Karadayı dizi müzikleri bir de plak olsa fena mı olurdu?

Karadayı dizi müzikleri bir de plak olsa fena mı olurdu?
Televizyonlarımızda bir “dizi” gerçeği var. 45 dakikalık mütevazı diziler yerini büyük prodüksiyonlu, bol oyunculu ve çok daha gösterişli dizilere bıraktı.

Hemen her kanal, haftanın hemen her günü bir dizi yayınlıyor. Yerli dizi izlemeyen, yabancı dizi izliyor.

Bir aileyi bütün bir gece televizyon karşısında oturtup, dizi hakkında tahminlere yönelten, bazen bilmece gibi devam eden yapımlar izliyoruz. “Konu nereye varacak?”, “Kim kime aşık olacak?”, “Kim ölecek kim kalacak” kafamızda bu tip sorular uçuşup duruyor.

3. Sezonun ve –galiba dizinin- sonlarına yaklaşan Karadayı da, televizyonun önemli dizilerinden.

Dizi, bitmeye yakın müziklerinin olduğu albümü piyasaya daha yeni çıkardı.

Bu albümün biraz gecikmeyle çıktığını söylemeliyiz. Çünkü hayranları, dizinin yayınlanmış müzikleri sosyal paylaşım sitelerinden toplayarak bir albüm yapmayı zaten başarmışlardı.

Karadayı Orijinal Dizi Müzikleri, Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu ve Ezel gibi dizilerin de müziklerini yapmış olan Toygar Işıklı’ya ait.

Albümde 44 adet parça bulunuyor. Diziye dair ilk duyduğumuz müzik olan 'jenerik müziği' albümde de haliyle ilk sırada. Ancak daha sonra jenerik müziğinin bir başka versiyonunu daha dinliyoruz.

İçinden Fagot, obua, keman geçen parçalar var. İyi bir müzik kulağı müziklere dair daha başka özellikler fark edecektir.

Adlarını karakterlerden alan parçalar var. Mahir, Nazif Baba, Orhan, Turgut, Ayten, Feride…

Bazı parça adları, tahminlerden farklı. Mesela çoğu izleyicinin “ıslık” diye adlandırdığı parçaya başka bir ad verilmiş. Youtube gibi sitelerde “Hasret” diye adlandırılan parçanın adı: "Bu Kabustan Uyanmak İstiyorum”

Dizi müziklerini şöyle düşünürüm, onlar izleyene kendi klibini çektiren müziklerdir. Gözlerinizi kapatarak dinlediğiniz zaman, kendi hayallerinizi görürsünüz, diziden sahneler gelir aklınıza, o sahnelerde ne hissedildiği, dizi izlerken duyulan heyecan hatırlanır. 

Aslında her müzik öyle değil miydi zaten? 90’larda Kral TV gibi kanallar klip yayınlamaya başladığı zaman bu eleştiri çokça yapılırdı. “Biz başka hayal kuruyoruz, siz başka şeyler çekip yayınlıyorsunuz” diyen ne kadar çok kişi vardı.

Karadayı Dizi Müzikleri de benzer duyguları anlatıyor, Mahir’in huyları, Turgut’un sinsiliği, Feride ve Mahir’in sevdası, yer altı dünyasının sertliği, müziklerde yeniden hayat buluyor

Peki, dizi müzikleri diziyi hiç izlemeyen birisi için ne çağrışımlar yapacaktır? Mesela Turgut’un adı için yapılmış müzik ne anlatır diziyi hiç bilmeyene? Keşke öğrenebilsek bu sorunun cevabını. Belki birkaç okuyucu yorumu yardımcı olur bize.

Karadayı bir aşk hikayesi mi, macera dizisi mi?
Dizi izlerken akla takılan sorulardan birisi de bu. Galiba her izleyici kendi baktığı şeyi görüyor hikayede. Mahir ve Feride’nin aşkına inanan dizi izleyicileri aşk dizisi olarak görürken, avantür (Cüneyt Arkın’ın, macera –adventure- deme şekli) sahneleri seven izleyiciler macera dizisi olarak görecekler Karadayı’yı… İşte bu düşünce farkı, dizi müziklerinde de kendini gösteriyor. Kimisi Feride gibi yumuşak, kimisi Mahir’in adam dövmeye giden hali gibi sert.

Toygar Işıklı’nın müziklerini yaptığı bir başka dizi bir “efsane” olan Ezel’di. Bu dizinin albümünde karakterlerin sesine de yer vermeyi tercih etmişti Işıklı. Albümde replikler, şiirler vardı. Gerçi o dizinin kadrosunda sesine hayran olduğumuz Ramiz Dayı yani Tuncel Kurtiz vardı. Nasıl unutabilirdik okunan şiirleri, dokunaklı sözleri? Yeri gelmişken yeniden analım Ramiz Dayımızı…

Karadayı Dizi Müzikleri’nde ise Nazif Baba’nın şiirlerine yer verilebilirdi. Hani ilk bölümlerde makaralı teybe kaydettiği “Haydi Abbas” ve idam edilen koğuş arkadaşı Vural için okuduğu “Bugün Pazar” şiirleri olabilirdi bu albümde.

Öyle ya, Çetin Tekindor var bu dizide. Ankara Devlet Tiyatrosu’nun en önemli oyuncularındandı, Başka Ankaralılar da var dizide. Dalyan Rıza (Atsız Karaduman) ya da Kütük Nail (Hüseyin Soysalan)… Böyleymiş eskiden, iyi oyuncular ve iyi sesler Ankara’dan çıkmış yıllarca. Ankaralı seslerin olduğu liste uzar gider… Mahir Kara’yı oynayan Kenan İmirzalıoğlu’nu da sayabiliriz Ankaralılar arasında.

Bir ricamız var Toygar Işıklı ve Ay Yapım'dan
Diziyi izlerken aklıma gelmişti. 1970’li yılları anlatan bu dizinin müzik albümü neden bir uzun çalar (Long Play-LP) plak olarak çıkmasın ki? Bir pikabı olmayan kalmadı nasıl olsa, o dönem gibi pikabımıza itina ile yerleştirsek ve dinlesek müzikleri.
Ha bir de, Ayten için yazılan Yalan adlı şarkı… Senaristlerin sözlerini yazdığı, Toygar Işıklı’nın bestelediği bu şarkı da tıpkı dizideki gibi 45’lik olarak çıksa, fena mı olurdu? Galiba olmaz.

Dizi final dedikten sonra bu müzikler kalacak elimizde.  Biz yeniden dinlerken, belki açıp bazı sahnelerini izleyeceğiz dizinin.

Ben kavga sahnelerini pek sevmiştim, ona dair müzikleri dinlerim o halde.

Şöyle bol paçalı pantolonlarla yürüyen kabadayıların mekana giriş müziği olabilir.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER