Kısa Kısa: The Great, Belgravia & Upstairs Downstairs

2) Belgravia

İngiliz ITV ve Amerika'nın kablolu kanallarından Epix'in ortaklığıyla ekrana geldi. Downton Abbey dizisinin yaratıcısı Julian Fellowes’in hazırladığı dizi, Fellowes'in aynı isimli kendi romanının uyarlaması. Mart-Nisan dönemi yayınlanan ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor. Bölümler, Bein Connect'de de mevcut.

John Alexander (Trust Me, Jamestown) yönetmenliğini, Carnival Films (Downton Abbey) ise yapımını üstlendi. Kadrosunda Tamsin Greig, Philip Glenister, Harriet Walter, Alice Eve, Jack Shalloo, Ella Purnell, Tom Wilkinson ve Jack Bardoe gibi isimler bulunuyor.

1800'li yıllarda geçen bir hikayeyle ekrana gelen Belgravia, günümüzde Londra'da halen yer alan lüks bir semtin ismi olarak da biliniyor. Diziye ilk olarak 15-16 Haziran 1815'le başlıyoruz. Waterloo Savaşı‘ndan iki gün önce Brüksel'de Richmond Düşesi tarafından bir balo düzenlenir. Katılanların arasında James-Anne Trenchard çifti ve kızları Sophia da vardır. Sophia, bu baloda ülkenin seçkin ailelerinden birisinin varisi olan Edmund Bellasis'le tanışır.

1840'da ise Trenchard çiftinin Belgravia'ya taşındığına tanık oluyoruz. Böylece yıllar sonra Bellasis ailesiyle yolları yeniden kesişiyor ve "o" baloda yaşanan olaylar yankılanmaya, bu zamana kadar kapalı kapıların ardında kalan sırlar ortaya çıkmaya başlıyor.


Belgravia’nın ikinci Downton Abbey olması beklemesem de yokluğunu biraz olsun doldurabilecek bir dizi olmasını istiyordum. "O derece" olmadığını söylesem doğru olur hani. Bir dönem draması için yeterliydi mesela. Öte yandan sanki çakmasını yapmışlar gibi geldiği de oldu. Hatta öyle ki kullanılan fon müziği bile Downton Abbey'i akıllara getiren cinsten.

Dizinin bel kemiğini oluşturan ve baloya dayanan sır ilgi çekici aslında. Onun için de daha iyi kurgulanabilirmiş diye düşündüğüm oldu sadece. İlk iki bölümle açılışı yapıp son iki bölümle hikayedeki eksik noktaların çoğunluğunu toparlayor. Orta kısımlarda biraz oyalansalar da başladıktan sonra bir şekilde sonu getirilebilen dizilerden oldu. 2. sezon gelecekmiş gibi bitti de denebilir, gerçi biraz İngiliz usulü kapanış yaptıkları için aman aman şart değil. Gelirse devamında nereye varacağını biraz merak ettiğim için ben de devam edeceğim tahminen. 

Dizideki karakterlerden Charles Pope, Anne Trenchard, Brockenhurst Kontesi Caroline ve Leydi Maria Grey göreceli daha ilgi çekici karakterlerdi benim için. Tamsin Greig, Harriet Walter, Alice Eve ve kariyerinin ilk ekran işi olan Jack Bardoe ise kadro içinden daha fazla beğendiklerim oldu. 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER