Kısa Kısa: Condor ve Animal Kingdom

Kısa Kısa: Condor ve Animal Kingdom
Bu yazıda da hikayesi film olarak da vizyona gelen iki diziden kısaca bahsedeyim dedim.

1) Condor

Haziran 2018'de ilk sezonuyla ekrana geldi ve sezonu 10 bölüm sürdü. Telekominikasyon şirketi AT&T'ye bağlı Audience Network'te yayınlanıyor ve ikinci sezon onayı aldı. Esasında James Grady‘nin 1974'de piyasaya çıkan Six Days of the Condor isimli romanına dayanıyor. Kitap, 1975 yılında Three Days of the Condor adıyla filme uyarlandı. 

Joe Turner (Max Irons), CIA'e bağlı olarak analist pozisyonunda çalışan genç bir adam. Olası terör eylemini gerçekleştirecek teröristleri öncesine bulup engellemeye yardımcı olan bir program yazar ve stadyumda patlatılacak biyolojik bir bomba için programı kullanılır. Onun programın kullanımıyla ilgili çekinceleri olsa da başarılı olunur ancak saldırının arkasındaki insanlar boş durmayarak karşı atağa geçerler.

Joe kendisini bir anda büyük bir karmaşanın ortasında ve kritik bir olayın baş şüphelisi olarak bulur. Adını temizlemek ve gerçeği ortaya çıkarmak için kaçak pozisyonunda hareke geçer.** Bahsettiğim filmleri izlemiş değilim. Kanalın dizilerinden You Me Her'ü ve Billy & Billie'yi izlediğimden kanala sempatim var. Benzer şekilde Max Irons'ı da severim.

Condor'un aksiyonu yerinde bir dizi olduğunu düşünüyorum. Kadrosu rollerinin hakkını veriyor ama ben esasında hikayesinden daha memnun kaldım. Karakter harcamada ve virajı sert alışıyla hoşuma giden bir yapım oldu. Sezonun ikinci yarısında elimizde karakter kalmayıp en sonunda Joe'yu da harcayarak hikayeyi kapatacaklarını bile düşündüğüm oldu.

Temposu yüksek olsa da elbette göze takılan basitlikler veya sorunları da olan bir dizi. Hikayeyi beğensem de kimisi için tartışmalı noktaları olduğunu söyleyebilirim ama yine de açık fikirli olunarak denenmesi taraftarıyım.

2) Animal Kingdom


TNT kanalında yaz mevsimlerinde ekrana gelen bir suç ve aile draması. Sezonları 10-13 bölüm civarı sürüyor ve gelecek yaz dördüncü sezonuyla ekrana dönecek. 2010 yapımı aynı isimli filmden uyarlandı. Kadrosunda Ellen Barkin, Finn Cole, Scott Speedman, Shawn Hatosy, Ben Robson ve Jake Weary gibi isimler bulunuyor.

17 yaşındaki Joshua "J" Cody, annesi Julia aşırı dozda uyuşturucudan ölünce yalnız kalır ve uzun süredir görüşmedikleri anneannesini arar. Janine haberin ardından gelip J'yi Güney Caroline'da oğullarıyla birlikte yaşadığı eve götürür. J'in eve geldiği dönem dayılarından Pope'un hapisten tahliye olduğu dönemle de çakışır.

Şebeke halinde birlikte çalışan Cody ailesi hırsızlık ve uyuşturucu gibi suçlara karışan, bununla geçimini sağlayan bir ailedir. Yeni bir ailenin ve çevrenin içine giren ve zeki bir genç olan J böylece kendisini heyecan verici ve tehlikeli olayların içinde buluyor.


** Animal Kingdom, TNT'nin yenilenme sürecine girmesiyle birlikte ekrana getirdiği ilk projelerden birisi. Son dönemde proje bazında daha büyük, daha ciddi ve karanlık işlere yönelmeyi tercih ediyorlar.

Diziye The Closer, Major Crimes ve Rizzoli & Eyes gibi eski dizilerinden dolayı sempatimin olduğu bir kanal için başladım diyebilirim. Kadrosundaki tanıdık isimlerin de biraz katkısı oldu tabii ki. Bölümler ailenin büyük bir vurgunu halletmek için yaptıklarının yanı sıra karakterlerin kendi hayatlarını da aktarıyor ve Cody ailesinin içinde olanlar ve atsan atamazsın halleri bana kalırsa daha ilgi çekici.

Janine'in çevresindekiler üzerinde kurduğu dominant etki, J'in zekası, Baz'ın planları ve Pope'un değişken piskolojik durumu derken bölümler ve hikaye benim açımdan şimdiye kadar aşağı yukarı tatmin edici ilerledi. Yaz mevsiminde ve dizi sezonunun göreceli daha hafif olduğu bir dönemde yayınlanmasının da muhtemelen katkısını gören bir yapım diye düşünüyorum.

İki dizi, genel olarak bu şekilde. Bu tarz aksiyona kayan yapımlardan hoşlanıyorsanız tavsiye edebilirim.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER