Hakikat-Sonrası*'ndan Sonra: Years and Years

Hakikat-Sonrası*'ndan Sonra: Years and Years
Kötü günleri geride bıraktık, sırada daha kötü günler var. 

BBC’nin yakın gelecek distopyası Years and Years, geçtiğimiz yılların en popüler sokak röportajı demecini haklı çıkarmak istercesine bizi altı bölümlük bir yakın gelecek gezintisine çıkarıyor. Sorun şu ki, dizide izlediğimiz her şey bir dizi için fazlasıyla gerçek. Trump Amerikası, Putin Rusyası, mülteci sorunu, bitmek bilmeyen nükleer tehdit, durdurulamaz bir hızla ilerleyen teknoloji, kişisel veri ihlalleri, ekonomik krizler ve daha fazlasının sıradan sayılabilecek bir orta sınıf İngiliz ailesinin üzerindeki etkileri. Belki hepsini arka arkaya saydığımızda kulağa abartılı geliyor olabilir, ama içinde yaşadığımız dünya tam da burası, ve öyle görünüyor ki insanlık olarak mucizevi bir aydınlanma yaşamazsak yakın geleceğimiz hiç de parlak görünmüyor.
 
Years and Years, ana hikayesini geniş bir aile üzerinden anlatıyor. Çok da uç karakterler barındırmayan bu ailenin hayatlarına yön veren temel durum ise hepimizin üstündeki etkisini her geçen gün daha çok artıran çılgın politikalar. Dizinin yan hikayesi iki Oscar ödüllü harika oyuncu Emma Thompson tarafından canlandırılan populist politikacı Vivienne Rook.
 
Mayıs ayında BBC’de yayınlanmaya başlayan altı bölümlük mini dizi, izleyiciler tarafından ilk olarak Black Mirror’ın karanlık atmosferli ilk sezonlarına benzetildi, ama bölümler ilerledikçe konunun sadece teknolojiden ibaret olmadığını gördük. Her ne kadar insanlığın teknolojiyle bütünleşmesi dizinin ana omurgası olmasa da, yakın geleceği kurgularken teknolojiyi göz ardı etmek imkansız. Dizinin ilk bölümünden Black Mirror izlenimi edinilmesinin en büyük sebebi, birbirinden farklı evlerdeki karakterlerin televizyonda yayınlanan bir politika tartışması sırasındaki teknolojik telekonferansını izlediğimiz açılış sahnesi olabilir.
 
Years and Years’ta Emma Thompson’ın yanısıra Russell Tovey, Rory Kinnear, Anne Reid ve T'Nia Miller gibi oyuncular da harika performanslar sergiliyorlar.
 
*Hakikat-sonrası (Post-truth): Oxford sözlüğüne göre 2016 yılının kelimesi. Toplumun nesnel olgulara inanmaktansa kendi doğrularına inanması. Kısaca hakikatin değerini yitirmesi.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER