Analiz: Gündüz Kuşağı'nda neler oluyor?

Analiz: Gündüz Kuşağı'nda neler oluyor?
Türkiye'de büyük kanalların rekabeti sadece akşamları yayınladıkları dizilerden ibaret değil. "Gündüz kuşağı" olarak adlandırılan sabah 09.00'dan haber bülteni saatine kadar geçen sürede de ezeli bir rekabet söz konusu. Bu saatlerde yayınlanan içerikler maliyetleri prime-time olarak adlandırılan 20.00'de yayınlanan işlere nazaran daha ucuzlardır, sponsor bulmaları daha kolaydır, dolayısıyla başarılı oldukları taktirde kanallara çok daha fazla para kazandırırlar. Ayrıca bir kanalın yıl sonu performans değerlendirmesinde tüm gün performansının önemi büyüktür. İyi bir gündüz kuşağı akışı, kanalın prime-time akışının da yükselmesine sebep olur. Çünkü gelen seyirci o kanala kumandasında öncelikli yer açar, ayrıca kanal potansiyel seyircisine prime-time işlerini daha fazla tanıtma imkanı da yakalar. 

Evlilik programları “yasaklanınca” 2017-2018 sezonunda yepyeni bir gündüz kuşağıyla karşılaşma ihtimali ile heyecanlanmıştık. Yıllardır kanalların sırtını dayadığı formatın yokluğu akışta üç saatlik kocaman boşluklar doğuruyordu ve bu boşlukların nasıl doldurulacağı biz yarı profesyonel seyirciler için merak konusuydu. Türk televizyonlarının huyunu bilmiyormuşuz gibi umutla bekledik. Sonunda önümüze kusana kadar yediğimiz ve çok doyduğumuz formatların ısıtılmış halini sürdüler, pek de memnun kalmadık. O günden beridir de yani sezon başlayalı beş ay olmasına rağmen gündüz kuşağındaki dalgalanmalar durulmak bilmiyor. Yemekteyiz’in reytinglerde Müge Anlı ile Tatlı Sert’i düzenli olarak geçtiği bir dünyadan bahsediyoruz, gerisini varın siz düşünün.

Analize geçmeden önce gündüz kuşağı dışında sayabileceğimiz, aslında kanalların biraz prestij, biraz da alışkanlıktan çok erken saatlere koyduğu haber programlarına da kısaca bakalım. Seyircinin işe gitmeden güne hazırlandığı saat diliminde onları bir süreliğine de ekrana çekmeyi amaçlayan bu programlar reyting listesinde kendilerine pek yer bulamasalar da kanal sadakati yaratmakta ve seyirciyi logoya bağlamakta önemli bir rol oynuyor. ATV'nin Kahvaltı Haberleri, Star'ın Celal Pir'in sunumuyla ekrana gelen Bugün programı ve Kanal D'nin Günaydın Türkiye'si bu kulvarda rekabet etmeye devam ediyor. Onlardan açık ara önde olan ise, habere yaklaşım tarzıyla istisnasız her kesimin gönlüne taht kuran Fox Türkiye Haber ekibinden çıkan, İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat. Bülten, rakipsiz bir şekilde yoluna devam ediyor ve reyting listesinde iyi sonuçlar alıyor. Bu sezon gündüz haber bültenlerinde bir tek Kanal D'nin çeşitli hamleleri oldu onu da kanalın analiz sayfasında ayrıca değerlendireceğiz.

Öyleyse buyrun, Türk Televizyonlarında Gündüz Kuşağı'nın ahvaline bakalım...


Yazı devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER