Dan Fogelman: This is Us yeni sezonda biraz daha karanlık olacak!

Dan Fogelman: This is Us yeni sezonda biraz daha karanlık olacak!
Geçtiğimiz Mart ayında ilk sezonunu sonlandıran ve 26 Eylül’de heyecanla beklenen ikinci sezonuna başlayacak olan This is Us dizisinin, NBC’nin son zamanlardaki medar-ı iftiharı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Dizinin ikinci sezonunun fragmanı yayınlandığında hüngür hüngür ağlayanları gözümle gördüm! Emmy ödül töreni öncesi dizi şerefine düzenlenen davette olanlara henüz girmiyorum bile; en son bu kadar gözyaşını ve kağıt mendil kullanımını Babam ve Oğlum’da görmüştüm sanırım.

This is Us, yazar, yönetmen, yapımcı Dan Fogelman’ın (Crazy Stupid Love, Cars) yarattığı, kalabalık bir ailenin hikayesini anlatan bir dizi. Eski şarkıcı, şimdilerde tamamen oyuncu Mandy Moore, Heroes dizisinden hatırlayacağınız Milo Ventimiglia, yıllardır bir sürü yapımda karşımıza çıkan ve en son The People v. O.J. Simpson: American Crime Story ile yıldızı parlayan Sterling K. Brown ve American Horror Story mezunlarından Chrissy Metz gibi oyuncuların yer aldığı dizinin bizdeki muadili sanırım ancak Yaprak Dökümü olabilir; aynı tat, aynı doku!

Kalabalık oyuncu kadrosu ve dizinin yaratıcısı Dan Fogelman’ın katılımıyla Paramount Studios salonunda düzenlenen davette, sahnedeki her oyuncu için yine gözyaşlarının sel olup aktığı klipler gösterildi, yeni sezonun biraz daha “karanlık” olacağından bahsedildi ve söylemiş miydim bilmem ama bol bol ağlandı.

Kliplerle birlikte gittikçe uzayan söyleşinin ilk yarısını sinir küpü olarak geçirdim zira artık algıda seçicilikten mi bilmiyorum, moderatör hanımefendi, sahnede yedi erkek, iki kadın varken o iki kadını 45-50 dakika boyunca asla konuşturmadı. Bu konuda moderatörü mü yoksa programı/klipleri hazırlayan organizatörü mü suçlamalıyız bilmiyorum ama her ikisi de başrolde yer alan o iki oyuncuyu kukla diye oturmaya çağırdıysanız keşke zahmet etmeseydiniz, onlar da haberi ertesi gün gazetelerden okurdu. Söyleşi başladıktan yaklaşık 50 dakika sonra Mandy Moore ağzını açtığında, dizide yer almaktan ne kadar mutlu olduğunu, gösterilen kavga sahnesinin tek seferde çekildiğini takriben üç dakika anlattı ve hop söz yine Milo Ventimiglia’da. Chrissy Metz de bir saat sonra konuşabildiğinde durumu Moore’dan farklı olmadı. Maalesef bu tür panellerde çok sık rastlanan bir durum; sadece kadınlara değil, dizi ve filmlerin yazarlarına, yönetmenlerine sohbet boyunca hiç söz hakkı verilmediğini de gördüm ama özellikle kadınlara, hem de bir kadın moderatör tarafından yapılan bu muamele biraz can sıkıcı. Hollywood da pek seksist demiş miydim?

Neyse, ağzımızın tadı kaçmasın Ali Rıza Bey. Söyleşi, klipler arasında adeta dizinin ikinci sezonuna dair bilgiler geçidi şeklinde ilerliyor. E haydi buyurun spoiler yumağına: Yeni sezon bir doğum günüyle açılacak fakat hikaye, genç Rebecca (Mandy Moore) ve Jack’in (Milo Ventmiglia) yukarıda bahsettiğim kavgasının hemen ardından devam ettiği için büyük bir kutlama beklemememizi salık veriyor Dan Fogelman. Bu iki karakterin o kavgadan sağ çıktığını ama işlerin hemen düzelmeyeceğini söyleyen yazar, uzun soluklu bir barışma izleyeceğimizin sinyallerini veriyor.

Bölümde ayrıca Beth (Susan Kelechi Watson) ve Randall’ın (Sterling K. Brown), yeni bir evlat edinmeyle boğuştuklarını görecekmişiz. Sohbete sonradan katılan Watson, canlandırdığı karakterin işine geri döneceğini ve kocası Randall’ın evde iki çocuğa bakacağını gururla anlatıyor. Üstelik Chrissy Metz’in canlandırdığı Kate Pearson da yeni sezonda şarkıcılık kariyerine başlayacakmış, haydi bakalım. Tabii ki hepimizin aklına gelen soru, ileride Mandy Moore’un karakteriyle bir düet olur mu? Cevabı: Neden olmasın a dostlar?

İkinci sezona dair bilgiler bitmiyor: Kate (Chrissy Metz) ile Toby’nin (Chris Sullivan) bu sezonda evlenmesi mümkün ama Fogelman bir kez daha sezonun bir düğünle açılmayacağını söylüyor. Kutlama mutlama yok, dağılın kardeşim! Bu arada panele katılan ve az da olsa konuşma hakkı tanınan oyunculardan biri de American Horror Story’den hatırlayacağınız ya da benim gibi erkek halini her gördüğünüzde “Bir yerden çıkaracağım ama nereden?” diye 20 dakika düşünüp sonra hatırlayacağınız Denis O’Hare idi. Randall’ı zamanında terk eden babası William Hill’in (Ron Cephas Jones) ilişki yaşadığı Jesse isimli homoseksüel karakteri canlandıran O’Hare, konuk oyuncu olarak girdiği her sahneyi çalan harika bir oyuncu. Dizinin yaratıcısı Dan Fogelman, yazarlar odasında William karakterinin geçmişine dair ne yapacaklarını tasarlarken, eşcinsel ilişkinin şok etkisi yaratacağını düşündüklerini belirtiyor. Gördüğünüz gibi Hollywood sistemi çoğunlukla formüle dayanıyor: “Eşcinsel ilişkiyle ayrı bir kesime hitap etsek, kilolu kızla da izleyici yüzde 10-15 artar, zaten evlat edinilmiş Afro Amerikalı karakter önemli bir rolde ve o da evlat edinme taraftarı, aile kalabalık, dramı da bastık mı al sana sevilen dizi.”

This is Us, 17 Eylül’de yayınlanacak Emmy ödüllerinde toplam 11 ödüle aday gösterildi. Bunların arasında, En İyi Dizi İyi, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Chrissy Metz), En İyi Erkek Oyuncu (Sterling K. Brown, Milo Ventimiglia) ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Ron Cephas Jones) var. Diziye Emmy yarışında başarılar, ikinci sezon için de şimdiden bol gözyaşı diliyoruz.
 
 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER