Hakan: Muhafız ilk 4 haftasında 10 milyondan fazla izlendi!

Hakan: Muhafız ilk 4 haftasında 10 milyondan fazla izlendi!
Dünyanın önde gelen yayın platformu Netflix, son çeyrek rakamlarını açıkladı. Platform, şirketin genel durumunun yanı sıra bazı dizilerinin izlenme oranlarını da paylaştı. Buna göre:

* Netflix'in üye sayısı son çeyrekte 8.84 milyon artarak 139 milyona ulaştı. Artışın 7.31 milyonu yurt dışından, 1.53 milyonu A.B.D.'den geldi. Böylece piyasa beklentisi olan 7.6 milyon artış geçildi. Ayrıca bu yılın ilk üç ayında 8.9 milyon üye artışı olacağına yönelik bir tahminde bulunuldu.

* Şirketin geliri son çeyrekte %27 arttı ve 4.19 milyar dolar gelir elde edildi. Wall Street tahmini 4.21 milyar dolar olduğundan şirket ufak bir farkla gelir tahminini kaçırmış oldu. Ancak geçtiğimiz yıl geliri %35 artışla toplamda 16 milyar dolara ulaştı
* İlk haftasında 45 milyon izleyiciye ulaşarak Netflix'in en çok izlenen orijinal yapım filmi olan Birdbox ilk dört haftasında 80 milyondan fazla üyeye ulaştı. Sandra Bullock'un başrolünde olduğu film 21 Aralık'ta yayına girmişti.

* Netflix'in Türkçe dilindeki ilk orijinal dizisi Hakan: Muhafız'ın (The Protector) ilk dört haftasında 10 milyondan fazla izleyiciye ulaştığı duyuruldu. Çağatay Ulusoy'un başrolünde olduğu proje, 10 bölümlük ilk sezonuyla 14 Aralık'ta yayına girdi. Birkaç gün önce de 3. ve 4. sezon onayları duyuruldu.

İkinci sezon onayını alan İspanyol dizisi Elite, ilk dört haftasında 20 milyondan fazla izlendi. İlk sezonu Lifetime kanalında ekrana gelen, Penn Badgley'in başrolünde olduğu You, platformdaki ilk dört haftasında 40 milyondan fazla izleyiciye ulaştı. Netflix, başlamadan önce Lifetime'dan ikinci sezon onayı alan diziyi yeni sezon öncesi transfer ettiğini platformdaki yayınından önce resmen duyurmuştu. 

Geçtiğimiz cuma günü ilk sezonuyla ekrana gelen Sex Education da performansı Netflix'i memnun eden bir diğer dizi. Şirket, dizinin ilk dört haftasında 40 milyona ulaşmasını bekliyor. Başrolünde Richard Madden'ın yer aldığı BBC dizisi Bodyguard, Netflix'teki ilk dört haftasında 10 milyondan fazla izlendi. Platformun İtalyan yapımı orijinal dizisi Baby de ilk sezonuyla benzer şekilde ilk bir ay içerisinde 10 milyondan fazla izlendi.

Netflix, yaptığı açıklamada izleyicilerin bir dizi bölümünün veya filmin "en az %70'ini" bitirmesi durumunda izlenmiş olarak kabul ettiğini belirtti. Raporda A.B.D'deki tüm TV izleyiciliğinin %10'unu kapsadıkları da yer alıyor. Netflix'in beklenenin üstünde ve memnun edici performansı aynı zamanda bir süredir uyguladığı orijinal yapımlara ağırlık verme stratejisinin işe yaradığı şeklinde de yorumlanmakta.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER