Çocuklar Duymasın: Boşanmak mı? Delisin!

Çocuklar Duymasın: Boşanmak mı? Delisin!
Hemen hepimizin çok iyi bildiği üzere, Çocuklar Duymasın bundan 15 yıl önce, boşanmak isteyen Meltem-Haluk çiftinin bunu çocukları üzmeden yapmaya çalışma hikâyesiyle girdi hayatımıza. Aradan bunca yıl geçti, Kasım 2017 itibarıyla Meltem ve Haluk yine boşanma eşiğinde, bu sefer kendi çocukları değil, en yakın arkadaşları Gönül ve Tuna’nın çocukları duyup da üzülmesin diye endişeleniyorlar. Bir dizinin bin yıldır aynı şeyi anlatmasıyla ilgili bir derdim varmış gibi oldu belki girişim ama katiyen yok aslında, isteyen izler isteyen izlemez nihayetinde. Oturup bunları yazmama sebep olan şey, boşanmaya karar verdikten sonra Meltem’in başına gelenler.

Haluk’a artık daha özgür bir kadın olmak istediğini, işten çıkınca koştura koştura eve gelmek değil de, canı ne istiyorsa onu yapmak istediğini, attığı her adımda onu ikna etmekten yorulduğunu ve artık bunları yaşamak istemediğini söyleyerek ayrılmak istediğini anlatan Meltem’in ilk akşamdan Haluk’u özleyeceğini biliyorduk aslında. Bir yerli dizide aslında ortada somut bir sebep yokken boşanmak isteyen orta yaşlı bir kadının mutlu olmasını bekleyecek kadar aklımızı kaçırmadık. Aklımıza gelmeyen, Meltem’i iş yerinde gelip bulan ‘Boşanmış Kadınlar Kulübü’ temsilcisi kadın ve hemen akabinde beliren aşırı karikatürize, neredeyse aklını yitirmiş o kadın kalabalığıydı. Boşanırsak başımıza geleceğin bu olduğunu görüp yuvalarımıza şükretmemiz gerekiyordu anladığım kadarıyla ya da ancak 'böyle' kadınların boşanacağını görüp kendimize çeki düzen vermemiz. 


Gül gül öldük

Sürekli bir arada gezen, gereksiz şekilde gürültü yapan, abartılı tavırlarla boşanmış olmalarının üstünü çizen, yolda görseniz kaçacak yer arayacağınız kadınlar bize tam olarak neyi anlatıyordu anlayamadığım gibi, ‘Aaaaaaaaa aaaa’ diye bağırmak suretiyle Meltem’e egzersiz yaptıran nefes terapisti kadının neyin mizahı olduğunu da anlamanın yanına bile yaklaşamadım. Nefes terapisi mi tam olarak komik olan, yoksa bir kadının kocasından ayrılmaya karar verirse böyle ‘boş boş’ işlerle ulaşır mesajı mı bize verilmek istenen? Bizim yıllardır tanıdığımız okumaya, öğrenmeye meraklı Meltem böyle şeyleri çok severdi üstelik, şimdi boşanmaya karar verdiği için mi terapiste bakarken suratındaki o bezgin ifade?  

Aklımın en çok almadığı kısım ise, kadına şiddetin arşa çıktığı günümüzde her an kapıdan eski kocası gelecek diye biber gazı ile gezen çok karikatürize bir kadın yaratıp buna güldürmeyi hedeflemek oldu. Bilmeyen kaldıysa bir de buradan söylemek isterim ki evet böyle bir tehlikeyle yaşayan milyonlarca kadın var ve buna tebessüm bile edilmez.

Evli, bekâr, boşanmış, boşanmamış, boşanmak isteyen, boşanmayı aklından bile geçirmeyen, çocuğu olan, olmayan tüm kadınlara güvenle geçirecekleri bir ömür dilerim. 

İyi seyirler.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER