Queen’s Gambit: Dahilik ve delilik arasındaki ince çizgi

Queen’s Gambit: Dahilik ve delilik arasındaki ince çizgi
Muhteşem bir dizi önerisiyle hepinize merhabalar! Yazıya başlamadan eğer boş vaktiniz varsa ve de hemen bitecek bir dizi arıyorsanız bir dakika bile beklemeyin derim. Küçük bir uyarı eğer diziyi izlemediyseniz bu yazı az da olsa spoiler içerir.
 
Netflix’in yeni dizisi Queen’s Gambit 1950-1960 yılların Amerika’sında yetim kalan bir kızın, ismi Elizabeth (Beth) Harmon olan ana karakterimizin, satranca olan olağanüstü yeteneğini ve hayatını konu alıyor. Yetimhane de kalırken dokuz yaşında satranç öğreniyor ve bütün serüven başlıyor. O yıllarda kadınların satranç oynaması bile yasakken Beth Harmon rakiplerini birer birer yenerek insanların dikkatini çekmeye başlıyor. Delilik ve de dahilik arasındaki ince çizgi yavaş yavaş kendini kaybederken, Beth için hayat daha da zorlaşmaya devam ediyor. Bir yanda satranç bir yanda küçük yaşta yaşadığı travmalar…
 
Queen’s Gambit satrançta oyunun kontrolünü alabilmek için piyonlardan birinin feda edilmesine denir. Ana karakter olan Beth Harmon’ın hayatı da aslında bu iki kelime de saklı. O da hayata karşı çok agresif ve oyunu kazanabilmek için birçok şeyi gözden çıkarabilecek durumda. 
 
Dizinin içerisine yerleştirilmiş diyaloglar olsun, karakterlerin yansıtılışı olsun o kadar gerçekçi ki bu durum sizi gerçek bir yaşam öyküsünden alındığını düşündürüyor. Dizi Walter Tevis’in aynı adlı romanından uyarlanmış. Uzun zamandır Netflix de izlediğim en iyi dizilerden biri olur kendileri. Toplamda 7 bölüm, bir gün içerisinde kolayca bitirebileceğiniz bir akıcılığa sahip. Dizinin her bölümü 50 dakika- 1 saat arasında sürüyor, izlerken zamanın nasıl geçtiğini unutuyorsunuz.
 
Neden izlenmeli derseniz;
 
* Uzun uzun satranç sahnelerini izleyip sıkılırım ya da bana ne kazandırır diyorsanız eğer hiç bu şekilde düşünmeyin. Karakterler arasındaki gerilim ve maçın heyecanı oyuncuların yüz mimikleri ve arka plandaki müziklerle o kadar iyi canlandırılmış ki adrenalinden siz de yerinizde duramıyorsunuz.
 
* Eğer satranca ilginiz varsa diziyi takip etmeniz daha eğlenceli bir hale geliyor. Bütün satranç sahneleri gerçek ve de dahiyane çünkü hepsi büyük satranç ustası Kasparov tarafından hazırlanmış. Ama her manevrayı herkesin anlayacağı bir şekilde açıkladıkları için bilmediğiniz terimler hiç sıkıntı çıkarmıyor.
 
* 1960’lı yıllar çok güzel işlenmiş ve de detaylandırılmış. Kostümler, makyajlar, kıyafetler, bütün ayrıntılar sizi o çekilen dünyanın içine sarıp sarmalıyor. Tek fark ettiğim sıkıntı bazı arka plan çekimlerinde uygulanan bilgisayar efekti. Kostümler muhteşem, araba, oyuncular hepsi muhteşemler fakat arkada beliren bilgisayarla imgelenmiş Paris veya Moskova görüntüsü biraz gözü yoruyor.
 
* Oyunculuklar bir harika. Elizabeth Harmon karakterini canlandıran Anya Taylor-Joy’dan tutun, küçüklüğünü canlandıran Isla Johnson’a kadar hepsi olağanüstü. Ayrıca eğer Harry Potter sever biriyseniz sizi oyuncularda karşılayacak sürpriz birini de görmeniz mümkün. :)
 
* Her dizide olduğu gibi bu dizide de verilmek istenen bir sürü mesaj mevcut. Ama hiçbiri öyle rahatsız edecek düzeyde değil ve de göze batmıyor. Örneğin; Amerika-Rusya arasındaki satranç mücadelesinde yenilen bir Rus satranç ustası rakibini tebrik edip alkışlıyor. Sinirlenip maçı terk etmiyor.
 
* En yükseğe tırmanmaya çalışan güçlü bir kadın hikayesi bize anlatılmak istenen. Erkeklerin egemen olduğu dünyada bir kadın olarak yaşanmanın zorluğunu geçtim, kadınlar için satrancın yasak olduğu bir dönemde bütün fikirleri baştan yazıyor Beth.
 
* Uyarlama senaryo dalında iki tane Oscar adaylığı bulunan Scott Frank tarafından yönetilip yine kendisi ve Allan Scott tarafından televizyon için tasarlanması da izlenmeniz için başlıca bir sebep.
 
Eğer sizde senaryo, mekân, aksesuar, kostüm, oyunculuk, dekor, çekim olarak kaliteli ve de zamanınıza değecek bir dizi arıyorsanız hiç kaçırmamanız gerekir Queen’s Gambit’i. İyi seyirler diler, eğer yeni izleyecekseniz de zamanınızın güzel geçmesini dilerim. Hoş kalın, hem de hoşça kalmanız dileğiyle…BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER