Çin’de Türk dizileri!

Çin’de Türk dizileri!
Herkese yeniden merhaba. Bu defa Asya’nın en güçlü ülkelerinin başında gelen hatta en güçlü ülkesi olan Çin’deyiz. Çin nüfusu ve ekonomik gücü gereği Asya’da birçok pazarı domine eden bir ülke. Tarihteki en eski ülkelerden biri olduğu için kültür alanında da birçok ülkeyi etkisi altına almış durumda. Genel olarak hepimizin aklında medya ve internet alanında yasaklarıyla kalan Çin, son dönemde birçok alanda olduğu gibi televizyon yayınları alanında da değişmeye başladı.

Çin’de yayınlanan yerel yapımları incelediğimizde genel olarak tarih, aşk ve milliyetçilik gibi konulardaki yapımlar sayı olarak listenin başında geliyor. Bunun sebebi ise Çin’deki siyasi rejim nedeniyle gelen kısıtlamalar olduğunu düşünüyorum. Belirtmek isterim ki dizilerde politik konulara değinmek kesinlikle yasak. Yerel kaynaklara göre son yıllarda ise komedi, modern aile, korku ve spor gibi konularda Çinli yapımların artış gösterdiği yer alıyor.

Aslında Çin ne kadar kapalı bir toplum olmaya çalışsa da bir yandan değişen dünyaya ve trendlere uyum sağladığı gözden kaçmıyor. Bununla mücadele edemeyen Çin son yıllarda yabancı ülkelerde popüler olan dizileri ihraç etmeye başladı. Başta Tayvan, Güney Kore gelmek üzere Türkiye’den de diziler Çin televizyonlarında yayınlanmaya başladı.

Peki hangi Türk dizileri?


Çin’de yer alan sıkı yayın yasaklarının filtresinden geçmiş CCTV8’de yayınlanmış ilk Türk dizileri ‘’Muhteşem Yüzyıl ve Aşk-ı Memnu’’. Kısaca CCTV’den (China Central Television) bahsetmek gerekirse, 50’den fazla kanalda yayın yapan, Tayvan, Hong Kong, Vietnam ve Çin nüfusunun sahip olduğu tüm Asya ülkelerinde 1 milyar 200 milyondan fazla izleyiciye sahip oldukça güçlü bir televizyon kanalı. Tabii ki kanalda yayınlanan içerikler Çin Komünist Partisi’nin denetiminde.

Muhteşem Yüzyıl

Muhteşem Yüzyıl Türk Osmanlı hanedanını tarih kurgu şeklinde anlatan bir yapım olduğu için Çin kültürü ile oldukça uyum gösteren bir yapım. Tarihe baktığımızda Çin İmparatorluğu da benzer hanedan yapısına sahip olduğu için yapımımız Çin’de yayınlanmaya uygun görülmüş. Ayrıca dizi tarihi benzerliğinin yanı sıra Çin ahlak kurallarına uygun olduğu için aile dostu bulunmuş. Çin’ce öğrendiğim için, geliştirmek adına bazı Çin dizilerini izliyorum. Mesela 2017’de Çin’de popüler olan ‘’Eternal Love’’ ve ‘’The King’s Woman’’ gibi geleneksel diziler Çin imparatorluğu döneminde yaşanan aşk hikayesini konu alıyor. Karşılaştırdığımda Muhteşem Yüzyıl ile oldukça benzer senaryoya sahipler. Çinliler gerçekten tarihi konulardaki yapımları oldukça seviyorlar.

Aşk-ı Memnu (慧眼)

Dünyanın birçok ülkesinde yayınlanan ve oldukça sevilen Aşk-ı Memnu Çin televizyon dünyasının da ilgisini çekmiş. Dizi eş zamanlı olarak Hong Kong televizyonu olan TVB Pearl’de de yayınlanmış. Güney Kore ve Latin Amerika yapımlarında olduğu gibi imkansız aşk, tutku gibi konular her zaman seyirciler tarafından severek izleniyor. Açıkçası beni şaşırtan taraf Çin televizyon kısıtlamalarından yapımımızın geçmiş olması. Çünkü Çinliler aile yapısına zarar verecek yapımları yayınlamayı tercih etmiyorlar. Muhtemelen diğer yapımlar gibi sansürlü bir şekilde yayınlanmış olduğunu düşünüyorum. 2013 yılında bazı kaynaklarda yer alan habere göre Kurtlar Vadisi Çin’de yayınlanmış ve akabinde yayından kaldırılmış. Nedeni ise başka bir ülkeye ait milliyetçi yapımların Çin’de yayınlanmasının yasak olması. Haber ne kadar doğru bilinmez ama Çin’de başka bir ülkenin bayrağı ya da simgesi olan tişört giymenin bile yasak olması nedeniyle kişisel olarak doğru olabileceğine inanıyorum.

Yukarıda bahsettiğim yapımlarımızın Çin’de yayınlanma haberi birçok kaynakta bulunmakta ama yayınlandıktan sonra Çin’deki internet yasakları yüzünden izleyici tepkilerini sosyal medyada maalesef göremiyoruz. Biliyorsunuz Facebook Çin’de yasal bir platform değil, kendilerine ait farklı sosyal ağlar ve arama motorları kullanıyorlar. Bu nedenle yayın dönemi ve sonrasında ne oldu, kaldırıldı mı, kısıtlama geldi mi gibi konularda herhangi bir kaynak bulunmamakta.

Yazımın başında bahsettiğim gibi Çin’de yayınlanan dizileri sadece ülke özelinde düşünmemek lazım. Çin etkisinde olan onlarca ülkede de yabancı yapımlar izleyiciler ile buluşuyor. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar herhangi bir sorunuz olursa bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiler.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER