Haftanın kitap önerisi: Görünüyorum O Halde Varım

Haftanın kitap önerisi: Görünüyorum O Halde Varım
Televizyon izlemeyi severim ve özellikle reality show’ları evvel ezel ayrı bir keyifle takip ederim. Yıllar yıllar önce yayınlanan o ilk Biri Bizi Gözetliyor’u kaçırmadan izlediğimde lisede olduğumu söyleyerek yaşımı ortaya çıkartmaktan korkmasam da, Melih-Eray rekabetinde Eray’a SMS attığımı, Eray’ın ‘okuduğum kitaplar’ listesi yayınladığı günden beri gizlerim.

Aynı evde yaşayan, aynı evde evlendirilmek üzere yaşayan, araba kazanmak için o arabaya en uzun süre dokunmaya çalışan, tramplenin tepesinden atlayan, belirli bir bütçe dahilinde her gün stil olma savaşı veren ve tabii ıssız bir adada yaşayan insanlar başta olmak üzere bir sürü reality show izledim o ilk BBG’den beri. Bazılarını gerçekten merak ederek, bazılarını ‘Oehh artık hepten senaryo oldu’ diye gülerek, bazılarını ‘Ne olacak bu yarışmacıların akıl sağlığı?’ diye endişelenerek izledim. Sevsem de sevmesem de, beğensem de kızsam da bu programları izlerken iki kere televizyona baktı diye sosyolojik çıkarımlar yapabileceğine inanacak kadar hadsizleşmedim elbette, ‘Bizim insanımız’ diye başlayan cümleler kurmadım. Hayatta bildiği tek söz ‘Bir gün herkes 15 dakikalığına meşhur olacak’ olduğu halde toplumsal çıkarımları sakızdan çıkan maniler gibi sohbetlere döken insanlara, o meşhur olmaya çalışan insanlardan daha çok üzülerek baktım. Televizyon izlemeyi zekâ gerektirmeyen bir aktivite gibi görüp, izlememeyi göklere çıkarmadım zira sadece televizyon izlemeyerek zeki olunsaydı dünya bambaşka olabilirdi.

Bütün bunları yapmamış olmam, bu işi gerçekten bilen birinin yazdıklarını bayılarak okumama mani değil tabii. Tayfun Atay’ın Can Yayınları’ndan Kasım 2017’de çıkan kitabı Görünüyorum O Halde Varım, bu konulara bir an bile kafa yormuş herkes için bulunmaz bir nimet. Kitabı okurken, aynı programa bakıp nasıl bunları hiç düşünmediğinize şaşıracaksınız, ‘A aaa bu da vardı hakikaten, tamamen unutmuşum’ diyeceksiniz, bazı paragrafları dönüp dönüp tekrar okuyacaksınız. Televizyonun neden asla sadece televizyon olmadığını, kültürler üzerindeki etkisini, dönemlerin trendlerini ve hal-i pürmelâlimizi göreceksiniz. Deneyin, bence çok seveceksiniz. İyi okumalar dilerim.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER