Mad Men: Reklamcılığın Altın Çocukları vedaya hazırlanıyor

Mad Men: Reklamcılığın Altın Çocukları vedaya hazırlanıyor
Seni özleyeceğiz Bertram Cooper...
Don Draper’ın da dediği gibi ‘her büyük reklam bir hikaye anlatır.’ 7 sezondur birçok reklamın hikayesini izledik; müşteri temsilcilerinin müşterilerle anlaşmaya varmasını, kreatif ekibin hazırlık sürecini, yapılan sunumları, sonrasında müşterinin vereceği cevabı heyecanla bekledik. Ve tüm reklam süreçlerinin nihayete ermesi gibi Mad Men’in de sonuna yaklaştık. Kuşkusuz ki kusursuz kostümleri, mekanları, müzikleriyle hafızalarımıza kazınan Mad Men’in yokluğunu hissedeceğiz. Don Draper ve diğerlerini özleyeceğiz. 

1960’lı yıllar, Amerika, reklamcılığın Altın Çocukları… Her şey Sterling Cooper’da başladı. Sektörün rüzgarı onları farklı yerlere sürükledi; inişleriyle çıkışlarıyla, reklam sektörünü fon alarak hayata onların gözünden baktık. Hikayeyi 1969’da bıraktık, yeni bölümlerin heyecanıysa şimdiden içimizde.

Bütün metinleri ben yazacağım Ted, gel evet de!

Peki final sezonu öncesinde nerede kalmıştık?
Biliyorsunuz 7. sezon Don için hiç iyi başlamadı. Açığa alınmış, bunu ailesinden saklamış, sonrasında birtakım şartlarla ajansa geri dönmüştü. Don slogan yazdı, rapor verdi, zaman zaman zorlansa da bu şartları kabullendi. Peki tüm bu olanlar sonrasında Jim Cutler, Don’ın peşini bıraktı mı? Hayır! Adam ‘banane topun sahibi benim, o oynamayacak’ diye dolaşan çocuk gibi Don’ın her daim ensesinde. İki kelimesinden biri Don’ı kovmak. Az kalsın bu emeline de ulaşacaktı fakat Roger çok güzel bir hamle yaparak Jim’in hevesini kursağında bıraktı. Ah Roger, benim bebeğim!

Ne diyorduk; Jim Cutler’ın diğer ortaklardan da habersizce Don Draper’ı kovmak için gönderdiği mektup ajansta bir bomba etkisi yarattı. İtirazlar sonucunda yapılan oylamada Jim, Ted ve Joan Don’ın gitmesini isterken, Roger, Bert ve Pete kalmasından yanaydı. Don’ın da ortaklardan olmasından ötürü mesele oy çokluğu sebebiyle o anlık kapansa da Jim Cutler, Don’ı kovmanın zamanını kolluyordu. Ama 20 Temmuz günü olanlar oldu.

20 Temmuz 1969, Neil Armstrong Ay’a ayak bastı. Herkes nefeslerini tutmuş o anı izliyordu, Bert Cooper da dahil. Ve o an Bert’i son görüşümüz oldu, onun ajans koridorlarında yürümesini özleyeceğim doğrusu. Bert Cooper’ın ölümü SC&P’nin kaderini de değiştiriyordu. Ama nasıl?

Hemen ertesinde Don, Peggy, Pete ve Harry Burger Chef sunumunu gerçekleştirirken Roger da biraz mantığıyla, biraz vicdanıyla ve en çok da duygularıyla hareket ederek Don Draper’ın kovulmasını engelleyecek hamleyi yaptı. SC&P artık McCann Erickson bünyesine katılacaktı ancak bunun için bir engelin daha aşılması gerekiyordu. Tabii ki, Jim Cutler!

Kimler çayın yanına çörek ister?

Tüm ortakların bu iş için onay vermesi gerektiği malumunuz. Pete ve Joan kazanacakları parayı öğrenince tabir-i caizse hoplaya, zıplaya kabul etti. Reklamcılığı bırakma hayalleri içindeki Ted de Roger ve Don’ın destekleriyle onay verince top Jim’de kaldı. Baktı çok para kazanacak, o da elini kaldırdı ve ta taaaam! Don Draper’ın kovulma ihtimali ortadan kalktı çünkü McCann’ın şartı Don’ın bünyelerine katılmasıydı.

Don Draper, ilk bölümden bu yana kimileri için ajansın yapı taşıyken, kimileri içinse bir hata yapsa da kurtulsak gözüyle bakılan bir kişi oldu. Jim Cutler’ın ondan kurtulmak için her krizi fırsata çevirme tepkisini anlasam da bu meselede Joan’un durduğu noktaya çok kızıyorum. Joan, empati kurabildiğim ve sevdiğim bir karakter olmasına rağmen son zamanlardaki tavırlarını anlayamıyorum doğrusu. Yani parayı sevsin, hobi olarak yine sevsin ama Don’a böyle davranmasın. Ben Don ve Joan’ın birbirini anladığı, destek olduğu zamanları daha çok seviyordum. Tabii ki hiçbir zaman Don’ın kusursuz bir karakter olduğunu savunmadım ama Joan’ın bu kadar sert çıkışlarda bulunmasını da hak etmiyor bence. Hoş, nihayetinde Don hala o ajansta. Çünkü Don Draper olmak küllerinden doğmayı gerektirir!


Pete: Joan kalk biraz da ben oturayım, benim sıram geldi.

İlk 7 bölümde bu kadar şey olmuşken son 7 bölüm için inanılmaz heyecanlıyım. Şu kaldığımız noktanın tam tersine gidip tekrar geri dönebiliriz, her an her şey olabilir. Final bölümüyle ilgili en ufak bir tahminde bulunmak zor olsa da Don için en azından bazı şeylerin güzel bitmesini diliyorum.

Don Draper’ı reklamcılık hayatında neler bekleyecek? Don ve Megan boşanacak mı? Don’ın hayatına başkası girecek mi? Sally ile ilişkisinde rüzgar ne yönden esecek? Betty hayatına 'Francis' olarak mı devam edecek? Peggy ve çocuğu arasında neler olacak? Roger-Joan ve oğullarını nasıl bir son bekleyecek? Pete’in hayatında neler değişecek? Jim Cutler, Don’ın karşısında durmaya devam edecek mi? Ted reklamcılığı bırakacak mı? Ve diğer karakterler neler yaşayacak?

Tüm bunların ve daha fazlasının cevabını bulacağımız bölümler için artık sadece günler kaldı. Sırlar ortaya dökülecek, ilişkiler rotasını çizecek, rekabet kızışacak ve Mad Men her bölümle finale bir adım daha yaklaşacak. Pazartesi günü yayınlanacak yeni bölümün arkasından bölüm yorumumla buradayım.

Peki siz dönem dizilerine yeni bir soluk getiren efsanevi Mad Men’le vedalaşmaya hazır mısınız?
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER