Evlat: Kalmak üzerine bir hikaye

Evlat: Kalmak üzerine bir hikaye
Yaşamayı beceremediğini söyleyen, okuldan, sorumluluklarından, aslında kendinden kaçan Nicolas ile ailesinin hikayesi Evlat. Gitmek üzerine dense de, kalmakla ilintili belki de. Giden babanın arkasından bakmak, giden evladın arkasından ağlamak. Kalmak…

Evlat; Onur Saylak, Cem Yiğit Üzümoğlu, Şükran Ovalı ve Sezin Akbaşoğulları’nı bir araya getiriyor. Hira Tekindor tarafından Florian Zeller’in metninden çevrilen oyun, İbrahim Çiçek rejisinde sahneleniyor. 

Nicholas ve Pierre karakterlerini merkezine alan hikaye, aslında yaşadığımız coğrafyada da oldukça tanıdık. Buna rağmen Evlat’ın en büyük dezavantajı bu kadar tanıdık bir hikayeyi çok dışarıdan anlatması. Ne zaman hikayenin içine girmeye yeltensem, bir el beni duvarın dışında tuttu. Ne Nicholas’nın gençlik sancılarına tutunabildim, ne de Pierre’in yaşanmışlıklarına. 

Onur Saylak’ı Sonbahar’da tanıdığım günden beri hayranlıkla takip ediyorum. Onu tiyatro sahnesinde de izlediğim için çok mutluyum. Sahnede karakterini tanıyan, sahiplenen, kollayan bir oyuncu izledim. Fakat yer yer o kadar teknik oynadı ki, izlerken yoruldum. Bir Shakespeare karakteri değildi Pierre, biraz daha sakin bir karakter izlemek isterdim. Babalığını hissetmek isterdim. 

Cem Yiğit Üzümoğlu’nun depresif Nicholas’sını genel olarak beğendim. Onur Saylak’la çok güzel bir baba-oğul olmuşlar. İlerleyen dönemlerde başka projelerde de onları birlikte izlemeyi isterim. 

Şükran Ovalı’yı izlerken keyif aldım, Sezin Akbaşoğulları ise yerine bir başkası oynasa rahatsız olmayacağım bir karakterle sahnedeydi. 

Mekandan mekana dönüşebilen işlevsel dekorlar, oyunun temposunu desteklemiş. Hikayeye eşlik eden müzikleri de beğendim. Hikayenin içine girebilsem salondan çıktığımda keyiften dört köşe olacaktım, eminim. 

Oyunun finaliyle ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Finalde çok güçlü bir sahne izledik. Nicholas’yı beyazlar içinde görünce ne izleyeceğimizi anlasam da, sahne her açıdan etkileyiciydi. O sahneden daha iyisi, Nicholas’ya çok benzeyen diğer oğluna sarılırken içinde fırtınalar kopan bir Pierre izlemek olurdu. 

Evlat, adını duyduğumdan beri merakla beklediğim bir oyundu. Hafızama böyle bir anı eklediğim için mutluyum. Fırsatını bulursanız kaçırmayın derim. Oyun künye bilgilerini aşağıya bırakıyorum. 

Oyun Künye Bilgileri
Yazan: Florian Zeller
Çeviren: Hira Tekindor
Yönetmen: İbrahim Çiçek
Yapımcı: Nisan Ceren Göçen:
Oyuncular: Onur Saylak, Cem Yiğit Üzümoğlu, Sezin Akbaşoğulları, Şükran Ovalı, Esra Bağışgil, Burakcan Doğan
Müzik: Ömer Sarıgedik
Yönetmen Yardımcısı: Göksun Büyükkahraman
Yapım Ekibi: Evrim Zeybek, Naz Güven
Oyun Asistanları: Mehtap Şamiloğlu, Meltem Satıloğlu, Tuana Özdemir


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER