Fazilet Hanım ve Kızları: Hazan’ın tarzı

Fazilet Hanım ve Kızları: Hazan’ın tarzı
Star TV’nin dizisi Fazilet Hanım ve Kızları hakkında daha yayınlanmadan, sadece afişini gördüğümüzde herkesin emin olduğu tek bir konu vardı. Erkek gibi giyinen esas kızımız Hazan’ın ilerde zarif bir hanımefendiye dönüşeceği... Diziye başlarken feminist tarafım, kadın olmanın sadece makyaj yapmaya ve güzel elbiseler giymeye indirgenmesine hiç razı gelmemişti. Yine “çirkin ördek yavrusundan zarif kuğuya” dönüşüp hayatını değiştiren, böylelikle sevdiği erkeği elde eden bir kızın hikayesini izleyeceğimizi sanırken, neyse ki Hazan’ın hikayesi bizi daha farklı bir yere götürdü.
 
Hazan’ın giyim tarzının onun hikayesinin önemli bir parçası olduğu bir gerçek. İlk defa elbise giyip makyaj yaptığı gün türlü hakaretlere maruz kalan Hazan, tam tersi paspal ve erkeksi giyim tarzı ile iki erkeğin ilgisini çekmiş gibi görünüyor. Güzel bir tezat… Çevresindeki kişilerin onun bu giyim tarzı ile ilgili fikirlerini çok umursamaması, insanlardan kaçmaması kendine güvenen güçlü kız imajı verip, onu daha önce gördüğümüz diğer kötü giyinen esas kızlardan biraz ayırıyor. Eğer elbise giydiğinde nasıl titrediğini, korktuğunu, insanlara görünmek istemediğini görmeseydik onun bu özgüvenli haline gerçekten inanabilirdik. Elimizde makyaj yaptığında ve elbise giydiğinde özgüvenini kaybeden bir esas kızımız var. Bu da farklı bir tezat… Bu korku ve kompleksini yenmek, esas kız olarak onun hikayesi olacak gibi görünüyor.
 
Hazan’ın giyim tarzını anlamak için aslında ilk bölümlere dönmemiz gerekiyor. Hazan’ın kişiliğini oluşturan en önemli etkenler erken yaşta kaybettiği babasına olan özlemi ve onu da kardeşi gibi genç yaşta yarışmalara götüren, ünlü yapmaya çalışan Fazilet’e karşı tepkisi gibi görünüyor. Babasını öldürenin annesinin hırsları olduğunu düşünen Hazan’ın, annesinin hayallerindeki evlat fikrinin tam tersi şekilde davranması ve giyinmesi bir derece anlaşılabilir. Bu durumun hayatını bu kadar etkilemesine izin vermesi ise zayıf noktası..
 
Bir parantez açıp burada dizinin kostümleri ile ilgilenen kişiyi de tebrik etmek gerek. Tüm sezon Hazan’ı bol gömlekler ve pantolonlar ile giydirerek biz izleyenlerin gözünü kanatsa da hem ilk bölümde hem sezon finalinde işinin hakkını verdi. İlk bölümde otel odasında giydiği pembe elbise ve dalga saçlar onu, tam da olması gerektiği gibi ucuz ve basit gösterirken; sezon finalinde giydiği hanım hanımcık elbise ve saçları onu sıkıcı, düz ve çıt kırıldım bir kız gibi göstermiş. Bu seçimler Hazan’ın da söylediği gibi hiç ona göre değil ve kendi gibi hissettirmiyor.
 
Hazan sezon finalinde hala kendi gibi olmamaktan şikayet ettiğine göre yeni sezonda bizi bir tarz değişiminin daha beklediğini söylemek sanırım yanlış olmaz. Feminist tarafım Hazan’ın bu kendini bulma macerasını artık merakla bekliyor. Biz Hazan’ı savaşçı, inatçı, “tutkulu” , güçlü ve cesur olarak tanıdık. O halde kendisi gibi güçlü, cesur, baştan beri içinde var olduğunu hissettiğimiz “tutkulu” halini yansıttığı kıyafetler içinde Hazan’ın kendini bulacağını tahmin edebiliriz.
 
Diziye başlamadan önce makyajla, ayakkabı ve kıyafetlerle kadın olma fikrini eleştirmiştim. Spor kıyafetlerle ve makyajsız gezen bir esas kız görmeyi istemiştim. Haliyle Hazan’ın topuklu giyemeyeceğini bilip düz ayakkabılar getirten Yağız Egemen’in düşünceliliğine, Hazan’ı nasıl tanıdığına ve kabullendiğine hayran oldum. Ancak diğer yanda birşeyleri ispatlamak için istemediği halde inatla topuklu ayakkabıları giyeceğim diye tutturan ve yine beceremeyip çıkarıp atan Hazan var. Hazan’ın neyi ispatlamaya çalıştığını bilmesem de sanırım ben içten içe Hazan’ın topuklu ayakkabılar ile savaşını kazanması istiyorum.
 
Seçeceği tarz ne olursa olsun “kendi gibi hissetmek” vurgusu ile giyim tarzı konusunda gerekli mesajın verildiğine inanıyorum. Yeni sezonda Hazan’ı artık biz seyircilerin gözlerini yormayan kıyafetler ile görmek dileği ile…BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER