Yetenek yarışmasından Madonna hacker’lığına

Yetenek yarışmasından Madonna hacker’lığına
Madonna kıskanç hırsızının elinden tutsa efsane olmaz mıydı?

Madonna’nın 13. stüdyo albümü (adının Rebel Heart olduğu söyleniyor) 2014’ün sonunda internet korsanlarının gazabına uğramıştı. Gıcır gıcır şarkılar bir gecede etrafa yayılmıştı. Madonna Instagram’dan verdiği cevapta duruma pek içerlemiş, hırsızlığı ve bu korsan paylaşımı “sanal tecavüz” olarak nitelendirmişti… Ve “Neden bana albümü bitirme ve size en iyi halimi sunma fırsatını vermiyorsunuz?” diye eklemişti. Bu soru çok düşündürücü aslında. Korsanlardan böyle bir fırsatı beklemek anlamsız, bu kadar güçlü sanatçıların güvenlik açıklarına karşı zayıf olması da. 

Fırsatsa, alın size fırsat. 7 yıl öncesinden… Radiohead ışıklar içerisinden bir albüm çıkarmış: In Rainbows. Her ne kadar yapım şirketleriyle anlaşmazlığa düşmelerinin ardından aldıkları bir karar olsa da, grubun hayran kitlesi yeni kararlarına çığlık atarak şapka çıkarmıştı: Alın, albüm internette sizin ödeyeceğiniz fiyattan satışta! -Özgür internete, özgür paylaşım. Radiohead’ın bu kararı müzik sektöründe bir ilkti. Satış rakamları konusunda farklı bilgiler dolaşsa da, grup en hızlı paylaşılan, konser biletleri erkenden tükenen bir albüm çıkarmış oldu o yıl. 

Geçen yıldan başka bir örnek de, U2’dan geldi. Eğer bir Apple’ınız varsa, grubun son albümü “Song of Innocence”ı ücretsiz indirebildiniz. Şu an dünyanın her iphone’nunun müzik listesinde bu albüm kuvvetle muhtemel var.   (İndirilmeye hazır olarak en azından) Şirket guruba bunun için 100 milyon dolar ödemişti. Yani U2 bir anlamda korsanlardan önce davranıp kendini güvenli Apple ağlarına teslim etmişti. 

Madonna’nın korsanlarına da güvenlik ulaştı; konuyla ilgili olarak bir İsrailli adam gözaltına alındı. Polis, 39 yaşındaki adamın kimliğini gizli tutuyor. O hacker’lıkta sadece Madonna’nın albümü değil, birçok farklı pop star’ın şarkı düzenlemelerinin de olduğu belirtiliyor. Ama İsrail’de çıkan haberlere göre adam bundan önce TV’de yayınlanan bir yetenek yarışmasında yarışmacıymış! (Şarkı mı söylüyordu yarışmada acaba?)

Peki, kendisi “beyaz yaka hacker” yarışmalarına katılmış mı önceden?.. Polisin ulaştığı kadarıyla malum zat, hırsızlık için en az iki bilgisayara erişmiş; telif hakları saklı, sayısız uluslararası ünlü artistin eserini; demolarını, son şarkılarını çalmış ve bunları internetten satmaya başlamış. 

Bjork’ün internete sızmasından dolayı albümünü planlanandan 2 ay önce çıkarmaya zorlamasının da nedeninin aynı hacker olduğu “belirtiliyor.”

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER