Daha İyi Günlerimiz Olmuştu: Yaşananların hepsi gerçektir

Daha İyi Günlerimiz Olmuştu: Yaşananların hepsi gerçektir
Akrabacılık ^^
Abla ile kardeş, anne ile kız, baba ile oğul, eş, sevgili, arkadaş, akraba ya da komşu... Hayatımızın olmazsa olmaz ilişki türleri. Pekiyi, bu ilişkilerle ilgili hiç detaylı düşündünüz mü? Yoksa suçu sürekli karşı tarafa mı attınız? Yoksa alttan alan taraf siz misiniz? Ne kadar karıştı değil mi her şey? Yok yok aslında hepsi bir bütün de ilişkilerin iletişimleri eksik oluyor genelde.

En başa geleyim şimdi de ve bir soru sorayım size? Afişe bakarak oyuna gittiniz mi hiç? Ben kendi cevabımı vereyim: Evet, gittim. Gidilirmiş yani. Oyunun afiş tasarımını yapan Ethem Onur Bilgiç'in afiş paylaşımını gördüm ve biletimi aldım. Ve o kadar mutlu ayrıldım ki oyundan öyle böyle değil. Belki gözden kaçacaktı belki gidemeyecektim ve inanın bu oyunu kaçırdığım için oldukça üzülürdüm.

Sahne bir açıldı dekora aşık oldum. Oyuncular 1. dakikadan itibaren birbirlerine öylesine kenetlendiklerini gösterdiler ki sanki yıllardır bu kadro sahnede bu oyunu oynuyor. Farkas (Tuna Kırlı) ve karısı Eszter'in(İpek Türktan Kaynak) evliliği, oğulları Bruno(Berke Karabıyık) ile ilgili olarak biraz sancılı süreçten geçerken bir gece ansızın Ernella(Pınar Çağlar Gençtürk), kocası Albert(Tolga İskit) ve kızları Laura'nın(Sena Başdoğan)  zorunlu ziyaretleriyle bir süre beraber yaşamak zorunda kalırlar. İşte bu beraber yaşayış süresince tüm sırlar, gerginlikler, ilişki durumları ortaya çıkar.

Szabolcs Hajdu'nun yazdığı oyunu Aslı Sarıoğlu Nagy çevirmiş. Metin öylesine sıcak öylesine bizden öylesine herkesten ki sizi sarıp sarmalıyor tüm içtenliğiyle. Ve Muharrem Özcan'ın rejisiyle daha keyifli bir hal almış oyun. Özellikle aile kavramı, maddi& manevi karşılaştırmaları, farklı karakterlerin aynı çatı altında nasıl yaşadıklarını içerisinde barındıran bir oyun. Baba olmak, olabilmek; anneliğin kademeleri, enişte, baldız, kardeş, bacanak. Hepsini irdeleyeceğiniz hepsine dışardan bakabilme fırsatı sunan metin. Daha önce bambaşka oyunlarda bambaşka karakterlerle izlediğim oyuncuları Daha İyi Günlerimiz Olmuştu oyununda çok daha farklı rollerde izlediğim için ayrıca mutluyum. Ve hepsi birbirinden başarılıydı. Bir tanesini diğerinden ayırırsam diğerine haksızlık yaparım. Tüm oyuncuların enerjileri, performansları, sahneye yaydıkları sinerji epey sağlamdı. Ve ve ve oyunun çocuk starı Berke Karabıyık, tecrübeli abla& abilerinin yanında hiç sırıtmadı. Rolüne disiplinli ve sıkı sıkı çalıştığını düşündüren performansı için fazladan bir kez daha tebrik ediyorum.

Daha İyi Günlerimiz Olmuştu oyunu; kendinizi görmenizi, etrafınızdakileri dinlemeyi, her türlü ilişkileriniz için bakabilmeyi, bakınabilmeyi, bol bol düşünmenizi  sağlayacak; içerisinde hoş incelikleri, sürprizleri olan, soluksuz izleyip "Bitmesin azzzcık daha oynayın." Diyeceğiniz bir oyun. Hani "Aaaaaa yaşananların hepsi gerçek!" Denir ya heh tam da öyleli. Bu arada dekora aşık olduğumu söylemiş miydim? Gamze Kuş'a extra teşekkürler. ^^ Tüm ekibin emeğine sağlık. Mutlaka ama mutlaka listenize alın oyunu.

Sevgiler.

OYUN KÜNYE BİLGİLERİ 
Yazan: Szabolcs Hajdu 
Çeviren: Aslı Sarıoğlu Nagy 
Yöneten: Muharrem Özcan
Oyuncular: Tuna Kırlı, İpek Türktan Kaynak, Pınar Çağlar Gençtük, Tolga İskit, Sena Başdoğan, Berke Karabıyık
Afiş Tasarımı: Ethem Onur Bilgiç
Işık Tasarımı: Kemal Yiğitcan
Sahne Tasarımı: Gamze Kuş
Müzik: Tolga Çebi
Yönetmen Asistanları: Kader Karadeniz, Serkan Ilgaz

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER