Netflix, Kablo TV'yi ezmeye devam ediyor!

Netflix, Kablo TV'yi ezmeye devam ediyor!
Netflix durdurulamayan, freni patlamış bir tren gibi, kablo televizyon yayınlarını ezip geçiyor. Dünyanın önemli araştırma şirketlerinden biri olan Nielsen tarafından yayınlanan son verilere göre TV ya da geniş bant internet bağlantısı bulunan evlerin yüzde 40’ı Netflix, Amazon Prime ya da Hulu Plus gibi “seç-izle” servislerinden birine üye. Bu sayı 2013 yılının aynı döneminde ise yüzde 36 imiş. Bu hizmetlerin üyelerinden yüzde 36’sı Netflix, 13’ü Amazon Prime ve 6.5’i de Hulu Plus üyesi. İnternetten seç-izle yayını yapan sitelere üye olan hane sayısı arttıkça, sadece internet üyeliği olan ve TV abonesi olmayan evlerin sayısı da artıyor.

ABD’de geniş bant internet üyeliği bulunan fakat TV üyeliği olmayan hane sayısı 2014 yılının üçüncü çeyreğinde 10.5 milyonu geçti. Bu sayı, SNL Kagan’ın The Huffington Post’a bildirdiğine göre, 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 16 daha fazla. Karşılaştırma olması açısından, Leichtman Research Group’un yayınladığı verilere göre ABD’de önde gelen 13 özel televizyon-uydu sağlayıcı firmasına üye olan 95.2 milyon kişi var.

İnternetten yayın üyelikleri arttıkça televizyon reytingleri de düşüyor ve muhtemelen bu iki durum birbiriyle ilişkili. Cablelevision Advertising Bureau’nun geçen hafta düzenlediği bir panele katılan kaynaklar, Wall Street Journal’a yaptıkları açıklamada TV reytinglerindeki düşüşün yüzde 40’ının sebebini insanların TV yayınlarını internetten takip etmeyi tercih etmeleri olarak gösterdiler.

İnternet yayınları TV izleme alışkanlığını değiştirmeye başladığı için TV yapımcıları da internet yayınlarına başlıyorlar. CBS’nin aylık 5.99 Dolar’a üye olunabilen bir internet yayın servisi var; NBC kendi yayın servisinin üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. CBS CEO’su Les Moonves’in Deutsche Bank Securities 2015 Medya, İnternet ve Telekom Konferansı’nda söylediğine göre Showtime ise çok uzak olmayan bir gelecekte kendi servisini hizmete açacak.

HBO’nun yeni internet yayın servisi HBO Now ise bilindiği üzere, Nisan ayında Apple cihazlarından erişilebilir olacak. Bu servisle HBO ilk defa kablo TV üyeliği dışında hizmet veriyor olacak.

Yazının orijinal halini okumak için tıklayınız!

Kaynak: The Huffington Post
Derleyen: Alexis Kleinman
Çeviri: Armağan Amcalar

 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER