Milyar dolarlık hayal kırıklığı: Quibi

Milyar dolarlık hayal kırıklığı: Quibi
ABD'de gün geçtikçe kızışan dijital platform yarışına 6 Nisan'da Quibi de dahil olmuştu. Ancak üçüncü ayını geride bırakan platform, gelen haberlere ve ilk verilere göre büyük hayal kırıklığı yaşıyor.

İsminin açılımı "quick bites" olan Quibi, 1.75 milyar dolar gibi büyük bir yatırımla yola çıktı. Platformun içerikleri dizi bölümü veya değil, en fazla 10 dakikadan oluşuyor. Kurucusu Jeffrey Katzenberg ve CEO Meg Whitman, platformdaki içerikleri insanların molalarında veya kahve sırasında beklerken telefonlarından rahatlıkla izleyebileceklerini belirttiler.

Peki, sonrasında neler oldu? Vulture'ın okumakla bitmez “Quibi'yi izleyen kimse var mı?” yazısını da kullanarak cevap verirsem "Ne olmadı ki?"

Pandemi
 
Uzun süren hazırlık sürecini devam ettiren Quibi, aylar öncesinden açılışını 6 Nisan olarak duyurmuştu, salgına rağmen ertelemedi. Bunda yaklaşık bir yıllık reklam stoğuna sahip olması ve hazırda 6 aylık içeriğin depolanması da etkili oldu. Aslında açılışta her şey yolunda gibiydi. Platformun uygulaması App Store'da 3. sıraya kadar çıktı. Salgın nedeniyle beklenenin aksine 90 günlük deneme süresi verdiler.

Ancak görünen o ki salgının olası etkisini hafife de aldılar. Dünya genelinde ekonomiler çatırdarken bundan ABD de etkilendi, milyonlarca insan işsiz kaldı. Kendileri de çalışan çıkardılar. Bunun üstüne ünlü isimleri bağlamak için verdikleri yüksek meblağlar gündeme geldi hatta. Dahası siyahi vatandaş George Floyd'un ölümünün ardından Black Lives Matter hareketi alevlendi. Kasım ayındaki seçimin hazırlıkları da son sürat devam ediyor. Malumunuz, orada bir de Trump olduğu için gündemleri asla boş kalmıyor.

Bu gündem karmaşasında ve salgının ortasında sıranın Quibi'ye geldiğini iddia edemeyiz. 

İş modeli - Sadece Telefon

Quibi, açılışını "sadece telefon" sistemiyle yaptı ve içerikler bilgisayar veya TV'den izlenemiyordu. Bu da mükemmel bir şekilde geri tepti... Başlarda ilgi gösteren kesmin bir kısmı sırf bu yüzden soğudu denebilir. Sonradan durumda değişikliğe giderek TV'ye ve bilgisayara da izin verdiler ama 'biraz' geç kaldılar.

Ayrıca salgının en alevli olduğu dönemde evde kalan insanlar dışarıda sıradayken, moladayken Quibi'nin 10 dakikayı bulmayan içeriklerini izle(ye)mediler. Tabiri caizse kafalarındaki iş modeli çöktü. Açılışta üç bölüm, devamında her gün bir bölümle dizi veya içerik yayınlayan Quibi, kafasındaki modeli oturtmak için hafta sonları yeni bölüm yayınlamıyor mesela. Rekabet ve İçerikler

Netflix, Amazon, Hulu, Disney+, Apple TV+, HBO Max ve daha fazlası derken ortalık dijital platform kaynıyor desem yeri. 15 Temmuz'da da NBCUniversal'ın Peacock isimli platformu geliyor. Salgın sonrası insanların eve kapanmasıyla dijital platformlara olan ilgi ve ayrılan vakit arttı. Ama rekabet ortamı bu durumdayken Quibi'nin kendisini öne çıkarabildiği söylenemez. Gündemin de etkisiyle hala istediği ölçüde PR da yapamıyor zaten.

Quibi açılışında Most Dangerous GameSurviveDummy, The Stranger, 50 States Of Fright, Flipped veya When the Streetlights Go On gibi iddialı iddiasız pek çok projeyi yayına aldı. Bunlara günlük yapımlar da ekledi. Steven Spielberg, Jennifer Lopez, Idris Elba, Chrissy Teigen, Liam Hemsworth, Anna Kendrick, Rachel Brosnahan, Kardashian ailesi, Sam Raimi, Antoine Fuqua, Lena Waithe... Pek çok yıldızı kendisine ciddi miktarlarla bağladığı için önünün içerik bakımından parlak olduğu söylenebilir. 

Ancak çıkan haberlere göre günlük içerikler istenen ölçüde izlenmiyor. Şimdiye kadar yayınladığı diziler kötü yorumlarla gömülmüş değil ama bünyesinde bulunduğu isimlerden bağımsız olarak pek ses getirmiş de değil. Hatta Vulture bunu bir adım öteye götürp Netflix, HBO gibi önde gelen şirketlerden beklediğini bulamayan yapımcıların ve senaristlerin Quibi'yle ilgilendiğini belirtti. Maddi anlamda da bekleneni bulmaları işlerine geldi. Most Dangerous Game'e ikinci sezon onayı verdiği oldu bu arada. Yalnız bilenler çoktur, Netflix'in ilk orijinal yapım dizilerinden birisi House of Cards'tı. Sonrası malumunuz.

Sadece %8

6 Nisan'da açılan platformun sunduğu 90 günlük deneme süresi ilk üyeler için sona ermeye başladı. Variety'nin haberine göre uygulamayı şimdiye kadar 4.5 milyon kişi indirdi. Bunların hepsi kullanmak için kaydolmuş değil ama asıl konu bu değil. Deneme süresinin dolmasıyla uygulamayı kullanan asıl kitlenin yalnızca "%8"i kalmış ellerinde.

Bu da tahminlere göre 72,000 civarı bir ücretli üye sayısına denk geliyor. Platformun ilk yılındaki üye hedefi 7,4 milyondu. Bir diğer tahmin de bu rakamın bir yıl sonunda en fazla 500,000'e çıkabileceğine yönelik. Geçtiğimiz ay yayınlanan bir tahminse 2 milyonun biraz altında kalacağını öngörüyordu. Aradaki fark her türlü nasıl tanımlanır bilemiyorum sahiden. App Store’daki uygulamanın üçüncü ay sonundaki sıralaması da 1477 bu arada. Aylık reklamlı 4,99 $, reklamsız 7,99 $'lık üyelik ücreti de dipnot olsun.

Quibi çıkan haberleri şiddetle reddetti ve yalan olduğunu belirtti. Ancak veri paylaşmaktan da kaçındı.

Eskide kalmış yöneticiler 

Vulture'ın haberine göre kurucusu Jeffrey Katzenberg, kendisini milenyum kuşağını iyi tanıyan vizyoner bir adam olarak görse de aslında durumdan o kadar da haberdar değil. Örneğin, sürekli telefonda olan birisi olmasına rağmen maillerini çıktı alarak okumayı tercih eden biri. Quibi ilk açıldığında ekran görüntüsü almaya da izin verilmiyordu ki bu da önemli bir hedef kitlesi olarak görülen gençlerden olumsuz geri dönüşler aldı. 

Meg Whitman'ın kendisini eğlence sektörünün dışında görmesi ve sektöre karşı pek de hevesli olmadığını belirtmesi cabası. 

Peki, ya bundan sonra?

1.75 milyar dolar gibi parayı isteseler bile çabucak bitiremezler. Üstelik bu meblağa rağmen yeni yatırımcı arayışlarına başlamış durumdalar. Dolayısıyla Quibi, göreceli dahi olsa her türlü bir süre daha hayatımızda olacak. Jeffrey Katzenberg de zaten geri kalan detayları boşvererek suçu pandemiye attı ve etkisi azaldığında toparlanacaklarına inandığını belirtti. 

Planlanan projelerin henüz ufak bir bölümünü yayınlayabildiklerini düşünürsek toparlanabilmeleri için o kadar da geç değil. Yine de bu başarısız, talihsiz ve hayal kırıklığı içeren başlangıcı tersine çevirip rüzgarı arkalarına alabilmeleri için biraz uğraşmaları ve imajlarını düzeltmeleri gerektiği de aşikar.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER