şey değil.
 
Akgün’ün üzüntüsü, Selim’in hayal kırıklığı içimize dokundu. Akgün, “Ben bu oyunu bozarım.” dedi ve dediğini de yaptı. Halil Sadi ile Fatih de kaybetti. Fatih’e biraz, biraz az oluyor; bayağı bir gıcık oluyorum. ^^
 
Selim’in Akgün’ün yazdığı mektubu; “Belki bir derdi vardır, belki bir sıkıntısı vardır.” diye düşünmeden, okumadan çöpe atması, Akgün’e çok güvendiğini ve hayal kırıklığının büyük olduğunu bize gösteriyor.
 

 
“Hakkını helal et Savcı.”
 
“Dizinin en temel özelliği nedir?” diye sorsanız, cevabım şudur: “Dizinin son sahneleri.”
 
Dizi, bir 8. bölüm hariç çok başarılı devam ediyor. Bölüm finalleri o kadar başarılı ki, ben bu kadar heyecanlı bölüm finalleri olan bir dizi izlediğimi hatırlamıyorum. İlla var da yakın zamanda hatırlamıyorum. Bu konu için ekibi tebrik ediyorum.
 
Bu bölüm sonunda, Yağmur ve Akgün’ü sarılmış gören Selim, tahmin ettiğimiz gibi delirdi. “Akgün’ün mektubu biraz yumuşatmıştır.” dedim ama Selim Savcım çok acayip biri valla.  Akgün’ü dövmesi bile başka...
 
Akgün’ün Selim için kendini feda etmesi, “Hakkını helal et Savcı.” demesi beni çok üzdü. Bu durum ile önce Akgün iyileşecek, peşinden Selim ile araları. Fakat Selim Savcımın tavrı belli olmaz, Akgün iyileşince yine göndermek ister...
 
Bir de dizinin final yapacağı yönünde haberler/dedikodular dolanıyordu. Baktığımızda Fox Tv’de ‘Savaşçı’ başlayacağı için bir dizinin bitmesi lazım. Fakat Cuma günü gibi zor bir günde, Son Yaz gayet başarılı. Zaten yönetmeni Burak Arlıer de, Instagram’da dizinin devam ettiğini açıkladı. Benim fikrimde hem reytinglerinin düşmeyeceği hem devam edeceği.
 
Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER