Kısa Kısa: The Great, Belgravia & Upstairs Downstairs

3) Upstairs Downstairs

BBC One'da 2010-2012 arasında iki sezon yayınlandı, 3+6 olmak üzere dokuz bölümden oluşuyor. Hatta vakti zamanında rahmetli Cnbc-e'de ekrana geldi. İlk sezonu televizyondan takip ederek tamamlamıştım.

1971-75 arasında ekrana gelen ve beş sezon süren aynı isimli dizinin uzantısı denebilir. Ama tabii ki onu izlemek şart değil, kendimden biliyorum. Kadrosunda Ed Stoppard, Keeley Hawes, Eileen Atkins, Claire Foy, Nico Mirallegro, Jean Marsh, Alex Kingston, Laura Haddock, Neil Jackson ve Anne Reid gibi isimler yer alıyor.

Londra'daki "Belgravia" bölgesindeki 165 Eaton Place'in "yeni" sahipleri Holland ailesine konuk oluyoruz. Diplomat Hallam Holland, hamile eşi Leydi Agnes Holland, Agnes’ın kız kardeşi Lady Persephone ve annesi Lady Maud Holland, "yukarıdakiler"i oluşturuyorlar. Yeni bir başlangıç için aldıkları bu evde evin çalışanlarının oluşturduğu "aşağıdakiler" bir araya toplanınca asıl hikaye de başlıyor. Aşağıdakiler grubundaki isimlerden birisi evin önceki sahipleri için uzun yıllar hizmetçi olarak çalışan, şimdilerde kahya olarak işe başlayan Rose Buck oluyor. Orijinal dizide de karakteri rolüyle Emmy kazanan Jean Marsh canlandırmıştı.

Hamilelik, diplomatik gerilim ve İngiltere’nin başına geçen yeni kralın yarattığı karmaşa da cabası... İki sezon II. Dünya Savaşı'nın gün geçtikçe yaklaştığı 1936-39 yılları arasında geçiyor.


Upstairs Downstairs de BBC'nin kaliteli denebilecek dizilerinden birisi. Zaten bu tarzdaki dönem dramalarının altından genelde başarıyla kalkıyorlar. İlla karşılaştırma yapsam Downton Abbey'i seçerim ama bu Upstairs Downtstairs'in değerinden bir şey götürmüş olmaz.

Dizinin ilk sezonunu izlediğimde oyuncu kadrosunun çoğunu bugünkü gibi tanımıyordum. Aklımda Keeley Hawes'in ve Eileen Atkins'in yer aldığı kalmıştı. İkinci sezonu yıllar süren aranın ardından izlediğimde Claire Foy ve Nico Mirallegro'nun da olduğunu fark ettim desem yeri. İyi ki geri dönmüşüm.

Dizide Aşağıdakiler'in ve Yukarıdakiler’in kendi içlerindeki ve birbirleriyle olan ilişkileri güzel işleniyor. Olup bitenlerle aradaki farklılıklardan çok benzerliklerin üstünde durulan bir dizi. Oyunculuklar da gayet yerinde. İlk sezonu da ikincisini de devamı gelmeyecekmişçesine hazırladıkları için hikaye düzgün bir sonla kapanıyor. Bana kalırsa tatmin de ediyor, hatta ikinci sezon finali bünyeme biraz fazla bile gelmiş olabilir. Devamını ve savaş yıllarındaki yaşantılarını da görmek isterdim ama böyle de güzel.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER