Knives Out: Agatha Christie'ye sevgilerle

Knives Out: Agatha Christie'ye sevgilerle
10 Ocak'ta vizyona giren Knives Out (Bıçaklar Çekildi) filmi polisiye roman kraliçesi Agatha Christie'ye saygı duruşunda bulunan, benim de kendisine sevgilerimi (bir kez) daha göndermeme fırsat veren bir film oldu.

"Katil kim?" tarzındaki senaryosuyla, abartılı dekoruyla veya kurgusuyla bilenler için Christie romanlarını hatırlatan başarılı bir yapım olmuş. Filmin senaryosunu ve yönetmenliğini son dönemde Star Wars ile gündemde olan Rian Johnson üstlendi. Yıldızlar geçidi gibi olan kadrosunda ise Christopher Plummer, Daniel Craig, Chris Evans, Michael Shannon, Don Johnson, Tony Collette, Jamie Lee Curtis, Katherine Langford, Jaeden Martell, Ana De Armas ve daha fazlası yer alıyor.

Kalabalık bir ailenin merkezinde yer aldığı hikayede ünlü polisiye roman yazarı Harlan Thrombey ölü bulunuyor ve intihar ettiği kanısına varılıyor. Ama kimin işe aldığı bilinmeyen Benoit Blanc ortaya çıkıp da olayı araştırmaya başladığında işler karışıyor. Özellikle maddi anlamda Harley'e bağlı olan aile bireylerinin her birinin tahmin edersiniz ki kendilerince belli bir sebebi ve/veya fırsatları var. Ailenin tüm kirli çamaşırlarının ortaya saçılmaya başlamasıyla adım adım finale ulaşıyoruz.

Knives Out'ı hem türüne olan ilgimden hem de her yerinden tanıdık sima fırlayan kadrosu ilgimi çektiği için merak ediyordum. Bu anlamda istediğimi aldım. Karakterlerin yer yer komediyi yedirmeye çalıştıkları hallerinin de katkısıyla emin adımlarla ilerliyorlar. Bazen karakterler göze fazla karikatürize görünüyor tabii ama 130 dakika böylece çabuk geçiyor. Merak unsurunu beslemek için yaptıkları hamleler diğer polisiye yapımların da etkisiyle tanıdık gelebilir. Agatha Christie kitaplarının 100 yaşına ulaşmaya başladığı bir devirdeyiz nihayetinde. Ama ben finalinde ulaştığımız yerden memnunum. Hatta farklı bir şekilde bitseydi bozulurdum muhtemelen.

Knives Out, birisi En İyi Film (Komedi/Müzikal) olmak üzere üç Altın Küre adaylığı kazandı. Diğer ikisi Daniel Craig ve Ana De Armas'ın adaylıkları oldu. Filmde Harley'in hemşiresini canlandıran ve bel kemiği isimlerden olan De Armas'ın performansı gayet başarılı, daha da tanınması için bu film önemli bir basamak olmuş gerçekten. Christopher Plummer ve filmdeki beyaz kazağı dahi fenomen olan Chris Evans da beğendiklerimden.

Daniel Craig'e o aksanı biçenler kimse onlardan şikayetçiyim yalnız. Benim için film boyu dikkatimi dağıtan en önemli etkendi desem olur. İzledikçe alışıyorsunuz elbet de ne gerek varsa artık. Bir de filmin ikincisi için hazırlıklar başladı ve Blanc'ın araştırdığı yeni bir davayla gelecekler.  Bu tonda ve tercihen bu derece başarılı bir kadroyla geri dönmeleri dileğiyle.

Bu yazıyı yazarken filmin IMDb'deki puanı 8.1. Ben de aynısından vermiş olayım. Knives Out böyle bir şey işte. Kerem Akça'nın ne dediğini boşverin, denk getirebilirseniz bir bakın.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER