Meksika’da Türk dizileri

Meksika’da Türk dizileri
Herkese merhabalar. 2018’in ilk yazısı Meksika’dan geliyor.

Daha önce Güney Amerika ülkeleri hakkındaki yazımda Meksika’da yayınlanan bazı yapımlarımızdan bahsetmiştim. Bu yazıda ise Meksika’yı detaylı olarak inceleyeceğiz. Öncelikle belirtmek isterim ki Meksika, Brezilya ve Arjantin gibi pembe dizi sektöründe güçlü bir ülke. Aynı zamanda Latin Amerika ülkelerinde yayınlanan dizilerin pek çoğu Meksika’da da yayınlanıyor. Yani bu pazarda rekabet büyük. Türk dizileri ise ülke televizyonlarında uzun süre önce yer almaya başladı ve yapımlarımız izleyiciler tarafından beğeniliyor. Türk ile evli Meksikalı bir arkadaşımla diziler üzerine konuştuk. Kendisi Türk kültürüne hayran, belki eş durumundan dolayıdır. İki kültürü karşılaştırırken Türkleri Meksikalılar gibi tutkulu bulduğunu ve vücut dilimizdeki hareketlerin benzer olduğundan bunun da dizilerdeki oyunculuklara yansıdığından bahsetti. Bizim dizilerimizde jestler, mimikler Meksika ve Latin yapımlarındaki gibiymiş. Ne yalan söyleyeyim, Meksika dizilerinde oyunculuklar bana hep abartı gelmiştir, o nedenle bu konuda yorum yapamayacağım. 

Dizilerdeki karakterler arasında yaşanan aşk ise izleyiciler tarafından gerçekçi bulunuyormuş. İşin özünde Meksika’da ağırlıklı olarak gelir seviyesi düşük bir nüfusun yaşaması, günlük hayat şartlarının zor olması, suç oranının yüksek olması gibi durumlar nedeniyle belki de pembe diziler Meksikalılar için hayal ettikleri hayatı izleyebildikleri tek yerdir.

Telemundo Televizyonu Latin Amerika ve Meksika’da İspanyolca yayın yapmaktadır. İspanyolca, oldukça yaygın olduğu için dublajlı yayınlanan dizilerimiz bu dili konuşan ülkelerde hızlıca yayılıyor. Amerika’da da hatırı sayılır Meksikalı nüfusu olduğu için dizilerimiz burada da İspanyolca yayın yapan televizyonlarda seyirciler ile buluşuyor. Gelin hep birlikte Meksika’da hangi dizilerimiz yayınlanmış birlikte inceleyelim.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER