TRT 4K için 4K program paketi satın aldı

TRT 4K için 4K program paketi satın aldı
Çok kanallı dönemde pazar şartlarıyla içerik üretimi açısından pek de sağlam rekabet geliştirildiğini iddia edemeyeceğimiz TRT, teknolojik bir ataklaTürksat ve Vestel işbirliğiyle geliştirilen bir proje başlatmış ve 19 Şubat'ta 4K test yayınlarına başladığını bir lansman toplantısıyla duyurmuştu.

Şimdi de İstanbul'da düzenlenen DISCOP Fuarı'na da katılan TRT, 4K programlar satın aldı. Japon NHK Enterprises şirketinin sunduğu 4K paket, aralarında "Survival in the Ice Kingdom: Polar Bears" ve "A Tale of Gentle Giants"ın da olduğu dört adet 52 dakikalık yabani yaşam programı ve uzaydan nefes kesici 4K görüntülerin yer aldığı "Voyage over Earth" adlı uzay belgeselini içeriyor. Paketteki yabani yaşam belgesellerinin ikisi hala prodüksiyon aşamasında.

Yeni kanal şu anda hızla 4K içerik kataloğunu hızla genişletiyor. DISCOP'ta konuşan TRT yetkilisi, hedeflerinin kanalın içeriklerinin yüzde ellisini içeride üretmek, geri kalanı da özellikle Avrupa ve Japonya'dan yapılan alımlarla karşılamak olduğunu belirtti. 2016 Olimpiyat Oyunları'nı, UEFA Avrupa Futbol Şampiyonasını ve Şampiyonlar Ligi finalini 4K olarak yayınlamak isteyen TRT, yeni kanalı gelecek yıla hazır hale getirmeyi planlıyormuş.

NHK Enterprises'ın Discop'ta anlaşmayı gerçekleştiren uluslararası satış yöneticisi Kayoko Ohmae önceki yıldan beri Mip ve Mipcom dahil olmak üzere birkaç pazarda yapımı tamamlanmış 4K içeriğe ilginin artmakta olduğunu belirtti ve 4K standartında içeriklerin normalden çok daha uzun sürede çekildiği konusunda uyarıda bulundu.


4K Ne Demek?
4K çözünürlüğü genellikle filmlerde ve oyunlarda kullanılan bir çözünürlük formatı. Yaklaşık olarak yatayda 4000 piksel barındıran 4K, 720p ve 1080p dikey sayısını da temsil eder. Özetle 4K yeni yüksek çözünürlüklü yayın teknolojisi. Şimdi evlerdeki en yüksek çözünürlük Full HD dediğimiz 1080p, bu ondan da yüksek bir yayın kalitesi sunuyor. 4K TV'ler piyasaya yavaş yavaş çıkıyor ancak fiyatları çok yüksek. 1-2 yıla kadar 4K'nın hızla yayılması planlanıyor.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER