Kısa Kısa: Penny Dreadful: City of Angels & The Luminaries

Kısa Kısa: Penny Dreadful: City of Angels & The Luminaries
Bu yazıyla Eva Green'le alakalı son dönemin iki yeni dramasını tanıtayım dedim.

1) Penny Dreadful: City of Angels

2014-2016 arasında ekranda olan, başrollerinde Eva Green ve Josh Harnett'in yer aldığı Penny Dreadful'un uzantı dizisi olarak 26 Nisan'da Showtime kanalında yayınlanmaya başladı. Yine aynı ekip hazırlıyor ve devam eden sezonu 10 bölüm sürecek.

City of Angels'ın hikayesi 1938'de Los Angeles'da geçiyor. Meksika-Amerika karışımı bir hikayesi olan dizide Tanrı'nın tarafında olanlar ve şeytanın tarafında olanların arasındaki anlaşmazlıklar anlatılıyor. Doğaüstünün ve gerçekliğin karışımı olarak ekrana gelen dizide yeni mitler ve ahlaki ikilemler tarihsel bir hikaye eşliğinde anlatılıyor. Bir cinayetin derinden şehri derinden sarstığı bu zamanda Dedektif Tiago Vega ortağıyla birlikte gerçeğin peşine düşüyor.

Projenin geniş kadrosunda Rory Kinnear, Daniel Zovatto, Natalie Dormer, Nathan Lane, Michael Gladis, Piper Perabo, Lorenza Izzo, Adam Rodriguez, Dominic Sherwood ve Ethan Peck gibi isimler yer alıyor.


Orijinal diziyi, kadrosunu ve karanlık atmosferini çok severim. İzlemediyseniz en azından bir deneyin. Buna da ondan gelen bir merakla başladım. Aynı kanal, aynı ekip, hatta Rory Kinnear burada da oynuyor sonuçta.

Benzer kalitede bir iş beklemesem de orijinalinin etrafından dolanan bir iş görmeyi istiyordum, maalesef bulamadım. Bölümler ilerledikçe hikayeye, karaterlere ve oyunculara alışması zorlamıyor aslında. Devam etmesi o kadar da zor değil. Ama diziyi izlemek için Penny Dreadful'la bir alakası olmadığını kabul etmek gerekiyor. Karşılaştırma yapmaya kalktığımızda boşa düşüyoruz çünkü. E o zaman da bu önümüzdeki uzantı olmuyor haliyle...

Meksika soslu Los Angeles'ın sıcağıyla bildiğimiz Penny Dreadful'un alakası yok. Natalie Dormer da hakkını yemeyeyim, elinden geleni yapıyor ama o da haliyle Eva Green değil. Bir de Nazilerin yükselmeye başladığı bir dönemde geçmesi beni şu haliyle pek çekmedi. Dizinin merkezindeki dedektifler hikayenin pozitif taraflarından. Diziye suç draması olarak pek bak(a)masam da en azından polisiye kısmıyla mistik kısmını dengelemişler denebilir. Aile draması da bir nevi tuzu biberi oluyor.

Penny Dreadful olmayan bir Penny Dreaful izlemek isteyenlerin aklının bir kenarında olsun.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER