Sen Çal Kapımı: Aşk, beraber yürümektir; acıda ve sevinçte..

Sen Çal Kapımı: Aşk, beraber yürümektir; acıda ve sevinçte..
Hayat savaş meydanı gibidir, bazense kurtlar sofrası. Ve eğer başınızı koyacağınız bir omuz yoksa, çok da yaşanır değildir. ‘Ben sana mecburum’ der Atilla İlhan; ‘Ne vakit bir yaşamak düşünsem, Sus deyip adınla başlıyorum’. Serkan da tüm bu karmaşa ve savaşın içerisinde sadece Eda’nın yanında nefes alabildiğini, yani yaşayabildiğini anladı. Sevmek, inanmak demektir. Eda, Serkan’a koşulsuz ve sebepsiz inanarak; Serkan için güvenli ve konforlu bir alan yaratmış oldu. Her an yeni bir sorunun çıktığı bu güvensiz hayatımızda, sevgi belki de bu yüzden en büyük ihtiyaçtır. Çünkü, bütün bu tozun dumanın içinde bize nefes alabileceğimiz yaşam alanları yaratır. Artık, Serkan için de savaşan biri var bu hayatta; sırtını korkusuzca yaslayabileceği ve beraber yürüyebileceği. 

Aşk, beraber yürümektir hayat yolunda; acıyı ve sevinci paylaşmaktır. Eda, Serkan’ın zor gününde onun yanında dimdik dururken; Serkan da Eda’nın yeniden okula döndüğü günde onu yalnız bırakmadı. Ona kalem hediye ederek Eda’nın hayatındaki bu güzel gelişmede kendisinin de bir izi olsun istedi.
 
Sonbahar deyince hep hüzün gelir akla, vedalar ve ayrılıklar. Bir durgunluk vardır sonbaharda; yazın coşkuyla akan zaman, birdenbire durur. Ve bu durma hali, çoğu insan için hüzün ile eş anlamlıdır. Oysa anlamak için durmak gerekir bazen. Gerçeğe ulaşmak için yüklerinden arınmış durgun bir zihinle anda kalmak ve hissetmek gerek. Böylece güçlenerek yeni başlangıçlar yapabiliriz. Yeniden başlamak, geçmişi silmek değil; geçmişi geride bırakıp anda yaşamaktır. Bugün için çözüm bulamayan ve geleceğe dair umudu olmayan Serkan, geçmişi silmek istiyor. Böylece tüm sorunların çözüleceğini ve daha iyi bir gelecek yaratabileceğini düşünüyor. Oysaki tüm mevsimler birbiri ardından gelir ve kış olmasa bahar olmaz.
 
İmajın her şey olduğu, gerçekliğin genel kabul görmüş toplum normlarına göre sunulduğu bir çağda yaşıyoruz. Selin için de imaj her şey, kendine yarattığı bu hanım hanımcık, makul insan görüntüsü altında tüm duygularını ve hırsını gizliyor. Kötü biri değil ama güvenli sularda yüzüp aynı zamanda da kazanan olmak istiyor; hep en iyiye sahip olmak istiyor. Serkan’a âşık olduğunu söyleyip ertesi gün Ferit ile mutlu bir şekilde evliliğe yürüyebiliyor. Çünkü onun için önemli olan, ideal olarak tarif edilen hayata sahip olmak. 

Eda ise yüreğinin sesini dinleyip tüm duygularını olduğu gibi yaşayanlardan, yani birine savaş ilan ediyorsa bunu süslemeden açık bir şekilde belirtiyor; orijinal olması bu yüzden. Kadınlara hep iddiasız olması öğütlenir, tutkularını gizlemeleri ve hadlerini bilmeleri; çok yüksek sesle gülemez mesela kadın. Ama Eda, meydan okumayı ve ona çizilen sınırları yıkmayı seviyor. Her ne kadar âşık olsa da kendi hikayesinin merkezinde her zaman o var.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER