Acil Servis vs. ER: Kim kimdir?

Acil Servis vs. ER: Kim kimdir?
ABD’de yayınlanan fenomen dizi ER (Emergency Room), Show TV ekranlarında Acil Servis adıyla uyarlandı. Daha önce Doktorlar ve Umutsuz Ev Kadınları gibi başarılı uyarlamalara imza atan Med Yapım'ın hazırladığı dizi, 3 Şubat Salı akşamı Show TV’de yayınlandı.
 
Acil Servis’in yönetmen koltuğunda Merve Girgin ve Barış Erçetin oturuyor. Uyarlama senaryosunu Sinan Sülün’ün kaleme aldığı dizinin, görüntü yönetmenliğini Barış Milan; Sanat yönetmenliğini ise Sırma Bradley üstleniyor. Show TV’nin en iddialı projelerinden olan Acil Servis’in oyuncu kadrosunda Serhat Teoman, Nur Erkul , Seda Akman , Tamer Tıraşoğlu, Gökhan Soylu, Suzan Aksoy, Musab Ekici, Caner Kurtaran, Funda İlhan, Funda Şirinkal, Sinem Uçar, Serkan  Öztürk, Hasan Şahintürk ve Elçin Aktaş yer alıyor.

NBC yapımı ER, yayınlandığı dönemde kadrosunda sonradan önemli yıldızlar haline gelen oyuncular bulundururdu. Yayında kaldığı 15 sezon boyunca hem zamanının ünlü oyuncularını kadrosunda barındırdı hem de hiç tanınmayan oyunculara şöhret yolunu açtı. Birbirinden güçlü karakterler barındıran dizi 331 bölüm yayınlandıktan sonra yayın hayatını tamamladı.

Uyarlama dizimizin karakterlere girmeden önce söylemeliyim ki Acil Servis'in rejisini beğendim. Çok kalabalık bir sahneyle ve neredeyse hiç boşa düşmeyen mizansenlerle (Sinan- Malik arasındaki o kısa sahneyi saynazsak) sıkı bir başlangıç yaptı. Sonra izlerken biraz sıkıldım. Fakat finale doğru ritmi yeniden hızlandı. Genel bir dünya karşılaştırması yapmam gerekirse ER, bütün total havasına rağmen görsel anlamda çok seksi ve etkileyici bir AB dünya kurarak izleyene 'hastane' havasını her şekilde yok saydırmayı becermiştir. Acil Servis'te ise şahane bir hastane ortamı yaratılmış olmasına rağmen bu çekici dünyayı göremedim. Kartal Devlet Hastanesi'nin kokusu ekrandan çıkıp, burnuma kadar geldi. Diyorum ki: Bu Acil Servis bana çok total dostum!

Emeği geçen bütün Acil Servis ekibine teşekkür ediyorum ve ER kadar uzun bir ekran ömrü diliyorum..

ER'ın unutulmaz karakterlerinin Acil Servis dizisinde hangi karakterlere dönüştüğünü merak ediyor musunuz? İlk bölüm itibariyle öne çıkan 6 karakterin karşılaştırmasını yaptım. Buyurun o halde..


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER