Peter Paige: Yargılamadan once izleyin!

Peter Paige: Yargılamadan once izleyin!

The Forters dizisinin yazarlarından Peter Paige The Wrap’e “Eğer insanlar yargılamak istiyorlarsa, bence izleyip bu sahnenin ne kadar hassas, dikkatli ve sade çekildiğini görmeliler” dedi.
 
ABC Family kanalının The Fosters dizisinde geçtiğimiz hafta yayınlanan ve 13 yaşında 2 erkek çocuğunun olduğu cesur bir gay öpüşme sahnesi nedeniyle hem eleştiri hem de taktir aldı. Dizinin yapımcıları ise sadece hikayeye sadık kaldıklarını belirttiler. Dizinin yazarlarından Peter Paige The Wrap’e “Eğer insanlar yargılamak istiyorlarsa, bence izleyip bu sahnenin ne kadar hassas, dikkatli ve sade çekildiğini görmeliler” dedi.
 
Jude (Hayden Byerly) ve Connor (Gavin Macintosh) arasında geçenler aslında dizinin ilk sezonundan beri beklenen bir hadiseydi. Ancak yapımcılar ABC Family kanalının, konuya olağan üstü derecede destek vermesine ragmen ilişkinin yavaş işlenmesini ve öpüşmenin 2. Sezona bırakılmasını istediğini belirttiler. Sonunda dizinin iki yaratıcısı da kanalın isteğini mantıklı buldular. Dizinin yaratıcıarından Bradley Bredeweg bu konuda “Bu iki çocuğun arkadaşlığını daha derinlemesine irdeleme şansı bulduğumuz için mutluyum, bu sayede bu sahne yayınlandığında izleyici bunu hakedilmiş bir an olarak algıladı” dedi. Dizinin digger yaratıcısı Paige’de “Bu son derece basit ama o kadar da önemli ana ulaşabilmemiz iki sezon aldı.” diye ekledi.
 
Dizinin yaratıcıları ve yönetmeni genç aktörleri bu sahneye nasıl hazırladıklarından ve Jonnor (Jude ve Connor) ilişkisinin geleceğinden bahsederken kendi hikayelerini de anlatmak isteyen genç gay izleyicilerin bu hikayeye nasıl bir anlam yükleyeceklerinden konuştular.  Dizinin meraklı takipçileri için yazar Peter Paige ile The Wrap'in yaptığı röportajı sizin için çevirdik. Buyrun!
 
TheWrap: Yazar grubu izleyicilerin öpücüğe vereceği tepki konusunda endişelendi mi?
Peter Paige: Hikayeleri gelecek tepkilere gore yazmamaya çalışıyoruz. Onları karakter bütünlüğü üzerine yazıyoruz ve bu bütünlüğü bozmamaya çalışıyoruz. Bu son derece gerçek bir hikaye, Brad ve benim de gay bireyler olarak açılma hikayelerimize son derece uyuyor. Bu hikayede hem hikayesi hiç bir yerde anlatılmayan kendi gençliğimize hem de o iki çocuğa mümkün mertebe dürüst davranmaya çalıştık. Yüz yıllardır heteroseksüellere dair hikayeler seyreder dururuz. Gay bir genç olarak hep bu durumu tercüme etmeye dönüştürmeye uğraşırsınız. Hep oradaki karakterlerden birisi gibi daranmaya çalışırsınız. Hayatınızın ekrana doğru yansımadığını hikayenizin anlatılmadığını görürsünüz.
 
Bradley Bredeweg: Kendi aramızda, “Düşünebiliyor musun? Ya bu dizi biz gençken yayınlansaydı 12,13,14 yaşımızdayken? “ diye konuştuk. Peter’ın da dediği gibi temsil edilmek, izleyicinin karakterlerden birisiyle empati kurabilmesi önemli şeyler. İnsanlar bu sahneyi sorguladığı zaman onlara şunu soruyorum “Herkesin bir ilk öpücüğü vardır, ve asla unutulmaz. Kaç yaşınızdaydınız?” Cevap verenlerin %90’lık kısmı 12,13,14 yaşımdaydım diyorlar. Kesinlikle öyle, bunu göstermeli ekrana çıkartmalıydık işte. Ancak bu sayede insanlar buna alışabilecekti.
 
The Wrap: Aldığınız tepkileri tariff edebilir misiniz?
Bredeweg: İnternet’ten gelen tepkilere göre hayranlar bu ilişkiye kesinlikle bayıldılar. Bu sahneye gelene kadar bu hikayeye zaman ve dikkatimizi verdik ve insanlar bunun sonucundan etkilendiler.

The Wrap: Aynı zamanda acımasızca eleştirenler de oldu, onlara ne cevap verdiniz?
Paige: Muhalefet etmek ya da olayı manşetlere taşımak çok kolay ama bütün hikayenin bütünlüğünü ve gerçekliğini inkar etmek imkansız. Biz burada potansiyel gay iki genç insanın büyümesinin hikayesini anlatıyoruz. Gerçek sadece bundan ibaret.
 
The Wrap: Genç aktörleri bu role nasıl hazırladınız?
Paige:  Onları olayların gelişiminden haberdar etmek istedik. Sezon boyunca onlarla konuştuk ve olayların nasıl gelişeceğinden haberdar olmalarını sağladık. Bu bizim için çok önemliydi.
Bredeweg: İki aktörümüzüle oturup konuştuğumuz zaman, bu konuşmaya ebeveynlerini de özellikle çağırdık. Onlar da bu sürece destek oldular, Peter ile başından beri bu süreci tamamlayacaksak iletişimi koparmamalıyız diye düşündük. Bu açık bir diyalogdu ve bundan memnun kaldık.Herkes kendisini güvende hissetti. Çekim sırasında ikisi de muhteşemdi, çok heyecanlıydılar ve dünyanın bunu görmesini istiyorlardı. Bununla gurur duydular, bu olayı izlemek çok güzeldi.
 
The Wrap: Jonnor (Jude ve Connor)’un hikayesi buradan nereye gidecek?
Paige: Jonnor hakkında anlatacak daha çok şey var.
Bredeweg: Şimdi yazarların yanındaydım ve her tarafta Jude ile Connor’un hikayesine dair detaylar var. 3. Sezonun da büyük bir parçası onlar olacak. Bizler de dünyaya onları biraz daha fazla göstermekten mutlu olacağız.
 
 
 
 


The Fosters, Now here this
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER