Ver Fırına: Ekranın en tatlı yarışma programı..

Ver Fırına: Ekranın en tatlı yarışma programı..
Kavgasız, gürültüsüz yarışma programı olur mu demeyin. Oluyormuş. Yemek programlarını izlemeye bayılan biri olarak, tesadüf eseri denk geldim, bu yarışmaya. Başlarda ha kavga çıktı, ha çıkacak diye bekledim durdum ama hiç de beklediğim gibi olmadı. Herkesin saygı çerçevesinde yarıştığı gayet de kaliteli bir programı izleme listeme eklemiş oldum. Hangi yarışmadan mı bahsediyorum? Tabii ki Ver Fırına'dan.

Yarışma bir Acun Ilıcalı klasiği yani yurt dışı formatlı, BBC’nin Bafta ödüllü “Bake off” yarışmasından uyarlama. 'Ekranların en tatlı yarışma programı' sloganıyla hafta içi her gün 15:30'da Tv8'de izleyebileceğiniz programda yeni tariflerin yanı sıra mutfak ve pastacılıkla ilgili çok önemli püf noktalarını da öğrenme şansını elde ediyorsunuz. Sekiz yarışmacı, iki jüri üyesinden oluşan programın sunucusu ise spor ekranından tanıdığımız Burcu Esmersoy.

Yarışma, 'teknik' ve 'kendini göster ya da imza' olmak üzere iki etaptan oluşuyor. Yarışmacılar ilk etapta; jüri üyelerinden birine ait bir tarifi ilk defa stüdyoda deneyip teknik konularda puan alıyorlar. İkinci etapta ise; her gün belirlenen bir konsepte göre en iyi olduğu tarifi yapıp en yüksek puanı alıp, gün birincisi seçilmeye uğraşıyorlar. Tabii her etap için verilen süre kısıtlamasını da unutmamak lazım. Gün sonunda en düşük puanı alan yarışmacı ertesi güne elenmek üzere jüri üyeleri tarafından öneriliyor. İki hafta sonunda üç yarışmacı arasından seçilen birinci ise; tüm birincilerin kazandığı 'en iyiler' arasında yarışmaya hak kazanıyor.Jüri üyeleri de diğer yarışma programlarından çok farklı. Başladığı günden beri izliyorum, daha bir kez yarışmacı terslediklerini ya da kötü bir laf söylediklerini görmedim. Pastacılık konusunda uzman olduğundan mıdır bilinmez dünyalar tatlısı Emel Başdoğan ve Arda'nın Mutfağı programından hatırlayacağınız Arda Türkmen, jüri olarak yarışmacıların pişirdiklerinin tadına bakıyorlar, yüzlerini bile buruşturmadan. Olumsuz eleştirileri bile kırıcı değil. İzlerken mutfakla âlâkası olmayan bir insanı bile yemek, özellikle de pasta yapmaya sevk eden bu programı hâlâ izlemeyen varsa şiddetle tavsiye ederim.

Yarışmada gördüğünüz tarifleri bulabileceğiniz ve eğer kaçırdıysanız izlemek için yarışmanın internet sitesi; Ver Fırına.

Dip Not: Gece tekrarları çıkıyor ama o zaman izlemenizi tavsiye etmem. Feci derece de iştah açıyor çünkü.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER