En iyi dostluklar bir ayarla başlar...

En iyi dostluklar bir ayarla başlar...
Karadayı'nın ilk fragmanı gördüğümde heyecandan deliye dönmüştüm. Diziyi izlemek için çok sağlam bir sebebim vardı; Kenan İmirzalıoğlu. Güzel bir Ekim akşamı hikayemiz başladı. Her bölüm biraz daha sardı beni, biraz daha aldı içine öyküsü. Babası için adalet peşine düşen bir adam, en iyi bildiği adaleti kalbiyle öğrenecek olan bir hakime! Bölümleri izlemeye başladıkça şahane bir ekip çıktı karşıma. Her bölüm biraz daha bağlandım diziye. İlk sezon finalinin ardından kanalın diziyi en başından yayınlamasına Ekşi Sözlük'te söylendim. Hemen ardından bir yorum geldi, şahane bir ayar yemiştim. Diziye "ben kadar canı gönülden bağlı biri daha var" yalnız değilsin artık diye tebessüm ettim. (Yazdığım entry ben tarafından silinmiş olup, Mantar Çorbası'na ait entry durmaktadır.)

2'inci sezon Mahir'in "senin için senden vazgeçeceğim" sözüne çok içerleyen ben Ekşi Sözlük'te Feride ve Mahir başlığına "ayrılamayan ama kavuşamayan aşıklar" yazdım. Sonrasında bir mesaj geldi "kavuşacaklar!" Bu gelen mesajla tatlı bir Karadayı sohbetine başladık Mantar Çorbası'yla. Uzun süre adımızı bile bilmeden günde en az 50 mesajla Karadayı konuştuk. Her bölüm üzerine fikirler ürettik. Sonra oturduk kendimizle dalga geçtik! "Çok uzun değil mi bu nicklerimiz adımızla mı konuşsak artık?" dediğinde gerçek hayata geçtik. Biz kendimizle barışık "iki deli" biri Mahir biri de Feride sevdalısı olunca konuşacak konu bitmedi. "Ayarı" kime verdiğini hiç bilmedi, ta ki ben gerçeği söyleyene kadar. "O sen miydin?" diyerek kahkahalar attı, sebeplerini sıraladı. Orada kim olduğumun bir önemi yoktu. Diziye kim söylense bugün de çıkıp en iyi bildiğini yapar ve diziye sahip çıkar. Çünkü gerçek bir Karadayı tutkunu kendisi, çılgınca bağlı diziye. Öyle ki bölümleri, replikleri size ezbere sayabilir. 

2'inci sezon finalinde büyük bir şok yaşadı ve teselli etmek bana düştü. Çok şanslısınız ki o gece yazdıklarını okumadınız! Bana tam altı defa aynı cümleyi kurdu! "Mahir ile Feride nasıl mutlu olacak?" soruma verdiği yanıtı ise ömrümde unutamam. Her şeye rağmen toparlanıp büyük bir aşkla yeni sezonu bekledik. Fikirler, tezler ürettik. Söz konusu Karadayı olunca her zaman söyleyeceğimiz bir şeyler oldu. Sevgili Ranini Ranini.Tv'yi kurarken bilmeden bizi gene aynı çatı altında buluşturdu. 3'üncü sezonun ilk bölümü çok ağırdı, tarifi imkansız. "Dur önce bir ağlayalım, sonra yazalım" diye teselli ettik birbirimizi. Bundan sonrası pek değişmedi. Bölüm sonları iyi olan bir diğerini topladı, sonra yazılarımızı yazdık.

Ve bugün dizinin 100'üncü bölümü, diziyle beraber kurduğumuz gönül köprüsünün de en özel günü benim için. Mantar Çorbası olarak bildiğiniz sevgili dostum Zümra'nın doğum günü. Bizi bir araya Karadayı getirdi, sırf bu yüzden bile ne kadar teşekkür etsem az gelir diziye. Bu dizi size ne ifade ediyor bilmiyorum ama benim için mesafeleri yok ediyor. O İzmir'den İstanbul'a kurduğumuz köprünün mimari. 15 ay oldu yollar kesişeli ummadığımız, hiç beklediğimiz anlarda cümleler bizi yaklaştırdı. Dünyanın en rahat, sakin ve bir o kadar sevgi dolu insanı Zümra. Ama az konuşan ve az anlatan iki insanın dostluğu çok renkli oluyormuş. Bazen deli gibi gülüp, bazen de gerçekten ağladık. Birbirimize pek az kimseye açtığımız iç dünyamızı açtık. Aynı kitapları okuyup çıkarımlar yaptık. 13 yıl önce denk gelemediğimiz Rize'yi bol bol andık. Gidenleri yad ettik, kalanlara bir şey olmasın diye hep başını bekledik ve gelmeyenlere bolca sitem ettik!

İyi ki yazdınız, oynadınız ve çektiniz. İyi ki bizlere tanışma fırsatı verdiniz. Ve ne iyi ettin bana o mesajı atmakla. Bu gelen yaşında düşlerini, hayallerini ve umutlarını kucaklaman dileğiyle. Sağlık, mutluluk, huzur ve sevgiyle. İyi ki doğdun Zümra. "Beklentilerine" yürü inşallah adım adım.

Kendince


***

Zümra iyi ki doğdun! Ranini.tv’nin bana kazandırdığı güzel insan doğum günün kutlu olsun! Sevdiklerinle sağlıklı, mutlu, huzurlu nice senelerin olsun. Yeni yaşın sana tüm güzellikleri sunsun, tüm dileklerin kabul, hayallerin gerçek olsun…

Çağla Akyürek


***

Zümra; eski yaşını şutlar, yeni yaşını kutlarım. Daha mutlu, daha neşeli, bol kahkahalı, hep huzurlu, çok turunculu olsun yeni yaşın. Sevgiler ...

Ayfer Akay

***

Tutkulu, duygulu, etkili kalemin, güzel yüreğinden çıkan sözcüklerin yeni yaşında da bizimle olsun. Kalbiyle dizi izleyen nadir insanlardansın. O kadar iyi bir dinleyicisin ki, seni okumak kadar seninle sohbet etmek de çok keyifli. Huzurlu ol, mutlu kal Zümra’cım.

Devrim Toyran

***

Seninle çok fazla sohbet etme fırsatımız olamadı ama yaptığımız her ufak sohbette seni biraz daha çok sevdim. Umarım yeni yaşın sana dilediğin tüm güzellikleri getirir. Nice güzel, mutlu ve tabii ki hep beraber yaşların olsun inşallah..

Tuğçe Bozkurt

***

Doğum günün kutlu olsun güzel hemşehrim benim. Karadeniz gibi yürek ferahlatan, çay gibi mutluluk veren, Karadayı gibi uzun ömrün olsun inşallah. Nice mutlu yıllara..

Fatmanur Şekerci

***

Göğe yükselttiğin hayallerini dilediğince uçuracağın, güzel yüreğinin kalemindeki kelamdan hiç eksilmeyeceği, ömrün kadar değil an’ı yaşabildiğin kadar aşkla dolu, yüzünden gülümsemenin silinmediği nice yılların olsun... İyi ki doğdun, iyi ki Ranini.Tv’desin.

Mortissa


***

Bir dizi yapsam Mantar Çorbası yorumlasın derim. 
Detaycı ve sağduyulu, sahiplenmenin tüm gereklerini aşkla yapan ve gerektiğinde acı söylemekten kaçınmayan, tadından yenmeyen bir mantar çorbası o, iyi ki doğmuş, hep bizimle çooookkkk mutlu olsun.

June

***Sevenlerin ve sevdiklerinle, huzurlu, sağlıklı ve uzuuuuun bir ömür diliyorum, doğum günün kutlu olsun !

İclal Tuna

***

Ben hiç Karadayı'nın bir bölümünü baştan sona izlemedim. Denk gelmedi herhalde. Ama herkes kadar hakimim konusuna, karakterlerine falan... Derken Ranini.tv'de yazmaya başladık, seninle tanıştık. Sonra Karadayı'nın benim için bir anlamı oldu, Kendince ve senin yazdığınız yorumlar, Karadayı ailesinin anında birlik olup paylaşması, bunlar mutluluk veren şeyler tabii. Yazılarınızı okuyorum, Feride ile Mahir'i, aşklarını kendi aşkını katarak nakış gibi işleyişinle, asla unutulmayacaksın Mantar Çorbası... Yeni yaşında tüüüm istediklerin gerçek olsun. İyi ki doğdun, çok mutlu ol!

Sena Peker

***

Çorbaların en güzeli, mantar çorbam; seni kötü final teorilerim ile sinir ederken bile gösterdiğin hoşgörü ile tanıdım, sevdim. Umarım tüm mutlu sonlar senin olsun, doğum günün kutlu olsun.

Ece Tabakoğlu

***

Doğum günün kutlu olsun mutlu ol senelerce Zümra. Ranini.tv ile birlikte yeni yaşından başlayarak her yılın bir öncekinden daha güzel, keyifli ve başarılı geçsin. Nice yaşlara.

Samed Aslan

******

Zümra'cım, yeni yaşın kutlu olsun. Doğum gününün böyle bir özel bir güne denk gelmesi gibi, bu şans dilerim ömrün boyunca devam eder. İyi ki doğmuşsun, iyi ki bizimlesin...

Kitapkurdu

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER