YOU dizisinin uyarlandığı serinin ikinci romanı: BİZ

YOU dizisinin uyarlandığı serinin ikinci romanı: BİZ
Geçtiğimiz sene A.B.D.'de "YOU" isminde yeni bir dizi başladı. Ülkedeki kablolu kanallardan Lifetime'da ekrana gelen dizinin sezonu Netflix'te de yayınlanınca büyük popülarite kazandı. İkinci sezon onayını başlamadan almıştı zaten, sonrasında Netflix'e transfer oldu. Tahminen yıl bitmeden önce veya gelecek yılın başlarında yeniden ekranda olacak.

YOU, ülkemizde basılan ismiyle "SEN", Caroline Kepnes'in yazdığı aynı isimli romandan uyarlama. Kepnes'in kaleme aldığı devam romanı "Hidden Bodies" 2018'de yayımlandı ve kitap, ülkemizde "BİZ" ismiyle geçtiğimiz ay piyasaya çıktı. İkinci sezon, ikinci kitaptan esinlenilerek hazırlanıyor. Bir süredir okuduğum ikinci kitabı bugün itibarıyla noktalamışken bir şeyler kaleme alayım dedim.

Öncelikle belirteyim, YOU romanı ekrana gelirken değişen noktalardan birisi finali. Nasılını boşverin ama sezonun son sahnesi için kendilerince bir açıklama ve planları olacak. BİZ, malum olaylardan sonra New York'tan Los Angeles'a taşınan ve yeni bir hayata başlayan Joe Goldberg üzerine kurulu.

Onu Amy isminde yeni bir sevgilisi varken buluyoruz. Yine bir kitapçıda çalışmaya başlıyor, Hollywood'un dibindeki hayatına adapte olmaya başlıyor. Yaşanan bazı olaylar ortalığı karıştırdığı için "bildiğimiz" iç sesi vızır vızır işleyen seri katil Joe yeniden ortaya çıkıyor. Üstelik tam da bu dönemde hayatına Love isminde yeni bir kadın giriyor. Tabiri caizse yeni takıntısı olan, Haunting of Hill House dizisinde canlandırdığı Nell karakteriyle tanınan Victoria Pedretti'nin canlandırdığı bir kadın.

Diğer yandan New York'ta olanlar pek de gömdüğü yerde kalmış değil (bknz: Hidden Bodies). Benji, Peach, Beck ve dahası psikolog vs. Joe, çevresinde olup bitenlerle ilgili denge kurması ve pek çok plan yapması gereken olayların içine giriyor.* YOU romanı kablolu kanalda yayınlansa da Lifetime ekranına gelirken biraz yumuşamış. Joe'nun şeytan tüyü iç sesinin RTÜK'e uğradığını söylesem dahi olur sanki. Çünkü BİZ'deki Joe, ağır derecede olmasa da yeterince ağzı bozuk bir adam. Filtresi de pek yok. Netflix sezonu için durduk yere dozu artıracaklarını düşünmüyorum gerçi, zaten şart da değil.

* BİZ romanı açıkçası Netflix'e daha uygun duruyor. Daha doğrusu Netflix'le daha hakkı verilir bir hal var. İlk sezonun 18+ sahneleri çok da fazla değildi ama ikinci kitaba genel konseptte sadık kalırlarsa ikinci sezonda daha fazlası olacak. Benzer şekilde çeşitli kötü alışkanların da.

* BİZ, romanının hem dikkatimi çeken hem de bir nevi hoşuma giden kısmı popüler kültürü kullanma biçimi. Joe, yeni hayatı ve tanıştığı Love sonrası Hollywood'un fazlasıyla içine girdiğinden etrafta tanıdığımız ünlüler ismen ve/veya cismen resmen kol geziyor. Amy Adams, Reese Witherspoon, Jennifer Aniston, Joaquin Phoenix ilk aklıma gelenlerden mesela. Hatta kitabın yazıldığı dönemden dolayı Aniston-Theroux hala birlikteler.

Dahası iç sesi veya diğer karakterler gereği pek çok filmden, kitaptan, kişiden ve diziden referanslar da kullanıyorlar. Okurken bir ara uyarlamaya ne kadarını koyabileceklerini, ne derece telif gerekebileceğini düşündüğüm dahi oldu. Ayrıca romandan dolayı "spoiler" yiyen ve buna çemkiren birisini görürsem şaşırmayacağım.* İlk sezonun uyarlanış biçiminin ikinci sezonun önünü tıkaması gibi bir durum var. Nasıl ilk kitaptan birinci sezona geçerken finalle ilgili oynama yaptılarsa bunun gibi hamleleri tercihen değil de mecburen yapmaları gerekecek.

İlk kitabı okuyanlar için dizide olmayan "çiş dolu kupa" diyeyim, onlar anlar muhtemelen gerisini. Hatta bununla ilgili kendilerince bazı kararlar almış durumdalar. Mesela Love, ailesi çok zengin ve hobi olarak yaptığı işlerin arasında oyunculuk da olan bir kadın. Yakın arkadaşı "Milo" (bknz: rakip), senaristlik ve yönetmenlik yapan çocukluk arkadaşı olarak kitapta. Diziden gelen oyuncu haberlerine bakarsak Milo = Love'un akupunktur uzmanı çok eski arkadaşı Gabe (Charlie Bennett).

Bununla dahi oynayan romanı uyarlarken kim bilir daha neler yapar? Okurken oturduğum yerden üç-dört bölümü ben bile değiştirdim gerçi. Zaten Milo'yu kendilerince Gabe yapmaları az üstte bahsettiğim oyunculuk meselesini 'kontrolde tutmanın' kendilerince bir yolu gibi de duruyor.

* BİZ'in finali üçüncü kitabı özellikle gerektiren bir şekilde değil ama bitişinden gelecek planları olduğunu anlayabiliyorsunuz. Romanı bitirdikten sonra kontrol ettiğimde 3. ve hatta 4. kitabın duyurulduğunu fark ettim. YOU'nun ilk sezonunun bir ayda 40 milyon izlenmeye ulaştığını açıklayan Netflix'in ikinci sezondan da memnun kalacağını farz edersek geriye yeni kitabın dizinin üçüncü sezonuna yetişip yetişemeyeceği kalıyor.

Sonumuz George R.R. Martin'i geçen Game of Thrones'a dönmesin de.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER