Televizyon, yıldız oyuncular için ATM makinası haline geliyor

Televizyon, yıldız oyuncular için ATM makinası haline geliyor

Hali hazırda 50'den fazla yayıncının dizi yapması ve yıldızlar ile yapımcılar için rekabet etmesi Hollywood'un kaymak tabakasının fiyat etiketini roket hızında artırmış durumda. Bu durum aynı zamanda film yıldızlarının televizyon ekranına gelmesini de kolaylaştırıyor.

Beş Oscar adaylığı bulunan ünlü yapımcı David O. Russell'ın hazırlayacağı Amazon dizisinde yer alacak olan Robert De Niro, 20 bölüm sürecek dizinin her bölümü için 750.000$ alacak. ABC'nin Sonbahar dizilerinden Designated Survivor'da oynayan Kiefer Sutherland, bölüm başı 300.000$ ücret alıyor. Bu miktar ilk sezonundaki bir ulusal kanal dizisi için rekor rakam. J.J. Abrams ile Warner Bros'un yapımcılığını yaptığı ve henüz kanalı belli olmayan The Nix isimli mini dizide yer alacak Meryl Streep ise bölüm başı 825.000$ alacak.

The Hollywood Reporter'dan Lesley Goldberg'e konuşan televizyon sektöründen bir alıcı artmaya devam eden ücretler hakkında birisinin elbet 1 milyon dolar sınırını aşacağı tahmininde bulundu.

Televizyon kanalı cephesi bu durum için gelecek sene orijinal içeriğe 6 milyar dolardan fazla para harcayacak olan Netflix'i suçluyor. Netflix 2013'te başlayan Kevin Spacey'in başrolünde olduğu House of Cards dizisinin iki sezonu için 100 milyon dolarlık bütçe ayırmıştı. Mart ayında başrollerinde Jonah Hill ve Emma Stone'un yer alacağı Norveç yapımı Maniac'tan uyarlama dizinin haklarını satın alan Netflix, iki oyuncuya 10 bölümlük dizinin her bölümü için 350.000$ ödeyecek. Chris Rock'un iki özel stand-up şovu için HBO ile kapışan ve kazanan Netflix, her bir şov için 20 milyon dolar ödeme yapacak.

Ama artık sadece Netflix veya aktörler de değil konu. Russell bahsi geçen kariyerinin ilk dizisi için Amazon'dan bölüm başı 7 milyon dolarlık bütçe aldı. Mad Men'in yaratıcısı Matthew Weiner'ın yeni dizisi için yapılan teklif savaşını kazanan Amazon, sekiz bölümlük limitli dizi için 70 milyon dolarlık bütçe ayırdı. Woody Allen da eleştirmenlerin pek beğenmediği kariyerinin ilk ve muhtemelen son dizisi Crisis in Six Scenes için Amazon ile yüksek bir ücrete anlaşmıştı.

HBO kanalında yayınlanan Ballers'ta oynayan ve yapımcılık yapan Dwayne Johnson, hit komedide bölüm başı 450.000$ alıyor. Ve oyuncunun ulusal kanallardaki ortalama bir ismin aldığından 200.000$ kadar fazla olan ücreti HBO için düşük risk oluşturuyor. Golberg'ün konu hakkında ulaştığı bir bir menajer, "Eğer bir kanal patronuysanız dizinizi pazarlamak ve farkındalık yaratmak için 20-40 milyon dolar arası harcama yapıyorsunuz. Diziyi çekmek için de 30-35 milyon dolar gerekiyor. Yani 65 milyon dolar içeridesiniz. Ekstra 2 milyon dolar için her şeyi riske mi atacaksınız?" şeklinde konuştu. Çünkü Dwayne Johnson'ın bir dizide yer alması dizi için kendiliğinden reklam imkanı sağlıyor.

Tabii ki hit dizilerde yer alan oyuncular hala daha fazla kazanç sağlıyor. The Big Bang Theory'nin başrolleri bölüm başı 1 milyon dolar ücret alıyorlar. The Walking Dead aktörleri Norman Reedus ve Andrew Lincoln kısa süre önce dizinin yedinci ve sekizinci sezonunda yer almak için bölüm başı 550.000$ ve 650.000$'a anlaştılar. HBO'nun altın madeni dizisi Game of Thrones'un yıldızları Peter Dinklage, Kit Harington, Emilia Clarke, Lena Headey ve Nikolaj Coster-Waldau birlikte pazarlık yaptılar ve kanal yedinci ve sekizinci sezonlar için oyunculara bölüm başı 1.1 milyon dolar ödeyecek.


Peki, ileride bir gün bir üst sınır olacak mı? Goldberg'ün konuştuğu sektör isimleri astronomik ücretlerin kanallar orijinal içeriklerden vazgeçene kadar artmaya devam edeceklerini söylüyor. Belli bir senaryoya dayanan yapımların sayısının 500'e yaklaştığı 2017'de yıldız isimlerin başrolde olduğu kolay pazarlanır dizilere olan talep her zamankinden daha fazla olacak.

Q Scores'un başkan yardımcısı Henry Schafer konu hakkında "İzleyici sayısı dizi başına düşmeye başladı, o yüzden kanallar büyük yıldızlarla ve önemli isimlerle izleyiciyi kazanmaya çalışıyorlar." derken, yıldız isimlerin limitli/mini dizileri daha ilerisi için bağlanmak zorunda olmadıkları uzun bir film olarak gördüğünü ve bir film ücreti kadar kazandıklarını da ekliyor.

Bir diğer faktörse Amazon, HBO ve özellikle Netflix gibi yayıncıların dizilerin global haklarını da talep etmesi ve pek çok anlaşmanın ikinci veya üçüncü yayıncı için bir pencere barındırmıyor olması. Bir dizinin yayını için tek hak sahibi olmak da çeklerdeki miktarların şişmesine sebep oluyor.

Ancak elbette büyük isimler her zaman garanti anlamına da gelmemekte. Bir menajer Goldberg'e konuyla ilgili "House of Cards gibi de olabilir Woody Allen'ın Amazon dizisi gibi de olabilir," yorumunda bulundu.

Çeviri: Aytaç Kara

Kaynak: The Hollywood Reporter

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER