Kısa Kısa: The Great, Belgravia & Upstairs Downstairs

Kısa Kısa: The Great, Belgravia & Upstairs Downstairs
Bu yazıda da dönem draması üç diziden kısaca bahsedeyim dedim.

1) The Great

15 Mayıs'ta 10 bölümlük sezonuyla ekrana geldi. Dijital platformlardan Hulu'da yayınlanıyor ve ikinci sezon onayını da aldı. 

The Favourite filmiyle En İyi Orijinal Senaryo dalında Oscar adaylığı kazanan Tony McNamara hazırladı. McNamara’nın 2008’de sahneye gelen oyunundan esinlenildi. "Catherine the Great" olarak da bilinen II. Katerina’nın gençliğini konu alıyor. Gerçek soslu ve alternatife yakın bir tarihin komedi eşliğinde anlatıldığı söylenebilir.

Kadrosunda Elle Fanning, Nicholas Hoult, Phoebe Fox, Sacha Dhawan, Charity Wakefield, Gwilym Lee, Adam Godley, Douglas Hodge, Belinda Bromilow, Sebastian De Souza ve Louis Hynes gibi isimler yer alıyor.

1762 yılındayız. Catherine, İmparator Peter III‘le evlenerek İmparatoriçe oluyor. Kocasını sevmek, kendini sevdirmek ve Çarlık Rusya adına yararlı şeyler yapmak için saraya gelse de Peter hiç de düşündüğü gibi birisi çıkmıyor. Peter'ın aslında kendi zevkine düşkün, yalnızca kazanmayı ve imparator olmayı önemseyen, herkesin kendisini sevdiğini farz eden ama insanları pek önemsemeyen tehlikeli biri olduğunu fark ediyor.

Evliliğinden beklediğini bulamayan ve Rusya halkının bu şekilde yönetilemeyeceğine inanan Catherine'in çözümü ise darbeyle başa geçmek oluyor. Tabii bir imparatoru devirip bir kadın olarak başa geçmek o kadar da kolay değil...


The Great bu yılın en beğendiğim dizilerinden birisi oldu. O yüzden mini dizi olarak gelmesine rağmen 2. sezon onayı almasına sevindim. HBO ve Sky, geçen yıl Helen Mirren’lı “Catherine the Great” dizisini yayınladılar. O dizide Catherine'in son yılları ekrana geliyor, hatta yeri geldiğinde Osmanlı bile kendisine yer buluyor. Ama diziyi pek de sevememiştim. Bu, daha alternatif bir tarih olmasına rağmen onun açığını kapatmış oldu.

Dizideki Peter karakteri başta çekilmez gibi dursa da alışması zorlamıyor. Hatta bence Peter’ın yaptıkları diziye asıl yön verenler oluyor. Bunda Nicholas Hoult'un da payı var haliyle. Catherine-Peter ilişkisini; Leo, Elizabeth Hala ve Velementov gibi karakterleri de sevdim. Catherine'in ve Elle Fanning'in yeri ayrı tabii. Orlov, Marial ve Archbishop ise yer yer yorsalar da sorun değiller. The Great, sadece Catherine ve Peter'a yüklenmeyip yan karakterlerini de ortaya atıyor. Böylece yuvarlanıp gidiyoruz.

Saray hayatının kimi zaman yer verdikleri marjinalliği veya dikkat çeken absürtlüğe de bonus. Bölümlerin süresinin biraz uzun geldiği olabilir ama hikaye hızlandıkça bence bu da göze görünmeyen kısımlardan. Ayrıca güzel bir noktada sezonu kapattığını belirtmem lazım.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER