Sen Çal Kapımı: Aşk ile, yeni bir ben, daha fazla kendin olmak

Sen Çal Kapımı: Aşk ile, yeni bir ben, daha fazla kendin olmak
Dünle beraber gitti cancağızım, Ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni bir şeyler söylemek lazım. Değişmek yenilenmektir aslında; dünde değil bugünde yaşamaktır. Ve yeni bir ben olmak, eski ezberleri bozup daha fazla kendin olmaktır. Tüm bölüm boyunca, Serkan değişmeli mi yoksa aynı kalmalı mı diye konuşuldu. Ama asıl soru, Eski Serkan kendi olabilmiş miydi?
 
Serkan’ın önündeki baba figürü; hırslı, başarı odaklı ve her şeyin merkezine kendisini koyan Alptekin Bey.  Babası ile ilişkisi iyi olmasa da ilk bölümlerde anladığımız üzere Serkan babasını örnek almış. Yani Serkan; sadece kendi doğruları olan, çevresindekileri bu doğrularla kontrol eden, güç ve başarı odaklı bir erkekti. Eda ve aşk ile birlikte Serkan, hayatın diğer renkleri ile tanıştı ve kendine döndü. Dizi ile ilgili ilk yazımın başlığı ‘Aşk insanın kendi içine yaptığı sancılı bir yolculuktur’ idi. Serkan, Eda ile birlikte karanlıkta kalmış güzel yönlerini su üstüne çıkartıyor.  

Serkan, sevilmek ile beraber kendini daha güvenli bir dünyanın içinde buldu ve eskiden gizlediği, belki de güçsüzlük olarak gördüğü şeylerin aslında hayatın güzellikleri olduğunu fark etti. O artık her şeye sadece iş odaklı bakıp; kazanma ve başarı hırsından dolayı hayatının güzelliklerini kaçırmak istemiyor. Serkan değişmekten ziyade kendi olma mücadelesi veriyor aslında ve bu mücadelede gücünü aşkından alıyor. 
 
Yoksa değişim, Selin’in sırf Serkan ile beraber olmak için kendisinden farklı biri olması değildir, çünkü bize ait olmayan yani içselleştirmediğimiz her değişim aslında sadece maske takmaktır ve o maske de bir süre sonra düşer. Değişmek, bir anlamda hayatın akışına uymaktır. Hayatta hiçbir şey olduğu gibi kalmaz; mevsimler değişir, zaman akar ve değişim insanın bu süreçte kendini daha iyi tanıması ve yeniliğe kendini bırakmasıdır. Serkan, aşk ile birlikte hayatında yeni bir döneme girdi ve artık eskisi gibi olması beklenemezdi.
 
Aşk; en yakışıklı, en başarılı ya da en iyiyi sevmek ya da Balca’nın yaptığı gibi en doğru kişiyi elde etmek gibi bir hedefe odaklanmak değildir. Tam tersi, bir insanı en kötü halindeyken sevmek; sabır, şefkat ve emekle içindeki iyiyi çıkarmaktır. Sevgi ve emek, kötü görünen bir çamurdan bir sanat eseri, ya da sert ve tatsız bir patatesten lezzetli bir yemek yaratır. Aşk, patatesi soğuk yemeyi ya da çamuru sevmektir. Ama ne yazık ki günümüzde pek çok insan Balca karakteri gibi, aşkı en iyiye sahip olmak olarak görüyor. Serkan, Balca için dergilerin ön kapağındaki başarılı, yakışıklı yani mükemmel erkek ve o da mükemmele sahip olmak istiyor. Oysa ki Eda, günümüzün bu mükemmel erkek kalıplarına bağlı kalmadan Serkan’ın ruhu ile bağ kurdu, gerçek olan da buydu. Balca bu kazanma hırsı ile her türlü oyuna başvurur, kendince öğrendiği tüm erkek elde etme kalıplarını uygular ve muhtemelen kaybettikçe de saldırganlaşır. Ama, sevgilisinin yaralarını şefkatle saran Eda karşısında hiçbir zaman şansı olamaz. Eda ve Serkan birbirlerinin yaralarını şefkat dolu sevgileriyle iyileştiriyorlar
 
Seni seviyorum demek değil ki marifet, önemli olan o kelimenin tüm sorumluluklarını alabilmek. (Can Yücel)
 
Sonuç olarak aşk bir sihir gibi, bünyeye girdiği andan itibaren sizi değiştirmeye başlar. Hatta sizdeki bu değişimi, sizden önce çevrenizdekiler fark eder. En güzeli, aşka kendinizi teslim edip bu değişimin yani yenilenmenin keyfini çıkarmaktır. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER