Survivor: Mağdurum, mağdursun, mağdur...

Survivor: Mağdurum, mağdursun, mağdur...
Survivor’da bu sene Adem’in kazanmasını istiyorum, diğerlerinden daha sahici birisi gibi geliyor bana. Gönüllüler’den Ogeday da sevdiğim bir diğer yarışmacı. Fantastik Dörtlü’ye komple sinir oluyorum, onların o Amerikan dizilerindeki popüler lise gençleri gibi diğerlerini dışlayarak ve hor görerek havalı havalı gezdiklerini düşünmeleri canımı sıkıyor. Berna’ya zaman zaman kızıyorum, karşısındakini manipüle etmekte bir dünya markası gibi geliyor bana.

Yine de yarışmadaki hiç kimseyi Şahika kadar planlı ve art niyetli görmüyorum. Şahika yıllardır başarıyla yaptığı sporun da etkisiyle duygularına son derece hâkim ve kendini her şartta kontrol edebilen bir yarışmacı. Nasıl İlhan ve Serhat’ta yıllardır futbol oynamanın getirdiği o hırçınlık, öfke hırs varsa, Şahika’da da ne olursa olsun duygularını gizlemek ve sakin kalabilmek var. Bunu adada kendisi için çok olumlu bir özelliğe çevirebilirdi elbette ama bunun yerine karşısındakilerin zayıf noktalarından bu şekilde üzerlerine gitmeyi seçti gibime geliyor. Özellikle konseylerde kendini her daim sakin, sabırlı, adeta bir zen yolcusu gibi göstermeyi alışkanlık haline getirdi ve bu yüzden onunla kavga eden herkesin kafadan bir sıfır mağlup olduğuna inanmamızı bekliyor. Her zaman diyaloga açık, konuşarak her şeyin çözülebileceğine inanan, sabahları yoga yapıp güneşi selamlayan bir karakter yaratmaya çalıştı kendisinden ama bütün bunların yerine birkaç oyun kazansaydı daha çok yer bulabilirdi kendisine adada.

Bir de Sema ile arasında geçen küfür meselesi var. Küfrü tasvip edip küfretmeye övgüler düzecek değilim ancak arada ağızdan kaçabilen bir şey, hele de aç biilaç yarışıp dururken böyle kazaların olması çok normal. Sema’nın kendisine söylediği kelime için bin defa ‘cinsiyetçi bir küfür’ etti diyerek sosyal mesajlar vermeye çalışan Şahika’ya kızdığım nokta tam da bu. Sema senden bir özür diler ve mevzu biter gider ama hayır, Şahika illa ki ne kadar bilinçli, kadın dostu ve Sema’nın deyişiyle ‘kamu spotu’ gibi birisi olduğunu gösterecek. Cinsiyetçi konuşmalardan nefret ederim, aklı başında her insan da böyle yapar ama Sema’nın o kelimesinde cinsiyetçi bir iması olduğunu düşünmek için gerçekten art niyetli olmak gerekir. Bir anda kadın derneklerinin Şahika için kuyruk olacağını düşündü belki bilemiyorum ama kadınların o kadar çok meselesi var ki Şahika; kendisine yapıldığını düşünmemizi istediği haksızlık konusunda pek duyarlı olamazsak kusura bakmasın. İnsanları aptal yerine koymayalım, koyanları uyaralım. İyi seyirler dilerim. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER