Hulu'nun yükselişi Netflix ve Amazon için ne kadar tehlikeli?

Hulu'nun yükselişi Netflix ve Amazon için ne kadar tehlikeli?
Online yayıncılık servislerinin abone sayılarını ve izlenme rakamlarını açıklamakta biraz ketum davrandıklarını biliyoruz. Hal böyle olunca işin büyük kısmı Nielsen, Parrot Analytics gibi medya izleme ölçümü ve araştırma şirketlerine kalıyor.

Son zamanlarda dijital ekran savaşlarında çokça tartışılan konu; Hulu servisinin yükselişi oldu. ‘Handmaid’s Tale’ dizisi ile  Emmy ve Altın Küre’de ‘En İyi Televizyon Dizisi’ ödüllerini evine götüren platformun özgün içeriklere yatırım stratejisi ile yol haritasında kaybolmadan ilerlediğini görüyoruz.

Takip edenler bilirler, Netflix, 2017’nin 4. çeyreğinde 8.5 milyon yeni aboneyi bünyeye katıp şirket tarihinde bir çeyrekte ulaşılan yeni abone sayısında rekor kırdı. Kabul edelim bu ciddi bir başarıdır. Fakat 2016 rakamlarına göre toplam 12 milyon üyesi olan Hulu’nun bu sayıyı yakın zamanda 17 milyon üyeye çıkarması ise tabii ki Netflix’in 100 milyonu aşan abone sayısı ile rekabet edemez düzeyde olsa da dikkat çekici bir artıştır.

Parrot Analytic verilerine göre Hulu’nun orjinal içeriklere olan talebinin 2016’dan bu yana %230 oranında arttığı yönünde. ‘Handmaid’s Tale’ servisin en kupon işlerinden biri dedik bununla beraber bir  diğer orjinal dizisi ‘Marvel’s Runaway’ de izleyiciden aynı geçer notu alacak gözüküyor. Ayrıca Sean Penn’in rol alacağı, ‘House of Cards’ ın senaryo yazarı Beau Willimon ‘un ‘The First’ projesinin eli kulağında olduğunu duyuyoruz. Şirket basın açıklamasında 2017’de orjinal içeriğe 2.5 milyar dolar yatırım yaptıklarını ve 1 milyar dolarda gelir paylaşımından kazandığını açıklamıştı.

Hulu’nun geniş bir arşivi olduğu platform tarafından sürekli belirtiliyor. Her ne kadar eski içerikler günümüzde çok para etmese de Netflix’ten yadigar ‘How I Met Your Mother’ dizisinin devamını çekeceği bilgisi Twitter’da oldukça olumlu yorumlarla karşılanmış. Temel olarak ‘İçeriğin ne kadar ilgi çekerse o kadar yeni izleyici kazanırsın’ çıkarımı Netflix ve Hulu’da sağlama bulmuş oluyor.  Bu denklemi rakiplerine göre biraz daha geç çözen Amazon ,  bu sene ağrılıklı olarak tv dizisine yatırım yaparak stratejisini değiştirecek gözüküyor. Her ne kadar ‘Transparent’ ve ‘The Marvelous Mrs. Maisel’ izleyicilerin ilgisini çekse de bu içerikleri gösterge ibresini değiştirecek kadar servisin elini güçlü kıldırmadı.

Gelelim online platformların rekabet dünyasında Fox’un yardımcı rolüne..  Netflix ve Hulu arasındaki sular ABD teftiş kurulu’nun Disney’in Fox alımını onaylamasından sonra durulacak mı onu göreceğiz. Hulu servisinin %30’una sahip olan Disney, Fox satın alma işlemi sonrası Fox’un da Hulu üzerindeki %30 hissesine sahip olacak. 2019’da kendi ott servisini kurması planlanan Disney, Fox’un birçok içeriğini Hulu’ya transferi ile servisin elini Netflix’e karşı oldukça güçlendirmiş de olacak.

Uzun lafı kısası, Hulu’yu online içerik dünyasında 2018’de daha sık duyacağımıza eminim. Netflix uzak ara önde dahi olsa arkasını kollasa iyi eder  hatta önümüzdeki günlerde Hulu’nun içerik yönetiminden sorumlu Joel Stillerman’ın da Ted Sarandos gibi havalı konuşmaları ile de rastlaşabiliriz.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER