Bir dizi karakterinin öğrettikleri!

Bir dizi karakterinin öğrettikleri!
Arka Sokaklar dizisini biliyorsunuzdur, orada bir karakter var, Şevket Çoruh'un dokuz yıldır hayata geçirdiği, çok zor dönemler geçirmiş ve alkol tedavisi görmüş, alkolün peşini bırakmadığı hayali bir karakter.

Ama içimizden bir karakter bu, önce evlenmiş, çocuğu olmuş, sonra özel harekete doğuya vatani görevini yapmaya gitmiş. Sonra karısı ile ayrılmış, eski karısı, alkolik bir adamla evlenmiş, bu alkolik adam bunu dövmüş, bu da kocasını öldürüp ceza evine girmiş, ufak bir çocukla Beyoğlu'nda salaş bir evde hayatını devam ettirirken, sonra eski karısının ceza evinde intihar ettiğini duymuş.

Birinci yılında Mesut komiser Bakırköy'de alkol tedavisi görüyor, çünkü onu seven bir babası var. Rıza Baba onu kolluyor ve yardımcı oluyor böylece hastaneden tedavi olup alkolü bırakıyor, çocuğunu büyütüyor. Ama en can alıcı nokta beraber Doğu'da görev yaptığı arkadaşı önünde öldürülüyor çatışmalarda ve diğer yakın arkadaşı da diğer tarafa geçiyor. Karısının devlet tarafından öldürüldüğünü düşünüp, gidiyor Mesut komiserin en azılı düşmanı oluyor.

Mesut komiserin dokuz yıl boyunca üç defa hayatına birileri giriyor, onlarca kadın, ama hiç biri ile evlenemiyor. Ya kadınlar başka yere gidiyor, ya terk ediyor, ya da en son dokuz yılında yaşandığı gibi öldürülüyor ve Mesut komiser en başa, alkole geri dönüyor.

Bu yaşadıklarının hiç birini yaşamadım, evet nişanlandım geçmişte, ama o kadar. Arka Sokaklar dizisinde bu karakterin bize anlatmak istediği; alkolün insanı ne hale getirebileceği, en sevdiği arkadaşını görevde kaybedip, diğer arkadaşının düşmanı olup onu görevde öldürecek kadar bir hale getiriyor.

Her nişanlısından ayrıldıktan sonra alkole tekrar başlıyor, ama şunun kıymetini bilmiyor, sevenleri var, oğlu var, Rıza Baba ve ekip arkadaşları var, onu hep kolluyorlar.

Bu dönemlerde alkol almak normaldir. Düşünsenize, Allah korusun evleneceğiniz kadını öldürüyorlar siz ne yaparsınız?

Mesut komiser hayali karakter tam tersini düşünüp kötü yola başvuruyor, battıkça batıyor, hem ekip arkadaşlarının önünde alçalıyor alkol içtikçe, hem de daha sinirli olan karakter, zaten daha asabi ve öfkeli oluyor hayata karşı.

Araba çarpıyor en son bölümde mesela ve onu hastaneye götürüyorlar, Ali onun ekip arkadaşı onu sakinleştirirken, Mesut komiser ''blackout'' yani karartma yaşayıp eski nişanlısının ismini sayıklayıp, sağ solu dağıtıyor hastanede...

Bu karakter işte alkolün ne kadar kötü olduğunu, nasıl etkiler yapabileceğini size gösteren bir karakterdir.

Şevket Çoruh'a böyle zorlu bir karakteri hayata geçirdiği için tekrar teşekkür ederim. Gerçekten ince mesajlar veriyor. Umarım bu mesajları alan vardır..


Şu şarkıyla bitirelim;


Bu yazı, eskibiralkoliğingünlüğü blogunda yayınlanmış ve yazarının izni ile kullanılmıştır.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER