The Purge: Her şeyin serbest olduğu bir gece, cinayetin bile!

The Purge: Her şeyin serbest olduğu bir gece, cinayetin bile!
Tüm suçların bir geceliğine serbest olduğunu düşünün. İstediğiniz her türlü karışıklığı çıkarabilir, cinayet bile işleyebilirsiniz! Üstelik hiçbiri için ceza almayıp sorunsuz şekilde yolunuza devam da edebiliyorsunuz. 

Nasıl bir gece olurdu acaba?

2013 yılında The Purge ismiyle bu konuyu işleyen bir film ekrana geldi. Suç oranını düşürmek ve artan sosyal huzursuzluğu azaltmak için başlatılan 12 saatlik bir gelenek mevzu bahis. Bu durum dışarıya çıkıp şiddet saçmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor tabii ki. Evinizde kalıp kapınızı kitleyip normal bir geceymiş gibi davranabilirsiniz. Ama dışarı çıkanlar olduğu gibi serbest bırakılan öfkenin masum pek çok kurbanı da oluyor.

The Purge'ün ilk filminin bekleneni vermesiyle devamı geldi ve geçtiğimiz yaz dördüncü film The First Purge vizyondaki yerini aldı. İsminin de fikir verdiği üzere geleneğin nasıl başladığını konu alan bir film o. Aynı zamanda serinin ana fikri dizi olarak da ekrana taşındı. Sezonu 10 bölüm sürecek The Purge'ün şimdiye kadar ilk üç bölümünü geride bıraktık.

Peki, bu sefer elimizde ne var?Filmler gibi dizinin sezonu da karakter odaklı yürüyor. İlk bölümde "Arınma Gecesi" olarak da geçen Purge Night'ta yer alan karakterleri tanıyoruz ve sonlara doğru geri sayım başlıyor.

* Arınma Gecesi, NFFA isminde yönetimde sözü geçen bir kuruluş sayesinde ülkede gelenek haline gelmiş. Elbette gecenin ve kuruluşun destekçileri azımsanamayacak kadar çok. 

Rick ve Jenna Betancourt çifti onlardan değiller, hatta gecenin getirdiklerinden olabildiğince uzak duranlardan. Ancak NFFA'in kurucularından Albert Stanton'la kendi şirketleri ve gelecek hayalleri için büyük bir anlaşma imzalamak üzereler. Bu nedenle ilk kez dışarı çıkarak Albert'ın verdiği geceye özel partiye katılıyorlar.

Üstelik partide geçmişlerinden önemli bir isimle de yüz yüze geliyorlar: Albert'ın kızı Lila.* Böyle bir geceyle "din" kavramı birleştiği takdirde olabilecekleri az biraz tahmin edersiniz. Dinin sapkınlık tarafına geçmiş tarikatlardan birisi geceyi kurban vermek için kullanıyor. Bu nedenle elimizde uygun lokasyonlarda öldürülecek bir otobüs dolusu genç kız da mevcut.

Bu kızlardan birisi olan Penelope Guerrero, tarikatın kurban vereceği kişilerden birisi olarak otobüste olsa da gerçeklerle yüzleştiğinde inancı test ediliyor. Donanma'dan Arınma Gecesi dönen ve tarikattan kurtarmak için sokaklarda onu aramaya başlayan ağabeyi Miguel Guerrero'i de unutmamak lazım tabii.

* Diğer taraf ise bir finans şirketi. Mesaiye kalan şirketin çalışanları kapalı bir ortamda çalışıyorlar. Ancak içlerinden birisi dışarıdan göründüğü kadar sakin değil. Sürekli önüne iş hayatında taş konduğunu düşünen Jane Barbour, Arınma Gecesi'nde 'çalışması' için birisiyle anlaşıyor.Distopik bir dünyada geçen The Purge, merkezindeki karakterler de ilgi çekici olursa daha iyi olan bir yapım. Film serisinin birbirinden bağımsız filmlerinden sadece sonuncusunu izlemiştim, biraz da onun getirdiği merakla diziye başladım zaten. İzlediğimiz kadarıyla dizi versiyonundan memnun kalan taraftayım. Karakterler en azından neler yaşayacakları merak edilen cinsten insanlar. Konusu itibarıyla hem hayatta kalmaya odaklanması hem de ahlaki açıdan karışık seçimlerle gelmesi ilgiyi kendinde tutuyor.

10 bölümlük sezon bir bütün halinde ekrana gelecek. Yani sezon finaline geldiğimizde süre tamamlanacak ve geceyi bitirmiş olacağız. Dolayısıyla hikayenin yarıda kalmayacağını bilerek izlemesi de daha iyi oluyor. Her bölümde aşağı yukarı bir saat civarı bir vaktim geçmesi bazı noktalarda dezavantaj olsa bile şimdiye kadar batan bir durum olmadı. Sezonun ikinci yarısında tarafların (tahminen) iç içe geçmesiyle daha da açılacaktır diye düşünüyorum şu an için.

The Purge genel olarak böyle bir dizi işte.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER