Tırnaklarımla kazıya kazıya Itaewon Class'a kadar!

Tırnaklarımla kazıya kazıya Itaewon Class'a kadar!
İlk düştüğümde tekrar nasıl kalkacağım diye düşünmüştüm. Bir şekilde kalktım ve yürüdüm. Sonra yine düştüm. Nasıl kalkacağımı bir önceki düşüşümden öğrenmiştim. Peki, yine neden düşmüştüm? Bu sefer eskisi kadar güçlü bir şekilde ayağa kalkabilecek miydim? Sonra yine, sonra yine... Düşe kalka, öğrene unuta, geçmişi ezerek, toprağın üstüne toprak koyarak. Yeniden başlamaktan korkmadan, geçmişin fırtınasını kendime güç yaparak! Tıpkı Sae Ro Yi gibi.  Tırnaklarımla kazıya kazıya Itaewon Class'a kadar! Belki biraz daha güneye, bilemiyorum. ^^

Evden burnumuzu çıkartamadığımız bu günlerde 16 bölüm olarak JTBC’de yayınlanan Itaewon Class dizisini izleyeyim, dedim. Karantina günlerinde izledikçe içimi açan Itaewon Class dizinin künyesini hemen aşağıya bırakıyorum.

Yönetmen: Kim Sung Yoon
Senaryo: Jo Gwang Yoon (Webtoon uyarlama)
Oyuncular: Park Seo Joon, Kim Da Mi, Yoo Jae Myung, Kwon Na Ra, Ahn Bo Hyun, Kim Hye Eun, Kim Dong Hee, Ryu Kyung Soo, Lee Joo Young, Chris Lyon 
Kanal: JTBC 
Bölüm sayısı:16 
Yayınladığı Tarihler: 31 Ocak 2020 – 21 Mart 2020 
Netflix: Mevcut

Aslına bakarsanız hikâyenin özü “intikam”. Ancak ele alış tarzından dolayı daha çok hayallerinin peşinden koşan bir grubun hikayesi olarak tanımlamak daha çok işime geliyor. İntikam diyerek ne ruh halimi ne de başka bir durumu olumsuz kodlamak istemiyorum.

Park Sae Ro Yi’nin hayatı şımarık ve tam baş belası olan Jang Geun Won’un (Ahn Bo Hyun) attığı bir yumruk ile hayatı değişir. Çünkü Geun Won’un babası restoran zincirlerinin sahibi Jang Dae Jee’dir. Oğlundan özür dilemesini bekleyen Jang Dae istediğini alamaz. Tabii ki bu da her zengin, küstah ve ego sahibi patronda yaptığı gibi gaz yapar ve ne hikmetse Sae Ro Yi’nin babası bir kaza sonucu hayatını kaybeder. Acaba kim yaptı ya da yaptırdı? Hımmm... Bu süre içinde rahat durmayan Geun Won, ne yapar eder ve Sae Ro Yi’yi hapse attırır. Ancak Sae Ro Yi hapisten yepyeni bir insan olarak çıkar. Kore’nin en işlek noktalarından biri olan Itaewon’da kendi restoranını açar. Jo Yi Seo’yu da (Kim Da Mi) yanına alan Sae Ro Yi’yi yeni bir hayat, engeller, mucizeler ve aşk beklemektedir. 

Kısa bir not: Itaewon bölgesi, başkent Seul'ün nin en kozmopolit mahallesidir. Bütün dünya mutfaklarını, insanlarıyla birlikte orada bulmanız mümkün. Herkesin eşit olduğu özel bir yerdir. Milliyet, cinsiyet ve yönelim farkı olmaksızın insanlar keyifle vakit geçirir. 
Itaewon Class dizisinde de bu kısa nota uygun olarak dizinin karakter dağılımı da mahallenin karakterine çok uygun yerleştirilmiş. Çünkü Itaewon demek, çeşitlilik, renklilik demek.

Genel olarak, dizilerin abartıda kaynama noktasının biraz daha yüksek olmasının bir sakıncasının olmadığını düşünenlerdenim. Ama gerçek hayatta yaşadıklarımız, dizilerin yanında kamu spotu gibi kaldığı için zaman zaman dizilerle gerçek hayatı pek ayıramıyorum. O yüzden Jang Geun Won ile Park Sae Ro Yi’nin çekişmesi ardından bu çekişmenin şirket savaşlarına dönüşmesi gayet... makul gözüküyor. Bu açıdan dizinin hırs ve intikam dozunun oldukça yerinde olduğunu düşünüyorum. Hırs var. Tamam, zarar da veriyor. Ama izleyeni acıtmaktan ziyade meraklandırıyor. Herkes kendi dünyasının baş rolü ve gelecek planları, umutları, kaygıları, hedefleri buna göre. Tam olarak aradığım ruh bu.

Gel gelelim işin romantikli aşnalı fişnalı  kısmına.. Dizideki isimleriyle Park Sae Ro Yi ve Jo Yi Seo için 2020’nin favori çifti diyemeyeceğim. Yine de hikayelerini merak ettirmeyi başardılar ki bu da oldukça kritik bir nokta. Sonunda birbirinizi öpmeyecekseniz dirseğimden ne farkınız var, öyle değil mi? Ancak bugüne kadar izlediğim birçok dizide de Park Seo Joon’un yanına pek kimseyi yakıştıramadım. Hayranı değilim. Yani bir kıskançlığım, paylaşamamazlığım yok. Belki de bu dizinin ruhu ile ilgilidir, bilemiyorum. Park Sae Ro Yi’nin hikayesi o kadar dolu ki başka durumlara pek de sıra gelmiyor gibi. Ayrıca Kim Da Mi'nin doğuştan bir yeteğene sahip olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Yi Seo gibi, hem bu kadar güçlü hem de bu kadar zayıf bir karaktere hayat vermek bir oyuncu için çok zor olmasa gerek; eğer izleyenleri inandırmak gibi bir kaygısı yoksa. Ancak Kim Da Mi, inişleri, çıkışları, siniri, sempatikliğiyle Yi Seo'nun altından çok başarılı bir şekilde kalkmış gözüküyor.

Ve... Benim minicik kalbimi çalan Ma Hyun Yi! Senin LGBTİ birey olduğunu yüksek sesle yazan, bunu çeken yönetmen, oynayan oyuncu yayınlayan kanal! Alayınıza KALP! Çünkü cesaret, çünkü eşitlik, çünkü özgürlük. 

*

Özetle; Itaewon Class dizisini, modern Kore’ye açılan bir kapı olarak görülüyor. Toplumun yabancılara karşı duruşu, LGBTİ bireylerin hayata karşı güçlü duruşlarını bir yandan da Kore’nin renkli hayatını anlatan, güçlü oyuncu kadrosu, diziyi daha da izlenebilir hale getiren dizi müzikleriyle konsantre bir hikâye. Ve tabii ki tüm güzelliği ve ihtişamıyla da tabii ki Namsan! (Vatan Busan, mekan Seul.^^)  Ayrıca hikayenin zorlamadan akıcılığı ve “fresh”liği de izlemek için diğer sebeplerden.

Evde kaldığımız şu günlerde hayatını renklendirmek isteyenlere Itaewon Class dizisini şiddetle tavsiye ediyor; izleyecek olan herkese şimdiden iyi seyirler diliyorum.Start - Gaho | Itaewon Class

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER