Alexandria sanal turu başladı: Deanna Monroe Evi

Alexandria sanal turu başladı: Deanna Monroe Evi
Alexandria Sanal Turu
AMC The Walking Dead dizisi için sezon sonu yaklaşırken türlü çeşitli sürprizler çıkarıyor. Geçen hafta yayınladıkları Alexandria sanal turu da bu sürprizlerden bir tanesiydi. 360 derecelik bir görüş açısıyla Alexandria güvenli kasabasının sokaklarında gezebildiğiniz bu uygulamaya sezon sonuna kadar her hafta yeni mekanlar eklenecek. Şuradaki linkten  bu sanal tura ulaşabilirsiniz. Yazının buradan sonrası ise Pazar Sürprizi tadında olacak peşinen özür dilerim. Çünkü hazır olun, Deanna Monroe, S.S. Alexandria Şirin Yuvam Kur Kooperatifi'ndeki sıcacık yuvasının kapılarını sizler için açıyor. Odaya girer girmez gözümüze türlü kitaplarla dolu düzensiz bir kütüphane çarpıyor.


Kütüphane nasıl sırlar barındırıyorsun?

Sağ taraftaki duvarda Esmund Robert Overton'a ait iki tane diploma var. Boston Üniversitesi ve Northeastern Üniversitesi'ne ait diplomalar muhtemelen lisans ve lisans üstü diplomaları bu iki üniversite birbirine oldukça yakın. Alexandria kendi güneş enerjisi sistemiyle elektrik ve sıcak su üreten dışarıdan bağımsız bir mahalle. Mülakatın başında Rick ve arkadaşlarının oturduğu koltuğun arkasında oldukça karışık durumda bulunan bir kütüphane var. Pek çok farklı kitap ve almanaklar kütüphaneyi dolduruyor. Bazılarının üzerinde kütüphane etiketlerinin olması bu kitapların bir okul kütüphanesinden geldiğini düşündürüyor. Sağ tarafta bir klarnet var. Belki de mesleki hassasiyet diyebilirsiniz ama başından beri bu oda bana bir mimarın odası gibi göründü. Biraz sola doğru döndüğümüzde karşımıza çıkan manzara da bu tezimi destekliyor. Hem mülakat sırasında Deanna kocasının mimar olduğunu söylememiş miydi? 


Şömine ve detaylar

Sol tarafa bakınca az önce bahsettiğim mimara ait ölçme aletlerine rastlıyoruz ve bunlardan 3 tane var. Biri ayak üzerinde diğeri şömine ve şöminenin solunda olmak üzere 3 adet teodolit benzeri alet ayrıca bir su terazisi ve bir zımba tabancası ile mumlar var. Güneş enerjisi ile çalışan bir sistemde güneş olmadığında aydınlanmak için mum kullanılmasından doğal ne var? Deanna geceleri burada okurken pek çok mum kullanıyor olmalı. Odada o kadar çok mimari detay var ki dekorasyon Deanna'nın mimar eşi tarafından yapılmış olduğuna eminim.. 


Deanna'nın kanepesi

Odada biraz daha gezinince mülakat sırasında Deanna'nın oturduğu deri Chesterfield kanepe görünüyor. Yerde masif parkeler rabıta şeklinde latalarla döşenmiş ve rustik cilalanmış. Ön taraftaki kanepede yine karanlık gecelerde odayı aydınlatan mumlar Deanna'nın (muhtemelen) kocasına ait 3 adet kol düğmesi, bir saat küçük, bir dolap anahtarı ve okuma gözlükleri var. Oldukça temiz görünen bu odanın aslında çok da temiz olmadığını da görebiliyoruz bu sayede. Eski ciltli bir kitap var, üzerinde bir tespih durmasından dolayı incil olabileceğini düşündürüyor yanda ise biri mavi, biri siyah kapaklı 2 defter var. Kanepenin üzerindeki 2 adet yastık ve sarı şal bu odada uyunduğunun da göstergesi, son olarak arka planda yuvarlak masanın altında muhteşem bir İran halısı göze çarpıyor. Duvarlarda da çerçeveli mimari çizimler var. 


Arka plan detayları

Geriye doğru baktığımızda oda hala mimari detaylarla dolu ve kıyameti hatırlatan tek şey odanın arkasında çatının akmış ve duvarın lekelenmiş olması. Alexandria'da insanlar kıyametten ve demir perdelerinin arkasında yaşanan dehşetten çok da haberdar değiller. Bu oda ve içeriğindeki detaylar da hayatın burada kolay olduğunu gösteriyor. En azından şimdilik. İlerleyen bölümlerde Deanna'nın kocası olan mimar beyefendinin nasıl öldüğünü (?) ve Alexandria sakinlerinin ne kadar naif olduklarını göreceğimizi düşünüyorum. Masadaki küçük metal anahtarın odada oldukça fazla bulunan kutulardan hangisini açtığını merak ediyorum? Yeni bölümler eklendikçe sanal tura yeni mekanlar eklenecek ancak şimdilik sokakları, Rick ve grubunun evini ve Alexandria'nın bazı detaylarını görmek mümkün. 

Bakalım yeni açılacak mekanlarda ne gibi detaylar bulunacak?


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER