Lübnan’da Türk Dizileri

Lübnan’da Türk Dizileri
Herkese yeniden merhaba, bu defa Lübnan’da yayınlanmış ve yayınlanmakta olan dizilerimiz hakkında bir yazı hazırladım. Bu defa uzun yıllar hepimizin iç savaş ve İsrail savaşıyla tanıdığı Lübnan’ın farklı yönlerinden bahsedeceğim. 2012 yılında iş seyahatim nedeniyle ilk kez Beyrut’a gitmiştim. Hristiyan, Sunni ve Şii nüfusun yaşadığı Lübnan diğer Orta Doğu ülkelerinden biraz farklı. Beyrut şehri üç bölgeye ayrılmış durumda. Bu nedenle birbirinden farklı kültürleri bir arada görebiliyorsunuz. Bu sinema ve dizi izleme alışkanlıklarına da yansımış.

Başıma gelen enteresan bir olayı anlatacağım size. Beyrut’ta son günümde oradaki iş arkadaşım bir ricada bulundu. Ailesinin Türk dizilerini çok sevdiğini ve bu nedenle bir Türkle tanışmayı çok istediklerini belirtti. Ricasını kırmadım ve evlerine gittik. Salona girdiğimizde gördüğüm görüntü beni gerçekten şaşırttı. Evin kadınları, komşular hep birlikte toplanmışlar Aşk-ı Memnu’yu izliyorlar. Tabii izlerken nargile, çay ve Arak (Lübnan’a ait yerel bir içecek) içiyorlar. Hepsi sırayla beni inceledi hatıra fotoğrafı çektirdi ve İstanbul’da Kıvanç Tatlıtuğ’u ve diğer oyuncuları görüp görmediğimi sordular. Bu arada Kıvanç Tatlıtuğ’un Lübnan’daki adı ‘’Muhanna’’. Benim için oldukça farklı bir deneyim oldu. Songül Öden, Murat Yıldırım, Bülent İnal, Tuba Büyüküstün, Beren Saat, Halit Ergeç, Bergüzel Korel… gibi isimler de ülkede oldukça popüler olan oyuncularımız. Arap ülkelerinde popüler olan Binbir Gece ve Gümüş dizisi de Lübnan’da bulunduğum dönem oldukça popüler olan diğer dizilerimizdi.

Aşk konulu yapımlar her zaman daha çok tercih ediliyor

Türk dizilerinin ilk açıldığı pazar olan Arap dünyasında birçok dizimiz yayınlanıyor, Arapça yayın yapan kanallar Türk dizilerini uydu ve dijital platformlar üzerinden birçok ülkede yayınlıyor. Bu sayede diziler Güney Amerika’daki gibi birçok ülkede eş zamanlı izlenebiliyor. Kara Para Aşk, Paramparça gibi dizilerimizin yanı sıra şimdilerde birçok dizimiz Lübnanlı izleyiciler ile buluşuyor.

Lübnanlı uluslararası yayın yapan LBCI kanalı; 

Güneş’in Kızları (Banat Al Chams), 
Bana Sevmeyi Anlat (3alimni kayfa), 
Cesur ve Güzel (Jousour wa Jamila), 
Kiralık Aşk, 
Acı Aşk (Al 3echek el Mor) gibi başarılı yapımlarımızı da şimdilerde izleyici ile buluşturuyor.

Birebir Lübnanlı ve Arap arkadaşlarıma dizilerde beğendikleri noktaları sorduğum zaman, öncelikle Türkiye’ye bir imrenme olduğunu görüyorum. Hem coğrafyamız hem de Orta Doğu ülkelerine göre daha modern olmamız nedeniyle ilgilerini çekiyormuş. Hatta birçok kişiden duyduğum şey İstanbul onlar için Paris şehriymiş. Onun dışında oyuncularımız güzel ve yakışıklı buluyorlar, Orta Doğu ülkesi olduğumuz halde oyuncularımızı daha Avrupai buluyorlarmış.

Bu coğrafyada da aşk, sevgi ve imkansız aşk gibi konudaki yapımlar daha çok izleniyor. Bakıldığı zaman da çok uzak ve farklı kültürler değiliz, bu nedenle mutfağı bile birbirine bu kadar benzeyen iki kültürün dizi ve sinema izleme alışkanlıklarının benzemesi çok normal. Bu arada eklemek isterim ki Lübnan yapımı sinema filmleri oldukça başarılı bu nedenle herkese tavsiye ederim.

Lübnan adına değinmek istediğim bir başka nokta ise; Lübnanlı kadınlar oldukça güzel olarak biliniyor ayrıca estetik ülkede ucuz ve çok yaygın. Bazı haberlerde kadınların kendilerini estetikle beğendikleri Türk oyunculara benzetmeye çalıştıkları yer alıyor.

Sosyal medyayı oldukça aktif kullanan Arap fanlar dizilerin kesitlerinden klipler oluşturup, Instagram ve Facebook üzerinde hayran sayfaları oluşturarak oyunculara sevgilerini gösteriyorlar.

Şimdilik sizlere aktaracaklarım bu kadar, herhangi bir sorunuz olursa bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER