Kısa Kısa: Defending Jacob & Gangs of London

Kısa Kısa: Defending Jacob & Gangs of London
Bu yazıda son dönemde ekrana gelen iki diziyi bir araya tanıtayım dedim.

1) Defending Jacob

Apple'ın kurduğu online platformu Apple TV+'da yayınlandı. 24 Nisan'da başlayan sezonu 8 bölümden oluşuyor. William Landay’in 2012’de piyasaya çıkan aynı isimli kitabından mini dizi olarak uyarlandı. Başrolleri Chris Evans, Michelle Dockery ve Jaeden Martell'in başrollerini paylaştığı dizide Cherry Jones, Pablo Schreiber, Betty Gabriel ve Sakina Jaffrey de yer alıyor.

Bir lise öğrencisinin ölümü sonrası arkadaşlarından Jacob cinayetle suçlanır ve hakkında dava açılır. Dizide Barber ailesinin bunun ardından değişen hayatı, mahkeme öncesi devam eden araştırma ve sorgu süreci yer alıyor. Gizli kalmış pek çok gerçek ortaya çıkarken doğruyla yanlış arasındaki çizgi de belirsizleşir.

Senaryosunu Mark Bomback yazdı ve showrunner olarak görev aldı. Defending Jacob kitabı ülkemizde “Genetik Miras” ismiyle Martı Yayınları tarafından yayımlandı.Chris Evans'ı Marvel ağırlıklı film kariyerinden, Michelle Dockery'yi ise başta Downton Abbey olmak üzere diğer projelerinden dolayı tanıyorum ve dahası seviyorum. Apple'ın da şimdiye kadar ekrana getirdiği dizilerde fena iş çıkarmadığı söylenebilir. Bu yüzden listemdeydi. İzlediğim iyi oldu diyebilirim.

Defending Jacob, polisiye tarafını genelde geri plana atan ve aile dramasını öne çıkaran bir yapım. Bu sırada şüpheliden şüpheliye atlamıyoruz. Ortaya çıkan gerçeklerin karakter yelpazesi için ne anlama geldiği daha önem arz ediyor. Bunun ağırlığı da yer yer insana fazla gelebiliyor, arada daraldığım oldu açıkçası. Psikolojik tarafını bu nedenle beğendim diyebilirim. Yakup Bey, yer yer gerçekten savunması zor bir birey oldu.

Evans ve Dockery beklediğim gibi ebeveyn rolleriyle dizinin parlayanları oldular. Daha iyi olabilirmiş dediğim de oldu tabii. Tatmin edici cevap bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir mesela. Final bölümü için ucu açı diyemesek de sonucu izleyiciye bırakmışlar diyebiliriz. Kapanışta hikayelerin tamamlanmasını, sağlam cevaplar almayı bekleyen birisi olarak bozulmadım desem biraz yalan olacak. İtiraz etmiyorum sadece... Kitapta da böyle olması durumu daha iyi hale getirmiyor bu arada, aklıma gelmişken belirteyim.

İki oyuncuyu da yakın zamanda başka dizilerde de görmek dileğiyle.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER