Drogo! Her orduda Game of Thrones mu izletiliyor?

Drogo! Her orduda Game of Thrones mu izletiliyor?
Game of Thrones dizisinin göçebe kabilesi Dothraki'lerin kralı Khal Drogo.. Bize sırtını dönmesen?

Çok hassas kararlar tabii bunlar, bir devletin ordusu olarak dünyaca izlenme rekorları kıran bir TV dizisini yasaklama kararıyla gündeme gelmeyi göze almak… Türk Silahlı Kuvvetleri bu sıralar tam olarak bu konuyla yabancı haber gazetelerinde, bloglarda konuşuluyor üstelik bol “smiley”ler eşliğinde. Bazı duyarlı vatandaşlar da bir yandan bu haberleri takip edip, bir yandan da yabancı dilleri elverdiğince savunuyorlar ülkemizi, ordumuzu. Kimi zaman da yeriyorlar. 

TSK, askeri liselerde dil eğitimini pekiştirmek için izlettirilen yabancı dizilere sınırlama getiren yönetmeliğine göre “pornografi, cinsel sömürü” içerdiği gerekçesiyle “Game of Thrones” benzeri dizilerin okullarda izletilmesine izin vermeyecek. Haberi, Beelzebuby yazmıştı, bu yazının sonuna ekli, göz atabilirsiniz.

Genelde yabancıların tepkilerini uyandıran ilk soru: Peki neden? oluyor. 

Yanıtını George R.R. Martin vermiş, Game of Thrones’un yazarı R.R.Martin! “Görünen o ki Game of Thrones Türk ordusunun ahlaki değerlerini zedelemiş” şeklinde yapmış yorumunu ve kendi blogundan Washington Post’ta konuyu irdeleyen bir yazıya link vermiş:

“İzleyicileri aleni seks ve şiddet sahnelerine tanık eden hatta tecavüz ve ensest ilişkiler gösteren Game of Thrones, HBO’nun hit dizilerinden. Dizinin, şiddet ve seksi açıkça gösteren doğal halleri Çin’de de kısmen sansürlenmesine neden olmuştu. Türk Ordusu da “öğrencileri koruma” gerekçesiyle bu kararı verdi. Bununla birlikte Türk Ordusu’nda artık temel dini bilgiler, Kuran-ı Kerim ve Hz. Muhammed’in hayatı” gibi seçmeli derslerin askeri okullarda okutulmasının yasal altyapısı kuruldu. Öncesinde koyu-laik yapıda bilinen bir kurum için dikkat çekici bir değişiklik.”

Game of Thrones, 2012 yılında da İzmir’de bir askeri lisede yasaklanmıştı. Raporda Game of Thrones dizisi için “Ulusumuz direkt olmasa da izleyecilerin tahmin edebileceği gibi dolaylı olarak barbar, inanç ve gelenekleyile medeniyet dışı gösteriliyor.” denilmişti.

Washington Post yazarı, tarih ve kültürlerden sadece esinlenen bir dizi için bu ifadeleri birçoğumuz gibi acayip buluyor. Diziyi düşününce, sizce hangi hain göndermeler acaba bizi zedeliyor? Yazara göre o zamanın Türkleri olarak gösterilenler, pardon ima edilenler, Dothrakhi’lerdir. Atları eğiten, bozkırlardan verimli topraklara uzanan göçebe bir hayat süren ve gittikleri şehirleri yağmalayan bir grup. 

Unuttuğu başka kanıt? Bazıları sarışın sever; Türkler Khaleesi gibi sarışın sever. Erkekler fiziken aynı birer Khal Drogo’dur. Güç, kuvvet, endam… İtirazınız mı var? O zamanlar göçebe Türkler gerçekten öyleydi, şimdi değişti- diye?

Evet, o zamanlar! Şimdi değişti. O zamanlar gördüğümüz bozkılar, kırda atlardı. Şimdilerde bunları yine 500mb’ı indirip görürüz... Öte yandan bizlerden esinlenerek çekilmiş dizilerden esinlenmemek için gözümüzü kapatırız?!

Yine de askerlik gibi nizam gerektiren kapalı alanlardaki hassasiyeti de es geçmemek lazım. Yemeğinize katılmış bir doz belgesel tozu, daha eğitici etki yaratmaz mıydı? Game of Thrones’un yan etkileri yerine. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hassasiyetine karşın, kaçırdığı nokta; bu kararının dizinin yazarından, minik bloglara kadar nasıl yayıldığı. 

Her orduda Game of Thrones mu izletiliyor? Hayır. Fakat, Game of Thrones izleyicileri tarafından, dizinin adı yasaklanmaya konu olduğundan TSK için şu anda şu ve benzeri yorumlar yapılıyor:

-Gerçekten anlamıyorum, (lol)… heralde kölelerin ayaklanma konuşmaları yüzünden böyle bir karar almışlar. 

-LifeTime’ın yayınladığı diğer dizilerin tamamına da yasak kararı getirsinler o zaman.

-Bence kitapların değil ama sadece dizinin yasaklanmasına yazarın gücenmesi lazım. Kaynağın malzemesine saygısızlık :)

Neticede cephede Game of Thrones izlemeyen bir ordu, arkasında da (lol) var. Bunlar nasıl süpürülür, temizlenir? Dothrakhi’lere sorulabilir aslında. Tarih hep tekerrür etmez mi? Adam bir kılıç darbesi yediğinde kabilesi demediğini bırakmamıştı: Khal Drogo ne yapmıştı? Bu konuda belki onlardan esinlenebiliriz.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER