Asaletin vücut bulmuş hali: Hümeyra

Asaletin vücut bulmuş hali: Hümeyra
Ben ve benim dönemimdekilerin aklına ilk “İffet Şütçüoğlu!” olarak gelse de bir oyuncudan çok daha fazlası Hümeyra. Enerjisine hayran olduğum, naif, mütevazı, renkli kişiliği ile izlemelere doyamadıklarımdan ancak içinde çok şeyler anlatan sesi ile söylediği şarkıları da var... Hadi gelin birazcık yakından tanıyalım onu.

15 Ekim 1947'de İstanbul'da doğmuş. Şarkıcılığa başladığında henüz 20 yaşındaymış. Genç yıllarındayken bir araba kazası geçirmiş ve yüzünün sağ yanında ciddi derecede yaralanmış. Gençliğinde epey üzülmüş bu duruma ancak artık bir problemi yokmuş şu anda. İffet Sütçüoğlu ona daha renkli yaşayacağı bir yön göstermiş. Sadık adında bir oğlu varmış. Oğlunu evlendirdikten sonra kendi isteklerini düşünebileceği bir alan bulmuş. Dans ve grafik eğitimi almış ancak  yoldan devam etmemiş. Resim konusunda ilgiliymiş ve üretmeyi çok seviyormuş. En büyük tutkusu sanatsal anlamda ortaya bir şeyler çıkartmakmış.

Elinin değdiği işlerden de bahsedelim biraz...

1968 yılında Müzikli ve Oyunlu Masa: Pamuk Nine ile başlamış 45’liklerine. Olmasa(Güzelliğin On Para Etmez) ile devam etmiş. 1970 yılına geldiğimizde ise işte o hepimizin diline dolanan Kördüğüm ile çıkmış müzik piyasasına. Dilber, Güzel Ne Güzel Olmuşsun, Ceylan, Adın Kadın, Akdeniz Şarkısı ve Yardan Haber Yok’tan sonra Sessiz Gemi gelmiş 1975 yılında. Dönülmez Bir Yoldayım ile aynı yıl Otuz Beş Yaş’ı çıkartmış. Onu Bana Sakla’nın ardından ise ilk albümü Anlatamıyorum gelmiş 1977’de. Anlatamıyorum dahil olmak üzere 7 tane albümü var.

Şarkılarının ardından oyunculuk gelmiş. Atıf Yılmaz’ın Talihli Amele filmi ile başlamış buradaki serüveni de. Kırık Bir Aşk Hikayesi, Mine, Köşedönücü, Kurt Kanunu, Devlerin Ölümü, Yaz Yağmuru ve 80. Adım gibi yapımlarda yer almış.1986'da Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Asiye Nasıl Kurtulur? filmindeki rolüyle 'En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu' seçilmiş. 1985 yılında Ortaoyuncular ile birlikte İçinden Tramvay Geçen Şarkı oyununda oynamış. Kuşlar, Ödüller Kimin,  Kral Ölüşüyor ve Ben Anadolu da yer aldığı diğer tiyatrolar.

Benim ve benim dönemimdekiler de 2005 yılında Çağan Irmak’ın çektiği Babam ve Oğlum filminden yakalayabildi onu sinema perdesinde. 2007 yılında 10. İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması'nın geleneksel onur ödülü "Işık Saçan Apollon"u aldı. Sınav, Kabuslar Evi: Son Dans, Ulak, Güneşin Oğlu, Dedemin İnsanları, Unutursam Fısılda ve son olarak da Kocan Kadar Konuş 2: Diriliş filmlerinde de gördük onu. Tabii ki beyazcamda da çok izledik.

İffet Sütçüoğlu her ne kadar kolay unutulacak bir karakter olmasa da yer aldığı pek çok başka yapım da var. Hayalimde Hep Sensin, Üzgünüm Leyla, Estağfurullah Yokuşu, Sıla, Kelebek Çıkmazı, Melekler Korusun, Annem Uyurken, Muhteşem Yüzyıl, Yalan Dünya dizilerinden sonra onu şimdilerde Paramparça’nın Maide halası olarak izliyoruz. 

Bu yazıda yer aldığı yapımlardan bir parça getirip birlikte izleyelim diyemeyeceğim. Kaliteli ve uzun emekler harcanmış küçük bir kesimi tenzih ederek söylüyorum; Kültür şoklarından, nota zehirlenmelerine sürüklendiğimiz şu günlerde kadife sesinden bir şeyler dinleyelim istedim. 

Nice mutlu, huzurlu ve sağlıklı yıllarla, hep gözümüzün önünde gönlümüzün kıyısında olmasını diliyoruz.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER