Afganistan’da Türk dizileri

Afganistan’da Türk dizileri
Herkese yeniden merhaba.

Bu hafta sizlere Afganistan’da yayınlanan dizilerimizden bahsedeceğim. ‘’Afganistan İslam Cumhuriyeti’’ maalesef akıllarda çatışmalar ve terör olayları ile kalmış bir ülke. Ülkenin içinde bulunduğu durum yayınlanan dizilerin konularını da etkiliyor. İzleyiciler günlük hayatta yaşadıkları zorluklardan dizileri izleyerek kaçıyorlar. Afganistan’da aksiyon, polisiye, aşk ve dram konularındaki yapımlar izleyiciler tarafından daha çok izleniyor. Ağırlıklı olarak Hint dizi dünyasının etkisinde olan ülkede bir süredir Türk ve Ortadoğu yapımları da yerel diller olan Dari ve Peştuca dilinde yayınlanıyor. Açıkcası Afgan televizyonları dizi seçimlerinde oldukça hassas. İslami kesim ve Taliban yandaşlarının tepkisini çekmemek için Afgan kültürü ve aile yapısına uygun dizileri tercih ediyorlar.

Afganistan’da dizi yayını Güney Amerika ile benzerlik gösteriyor. Diziler haftalık değil, hafta içi her gün yayınlanıyor. Ülkede yayınlanan Türk dizisi sayısı oldukça fazla, bu nedenle yazımda en çok konuşulan dizilere yer vereceğim.

Afganistan’da yayınlanan ilk Türk dizisi Kurtlar Vadisi. Çok enteresandır ki dizi özellikle çocuklar tarafından çok sevilmiş. Yayınlandığı dönem en çok izlenen 3 diziden biri olan Kurtlar Vadisi halkın gerçekten hayatının içine işlemiş. Polat Alemdar bir kahraman olarak kabul edilmiş ve sokaklara resimleri bile asılmış. Bazı Afgan tasarımcı dizinin oyuncuları özelinde farklı poster tasarımı yapmışlar, bu tasarımlar hala sosyal medyada paylaşılıyor. Bunun yanı sıra dizinin yayınlandığı dönem pazarlarda insanlar Kurtlar Vadisi tişörtleri, şapkaları satmaya başlamışlar. Aslında Türk milliyetçiliği içeren bir dizinin başka bir ülkede bu kadar sevilmesi bana oldukça değişik geldi.

Tolo Tv’de yayınlanan diziye bir süre sonra 14 yaş izleyici kısıtlaması getirilmiş, bunun nedeni ise, dizinin etkisinde kalan bir grup çocuğun bir arkadaşlarının ölümüne sebeb olması olmuş. Gerçekten büyük bir trajedi.

Kişisel görüşüm, uzun yıllardır savaş gören ülke insanının belki de bir kahraman görmeye ihtiyacı vardı. Bu nedenle Polat Alemdar onlar için bir kahraman simgesi olmuş durumda.

Aşk-ı Memnu ‘’Eshq al Mamnou’’ adıyla yayınlanan dizimiz Afganistan’da oldukça ses getiren yapımlarımızdan biri. Yapım, Taliban yanlısı İslami kesim tarafından ahlaksız ve bulunmuş ve bir grup televizyon kanalının binasına baskın yapmış. Benzer bir baskın olayından Pakistan yazımda da bahsetmiştim. Bu tarz baskınlar artık çok fazla etki etmiyor sanıyorum ki.

Tepkilere rağmen dizinin tüm sezonunun yayınlanmaya devam etmiş. Dizi ülkede oldukça sevilmiş özellikle Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’un ciddi bir hayran kitlesi oluşmuş.

Yayınlandığı dönemlerde benim de severek takip ettiğim Paramparça, Öyle Bir Geçer Zamanki, Muhteşem Yüzyıl Afganistan’da son yıllarda yayınlanan ve reytinglerde üst sıralarda yer alan başarılı yapımlarımızdan birkaçı. Afganistan kültür olarak Ortadoğu ve Asya arasında kalmış bir ülke olduğu için izlenen dizilere bunun yansıdığını görebiliyoruz.

2017 sonu itibariyle de İçerde, Diriliş Ertuğrul ve Hayat Şarkısı ülkede yayınlanmaya başlamış ve oldukça sevilmiş. Bu dizilerin ortak noktalarına baktığımızda ise, polisiye, tarih ve aşk ve dram yer alıyor. Yazımın başında belirttiğim gibi Afgan halkı belki de zor olan hayatlarından kaçmak için oldukça fazla dizi izliyor.

Türk dizilerindeki modern hayat onlara oldukça ışıltılı geliyormuş, karakterler arasındaki aşk daha gerçekçi bulunuyormuş. Bunun nedeni ise Türk dizilerindeki oyunculukların Hintli yapımlara göre daha gerçekçi bulunmasıymış. Haklılar ama Hintliler biraz abartılı rol yapıyorlar.

Afganistan’da Türk dizilerinin ciddi bir kitlesi var ve yapımlarımız oldukça seviliyor. O nedenle uzun süredir 100’den fazla dizimiz ülkede yayınlanmış ve yayınlanmaya devam etmektedir. Tolo Tv’nin resmi internet sitesinden yapılan duyuruya göre ‘’Vatanım Sensin’’ yakın zamanda Afgan izleyicilerle buluşacakmış. Önümüzdeki yıllarda Türk dizilerinin sayısının ülkede daha çok artacağını düşünmekteyim. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar herhangi bir sorunuz olursa bana mail yoluyla ulaşabilirsiniz. Sevgiler..BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER