Meryem: Hep gözünde yaş oldu...

Meryem: Hep gözünde yaş oldu...
Güneş açsın artık gülüşünde.

Meryem, yaz ayında başlamasına rağmen bir yaz dizisi olmadığını her şeyiyle ilk baştan belli etmişti.

Konusu, atmosferi, tempolu sahneler ile geçen bölümler olmasına rağmen ağır ilerleyişi ile yaz dizisi temasından oldukça uzaktı. Yazın başlamış olması da kimseyi yanıltamazdı çünkü ilk bölümden neyin nasıl ilerleyecek olduğu belliydi.

Savaş’ın, Meryem’e söylediği bir cümle, aslında bütün diziyi özetleyecek nitelikte.

“Hep gözünde yaş oldu…”

Sahiden de öyle. Meryem’in kendi halinde bir dünyası vardı. Babası, fırını, bir de savcı çıkacak diye yolunu beklediği sevgilisi… Korunaklı bir hayatı, umutları, hayalleri, gelecek için beklentileri vardı. Yağmurlu bir gecede, bunca yıl uğruna emek verdiği her şey, içinde bulunduğu arabanın çarptığı variller gibi son sürat yuvarlandı.

Küçücük bir kadın Meryem. Elleri küçücük, omuzları küçücük, hayatı küçücük… Gülüşü kocamandı bir tek o da soldu, gözyaşları kaldı geriye. Çizgi film izlerken gülümseyen kadın gitti, herkesi kurtarmaya çalışırken olan her şeyden suçlu bulunan biri geldi.

Ne yapsa olmadı, nasıl dursa olmadı… Gitmek istedi olmadı, kalmak istedi olmadı. Herkesi korumak istedi, zaten o hiç olmazdı.

Bir şekilde hep o suçlu bulundu, bir şekilde her şeyin yükü onun omuzlarını çöktü. Sevinç için ağladı, Sevinç’in annesi için ağladı, Savaş için ağladı, babası için ağladı, Gülümser için ağladı… Oktay için bile ağladı. Her şey dert oldu yüreğine, vicdanına. Bazen dert etmesi gerekiyordu belki ama bazen de taş olsa çatlar, dedirtti. Evet, hatalar yaptı. Evet, sustu. Evet, keşke susmasaydı… Ama onun küçücük hayatı vardı. Belki de bu yüzden, sığdıramadı bunca kötülüğü aklına. Sığmadı kafasına kocaman kocaman entrikalarla dönen bu dünya.

Meryem’e kim baksa, tek sefer de anlardı suçsuz olduğunu. Kim baksa bilirdi masum olduğunu. Savaş, minik bir gözlem ile çözdü bütün gizemi. Meryem’in suçsuz olduğunu bir çırpıda anladı. Anladıktan sonrası da ona dert oldu.

Burcu da öyle, Güçlü, Sema… Herkes. Meryem’i gören herkes bildi suçsuz olduğunu, bilemedikleri ise neden sustuğuydu.

En baştan beri Savcı’nın Meryem’in sevebileceği biri olduğunu düşünmüyorum. En baştan beri, pırıl pırıl kalpli biri nasıl olur da bu denli kötü bir adama aşık olur, kafamda oturtamıyorum. Tabii ustalık ile saklamış yüzünü, herkesi kandırmış, en çok Meryem’i.

Herkesin, dönüp dolaşıp Meryem’in üstüne gitmesine artık bir izleyici olarak dayanamıyorum. Güçlü çok, çok, çok haklıydı. Keşke Meryem susmasaydı, keşke Gül anne ölmeseydi. Güçlü annesini kaybetti, Savaş nişanlısını karnında bebeği ile kaybetti… Meryem de babasını kaybetti. Hepsinin katili aynı kişi. Meryem sustu ya da susmadı, hepsinin kanı bir tek kişinin ellerinde. Oktay Şahin.

Meryem, en ufak hatasından bile vicdan azabı yaşayan biri, ölümlerden elbette kendini suçlu buldu, kahroldu ama yetmez mi?

Şimdi de Nurten çıktı… Sahiden soruyorum, yetmez mi?

Bir tek canı kaldı bu kızın, daha neyin peşindesiniz? Oktay gibi evladın olsun, sen gel Meryem gibi masum bir kızın ayağını kaydırmaya hatta öldürmeye çalış. Umarım Nurten’i yakın zamanda tedaviye götürürler, ruhsal durumu pek iç açıcı değil. Derin zaten… Derin çok başka bir sorun. Onun direkt kontrol altına alınması lazım. Aşkmış, tutkuymuş, elde etme dürtüsüymüş… Hiçbiri değil.. Derin bomboş hayatında, kafayı Savaş’a takmış, başka da bir numarası yok. Savaş’a bütün acıları yaşatayım ama parmağının ucu kanamasın, mantığında işler peşinde koşuyor. Sanıyor ki fiziksel acı büyüktür duygusal acıdan, keşke bilse ne kadar yanıldığını.

Herkes bir şekilde haklı, haklı olmasına ama bir haksız Meryem mi? Bir tek ona mı yetiyor herkesin gücü? Bir tek ona gelince mi devreye giriyor adalet inançları?

Biraz olsun gülsün artık, biraz olsun huzur bulsun… Benim nefesim daralıyor, onun göğsü nasıl sıkışıyordur kim bilir.

Savaş’ın da gücü yetmiyor artık onu güvende, mutlu tutmaya. Savaş’a da yazık. Biraz da kötüler yerle bir olsun, biraz da onlar kıvransın acıdan. İyilerin yüzü gülsün.

Meryem’in gelecek bölümlerinden en önemli beklentim bu yönde. 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER